Pamuk Üreticisinin Gözü Destekleme Priminde - Son Dakika

Pamuk Üreticisinin Gözü Destekleme Priminde

Türkiye'nin önemli pamuk üretim merkezlerinden Ege Bölgesi'nde pamuk ekimine başlandı.

Pamuk Üreticisinin Gözü Destekleme Priminde, System.String[]

AHMET BAYRAM - Türkiye'nin önemli pamuk üretim merkezlerinden Ege Bölgesi'nde pamuk ekimine başlandı. Söke Ovası'ndaki üreticiler, sezon öncesi destekleme primi fiyatlarını bekliyor.


Büyük Menderes Nehri'nin beslediği Söke Ovası'nda çiftçiler, pamuk sezonu öncesi arazi hazırlıklarını tamamladı. Topraklarını tuzdan arındıran üreticiler, tarlalarda düzleştirme çalışmasını da bitirdi. Ekecekleri tohumları hazırlayan üreticiler, traktörlerin arkasına bağladıkları ekipmanlarla pamuk tohumlarını toprakla buluşturmaya başladı.


Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, destekleme primlerinin açıklanması için Ulusal Pamuk Konseyi olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvuruda bulunduklarını kaydetti.


Primlerin henüz açıklanmadığı için üreticinin önünü göremediğini ifade eden Kocagöz, "Üreticilerimiz, ektiği ürüne ne destekleme alacağını bilmeden planlama yapmak istemiyor ancak bir yandan da ekim dönemi geçiyor. Şu anda pamuk ekiliyor, destekleme priminin açıklanmaması nedeniyle kafasında soru işareti olan üreticiler, başka ürüne yönelebilir. Eğer destekleme primi ekim öncesi açıklanırsa ve üretici de beklediği rakamı duyabilirse üretimin daha da artabileceğini düşünüyoruz." dedi.


Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş da ovada yaklaşık 400 bin dekar arazide pamuk üretildiğini, bunun da Türkiye'nin toplam pamuk üretiminin yaklaşık yüzde 10'una denk geldiğini söyledi.


Söke'nin, Ege Bölgesi'nde en fazla pamuk üretilen ilçe olduğuna dikkati çeken Kocabaş, "Türkiye'de üretici pamuktan kaçarken, Söke ovası inadına pamuk üretimine devam ediyor. Bunun asıl sebeplerinde birisi, toprak yapısı ile iklim şartlarının elverişli olması." diye konuştu.


Kocabaş, her yıl pamuk dikimi öncesi kilogram başına düşen destekleme priminin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklandığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:


"Devletimizden ve hükümetimizden pamuk destekleme priminin kilogram başına en az 85 kuruş olmasını talep ediyoruz. Bu taleplerimiz inşallah bu yıl gerçekleşir. Çünkü geçmiş yıllarda her zaman destekleme primleri daha üretici tohumunu toprakla buluşturmadan açıklanırdı. Bu yıl henüz açıklanmadı. Prim oranının açıklanmaması ekim alanlarının daralmasına ve üreticilerin endişelenmesine sebep oluyor."


Son Dakika

BDDK'dan bankalara kredi kolaylığı! KOBİ'ler, ihracatçılar ve yatırım projeleri desteklenecek Rus milyarderler koronavirüs salgınından kurtulmak için Avrupa sahillerine kaçıyor Sıfır aldığı aracı ekspertize götürünce ön kaputun cıvatalarının sök-tak olduğunu öğrendi Son Dakika: Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyüdü Yeğenine yaptığı hediye çok beğenilince mimarlığı bırakıp bu işe girdi! Tanesini 3 bin liraya satıyor Çorumlu çiftçinin bulduğu Türkiye'nin üçüncü büyük gök taşı satışa çıkarıldı Devlet korumasından yararlanan 1.343 genç, kamuda kadroya alınacak Altın alımına getirilen yüzde 1'lik vergi kuyumcudan yapılan alışverişi kapsamıyor Dünyadaki fiziki altınların dörtte biri New York Merkez Bankası'nın kasasında saklanıyor İsveç'te Satra Brunn köyü şifalı suları sebebiyle tam 7 milyon dolara satılıyor Poyraz nedeniyle narenciye ağaçlarındaki meyveler döküldü, fiyatlar bu yıl cep yakacak Otomotiv devi Renault, tasarruf yapmak için 15 bin kişiyi işten çıkaracak Dış ticaret açığı Nisan'da 2,73 milyar dolar artarak 4,56 milyar dolar oldu Koronavirüs salgınında büyük gelir kaybı yaşayan İBB, 157 adet son model araç alacak Son Dakika: BDDK, müşteri şikayetleri üzerine 18 bankaya toplam 102,1 milyon TL idari para cezası kesti