Pamuk'un Aldığı Ödülü O Reddetti - Son Dakika

Pamuk'un Aldığı Ödülü O Reddetti

03.01.2013 14:50
Pamuk'un Aldığı Ödülü O Reddetti, System.String[]

Fransa'da en büyük devlet nişanı Legion D'honneur'a layık görülen Ünlü Fransız çizer Jacques Tardi, ödülü kabul etmedi.

Fransa'da en büyük devlet nişanı Legion D'honneur'a layık görülen Ünlü Fransız çizer Jacques Tardi, ödülü kabul etmeyeceğini açıkladı. Jacques Tardi, daha önce Orhan Pamuk'un da layık görüldüğü ödülü 'özgür bir adam olarak kalmak istiyorum' vurgusuyla reddetti. Ünlü çizer, "Bazı güçlerin esir aldığı bir insan olmak yerine özgür kalmak istiyorum." diye konuştu.

Ödülün kendisine verildiğini şaşkınlıkla medyadan öğrendiğini söyleyen Tardi, herhangi bir ödül ya da taltif istemediğini belirti ve "Hiçbir şey istemiyorum. Asla istemedim." dedi.

Ünlü çizerin reddettiği ödülü daha önce de Louis Aragon, Albert Camus, Claude Monet, Hector Berlioz, Jean-Paul Sartre ve Simone de Beauvoir gibi isimler de reddetmişti.

29 Ekim'de ödüle layık görülen Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk ise bundan büyük mutluluk duyduğunu açıklamıştı.

Bu arada Le Parisien gazetesinin yaptığı ankete katılanların yüzde 92'si, Fransa'nın en büyük devlet nişanının bazı yazarlar tarafından reddedilmesine şaşırmadıklarını ifade etti.

Legion d'honneur (Onur Nişanı), Napoleon Bonaparte'ın 1802 tarihinde imzaladığı bir kanun ile oluşturulmuştu.

Pamuk'un Aldığı Ödülü O Reddetti

Kaynak: CHA

Son Dakika Kültür Sanat Pamuk'un Aldığı Ödülü O Reddetti - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Boşanma aşamasındaki eşinin yüzünü falçatayla kesip tanınmaz hale getirdi! İfadesi diğer saldırganlardan farksız değil ABD'de Joe Biden'ın yemin töreni öncesi görülmemiş tedbirler alındı: 25 bin tam teçhizatlı asker görev yapacak Beşiktaş'ta sivil polis aracı, trafik polisi aracına arkadan çarptı: 3 polis yaralandı Beşiktaş, kar yağışı nedeniyle derbiye beyaz değil çubuklu forma ile çıkacak Son Dakika! Çanakkale, İzmir ve Erzincan'dan sonra Elazığ'da da 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi Endonezya için 2021 kabus gibi başladı: Uçak kazası ve depremden sonra şimdi de yanardağ patladı Vuhan'daki bilim insanlarından olay itiraf: Koronavirüs mağaradaki yarasının saldırısından sonra yayıldı Sağlık Bakanlığı yetkilisi: 15 Mart'ta 27 milyon kişiyi aşılamamız halinde kısıtlamaların büyük bölümünü kaldırmayı planlıyoruz