Pandemi döneminde ruh sağlığımızı korumak - Son Dakika

Pandemi döneminde ruh sağlığımızı korumak

08.04.2021 17:51
Pandemi döneminde ruh sağlığımızı korumak, System.String[]

Ruh sağlığı uzmanları COVİD-19'un bu süreçte ve sonrasında ruhsal hastalıklarda tsunami etkisi yapacağını ve daha fazla ruhsal problemlerle ilgili hastanelere başvurulacağını belirtmektedir.

Ruh sağlığı uzmanları COVİD-19'un bu süreçte ve sonrasında ruhsal hastalıklarda tsunami etkisi yapacağını ve daha fazla ruhsal problemlerle ilgili hastanelere başvurulacağını belirtmektedir. Yeni koşulların ortaya çıkmasıyla birlikte "genel hayat uyumunuzun" bozulduğu bu dönemde duygusal, fiziksel ve bilişsel tepkilerimizde değişimler meydana gelebilir. Bu süreçte virüsün hızla yayılması ve bulaşıcı olması nedeni ile alınan önlemler ve hayatımızın kısıtlanması daha fazla kaygılanmamıza yol açtı. Yapılan son çalışmalara göre COVİD-19 geçiren kişilerin %20'sinde depresyon ve kaygı bozuklukları daha sık görülmektedir.

Hayatımızı tehdit eden hastalıklar kaygı ve stresi tetikler. Pandeminin kapsamı göz önüne alındığında sürecin başında çoğu kişinin hayat tarzını, sağlığını ve sosyal hayatını değiştirmeye yönelik tehdit ile nasıl baş edeceğini dair hiç bir fikri yoktu. Kaygı vücudumuzun doğal bir koruma mekanizmasıdır. Kaygı bir düzeyde gereklidir ve bizi gerekli önlemleri almaya yöneltir. Bu sebeple kaygının olmaması bizim için daha vahim bir durumdur. Eğer kaygı olmazsa, hiç bir önlem almaz ve hiç bir kurala önem vermeyiz. Her gün yüz yüze geldiğimiz ve ne kadar süreceğini bilmediğimiz bu duruma adapte olmak çok zorlaşır. Bu süreçle savaşmak ya da kaçmak yerine bu süreçle nasıl baş edebiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken çok basit yapabileceğimiz uygulamalar var; öncelikle,

-Bizim kaygımızı artıran haber, sosyal medya bildirimleri ve kişilerden kendimizi uzak tutmalıyız. Bunun yerine Uzmanların ve resmi kurumların öneri ve tavsiyelerini dikkate almalıyız.

-Pandemideki kısıtlamalarımız yerine, yeni hobiler ve uğraşlar bulmalıyız.

-Uyku ve yemek yeme rutinlerimizi düzenlemeli ve sürdürmeliyiz.

-Günlük aktivitelerimiz arasına egzersizi mutlaka eklemeliyiz.

-Çevremizle ve yakın dostlarımızla olan sosyal etkinliklerinizi iletişim araçlarıyla yapmalı ya da kurallara dikkat ederek sürdürmeliyiz.

-Sosyal medya uygulamaları, televizyon ve internette geçirdiğimiz vakitleri sınırlandırmalıyız.

Unutmamalıyız ki, bu günler elbette bir gün sona erecek ve Pandemide bizi kaygılandıran korkularımız ve hayat kısıtlamalarımız ortadan kalkacaktır. Gelecekte yaşayacağımız güzel günlerin özlemi ve hayaliyle elbette bu dönemi de atlatacağız.

Uzman Klinik Psikolog Elmas Merve Malas

İLANDIR

Pandemi döneminde ruh sağlığımızı korumak

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Magazin Pandemi döneminde ruh sağlığımızı korumak - Son Dakika Magazin


YORUMLAR

Son Dakika

Boğaz manzaralı yalısından Boğaz manzaralı yalısından "Evde kal" çağrısı yapan Arzu Sabancı, sessizliğini bozdu 23 Nisan dolayısıyla TBMM Başkanı Şentop ve devlet erkanı Anıtkabir'de 23 Nisan dolayısıyla TBMM Başkanı Şentop ve devlet erkanı Anıtkabir'de 400 bin Thodex mağduru dolandırıcıların hedefi oldu! Sosyal medyadan mesaj atıp paralarını kurtaracaklarını söylüyorlar 400 bin Thodex mağduru dolandırıcıların hedefi oldu! Sosyal medyadan mesaj atıp paralarını kurtaracaklarını söylüyorlar Camdaki Kız dizisindeki bekaret testi sahnesi izleyicileri sinirlendirdi Camdaki Kız dizisindeki bekaret testi sahnesi izleyicileri sinirlendirdi Bağcılar'da bir iş yerinde meydana gelen patlama ortalığı savaş alanına çevirdi Bağcılar'da bir iş yerinde meydana gelen patlama ortalığı savaş alanına çevirdi Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer ile fotoğraf çekilen Bakan Soylu'dan açıklama: Şahsı tanımıyorum Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer ile fotoğraf çekilen Bakan Soylu'dan açıklama: Şahsı tanımıyorum Roketsan'dan Rusya'nın Türk SİHA'larını hedef almasına misilleme: Pantsir tam isabetle vuruldu Roketsan'dan Rusya'nın Türk SİHA'larını hedef almasına misilleme: Pantsir tam isabetle vuruldu Çalışmak için geldiği inşaattan düşen genç, hayatını kaybetti Çalışmak için geldiği inşaattan düşen genç, hayatını kaybetti