Pamuk'un Aldığı Ödülü O Reddetti - Son Dakika

Pamuk'un Aldığı Ödülü O Reddetti

03.01.2013 14:50
Pamuk'un Aldığı Ödülü O Reddetti, System.String[]

Fransa'da en büyük devlet nişanı Legion D'honneur'a layık görülen Ünlü Fransız çizer Jacques Tardi, ödülü kabul etmedi.

Fransa'da en büyük devlet nişanı Legion D'honneur'a layık görülen Ünlü Fransız çizer Jacques Tardi, ödülü kabul etmeyeceğini açıkladı. Jacques Tardi, daha önce Orhan Pamuk'un da layık görüldüğü ödülü 'özgür bir adam olarak kalmak istiyorum' vurgusuyla reddetti. Ünlü çizer, "Bazı güçlerin esir aldığı bir insan olmak yerine özgür kalmak istiyorum." diye konuştu.

Ödülün kendisine verildiğini şaşkınlıkla medyadan öğrendiğini söyleyen Tardi, herhangi bir ödül ya da taltif istemediğini belirti ve "Hiçbir şey istemiyorum. Asla istemedim." dedi.

Ünlü çizerin reddettiği ödülü daha önce de Louis Aragon, Albert Camus, Claude Monet, Hector Berlioz, Jean-Paul Sartre ve Simone de Beauvoir gibi isimler de reddetmişti.

29 Ekim'de ödüle layık görülen Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk ise bundan büyük mutluluk duyduğunu açıklamıştı.

Bu arada Le Parisien gazetesinin yaptığı ankete katılanların yüzde 92'si, Fransa'nın en büyük devlet nişanının bazı yazarlar tarafından reddedilmesine şaşırmadıklarını ifade etti.

Legion d'honneur (Onur Nişanı), Napoleon Bonaparte'ın 1802 tarihinde imzaladığı bir kanun ile oluşturulmuştu.

Pamuk'un Aldığı Ödülü O Reddetti

- Kaynak: CHA

Son Dakika Kültür Sanat Pamuk'un Aldığı Ödülü O Reddetti - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşa 'Varlık Barışı' çağrısı: Paranızı ve altınlarınızı sisteme dahil edin Ayrılmak isteyen eşini rahat bırakmadı! Yakıp kurşunladığı eve son olarak bomba düzeneği kurdu Gonca Vuslateri, Hakan Altun ile aşkını ilan etti: Çok mutluyuz Sokak ortasında lüks cipte infaz: 2 kişi yaşamını yitirdi Usta oyuncu Devrim Parscan son yolculuğuna uğurlandı Eşi, kayınvalidesi ve görümcesi koronadan vefat eden kadın, karnındaki bebeği de üzüntüden kaybetti Yeni bir yöntem daha! "Eşim telefonun fiyatını duymasın" diyerek dolandırıyorlar Reuters: Erdoğan, döviz rezervleri eriyince Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ı görevden aldı