Koronavirüs nedeniyle büyük talep gören propolis, ölçüsü ve türüne göre 100 TL'ye kadar alıcı buluyor - Son Dakika

Koronavirüs nedeniyle büyük talep gören propolis, ölçüsü ve türüne göre 100 TL'ye kadar alıcı buluyor

29.11.2020 08:57

Kış mevsimine sayılı günler kala koronavirüs, grip ve soğuk algınlıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen vatandaşların, propolise talebi arttı. Çeşitli şekillerde tüketilebilen propolisin fiyatı ise, ölçüsü ve türüne göre 100 TL'ye kadar çıkabiliyor.

Koronavirüste vaka sayısının son dönemde yükselişe geçmesi ayrıca mevsimsel olarak grip ve soğuk algınlıklarının artması vatandaşların bağışıklık sistemini güçlendirmek için arayışlara itti. Arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı tamamen doğal bir ürün olan ve bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen propolisin de bu dönem satışları arttı. Toz, kapsül ve sıvı halde satılan propolis, çeşitli şekillerde tüketilebiliyor. Fiyatı ise ölçüsü ve türüne göre 10 ila 100 lira arasında değişebiliyor.

Arı ürünleriyle tedavi uzmanı apiterapist Metin Yıldırım, "Propolis arının kendini dış etkenlerden korumak için kovanının giriş çıkışlarına hazırladığı bir üründür. Aslında arı kolonisini korumak için kovandaki çatlat-patlak yerleri ve herhangi bir tehlikeye, böceğe maruz kaldığı takdirde öldürmek için yapmış olduğu bir ürün. Esas amacı kendi kolonisini dış etkenlere karşı mikrobik, iltihabik ve bakteriyel durumlara karşı korumak" dedi.

Koronavirüs nedeniyle büyük talep gören propolis, ölçüsü ve türüne göre 100 TL'ye kadar alıcı buluyor

OSMANLI DÖNEMİNDEN BERİ KULLANILIYOR

Ürünün tarihçesinden bahseden Metin Yıldırım, "Propolisin insan kullanımı için Osmanlı döneminde ilk etapta propolisi alkolde bekletip elde ettikleri sıvıyı sedef, egzama, vitiligo, ağız içi yaraları gibi durumlarda sürerek kullanmışlar. Saflaştırıldıktan sonra günümüzde bağışıklık sistemi güçlendirici bazı ilaçların içerisinde bulunmakta. Standartdilize formu 21 tür bakteri, 9 çeşit mantar, 100'lerce virüs üzerinde etkili kapasiteye sahip dünyanın en güçlü doğal antibiyotiği olarak bilinir. Astım, bronşit, farenjit ve koah gibi durumlarda ya da eskiden olduğu gibi sedef egzamada kullanılan bir ürün. Bilinen bir yan etkisi yok. Ürünün veriliş şekline göre farklı toz halleri var. Toz halini genellikle balla karıştırarak günlük dozajı ayarlanır. Günde bir tatlı kaşığı şeklinde verilir. Sıvı halde kullanıcının kilosuna, yaşına uygun herhangi bir suya damlatılarak kullanılır. Kullanım kolaylığı açısından kapsül hali de var. Bu da günde 1 ya da 2 tane miligramına göre ayarlanıp kullanılır" dedi.

"BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRDİĞİ İÇİN TERCİH EDİLİYOR"

Yıldırım, propolisi anlatmaya şu sözlerle devam etti: "Pandemi nedeniyle propolise ilgi biraz daha fazla artmış durumda. İnsanlar artık 'C' vitamini, 'D' vitamini, çinko gibi ürünlerin yanı sırada antibakteriyel açıdan ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği için propolisi tercih ediyorlar. Bu anlamda ilgi çoğaldı ve kullanımı da yaygınlaşmış oldu" dedi. Emekli memur Şeref Sezen (60), propolis almaya geldiğini belirterek, "Bağışıklık sistemini güçlendirmek için koronavirüs, kış şartları, grip için virüslere karşı vücudun direncini artırmak için alıyorum. Yıllardır kullanıyorum. Yaşımdan dolayı vücut direnci sağlıyor" dedi.

Koronavirüs nedeniyle büyük talep gören propolis, ölçüsü ve türüne göre 100 TL'ye kadar alıcı buluyor

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Koronavirüs nedeniyle büyük talep gören propolis, ölçüsü ve türüne göre 100 TL'ye kadar alıcı buluyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (1)
  • Apşiterapi Merkezi: Allah Şifasını yaratmadığı hiç bir hastalık vermemiştir.Ölüm hariç hiç bir şey çaresiz değildir. Zehir varsa panzehir de vardır.Şifa doğaddır.Propolisin; doğadaki en güçlü antibiyotikten,antiviral den,antibakteriyel den 100 misli daha güçlü olduğu,hiç bir kimyasal bazlı sentetikantibiyotiğin öldüremediği,hatta ultraviyole ışınlarıylada öldürülemeyen,Ecoli,herpes, helicobacterflory,hiv,hpv ve influenza gibi dirençli bakteri ve virüsleri öldürebilen tek madde olduğu,yapılan bilimsel araştırmalar Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

FIFA ve kıta federasyonları, Avrupa Süper Ligi'ne katılan takımları tüm turnuvalardan men edecek Merkez Bankası rezervleri bir haftada 2,5 milyar dolar azaldı Bulgaristan'daki taşkın Edirne'ye su maymunlarını getirdi Yunanistan Parlamentosu Üyesi Velopoulos: Tek kurşun dahi atamadan Ege'nin yarısını Türklere kaybedeceğiz Hazır döner paketleyen iki çalışanın çekip paylaştığı videoya tepki yağıyor 10 dakikada bir aynı ATM'den para çeken kart dolandırıcıları kıskıvrak yakalandı Simpsonlar yine gündemde! Kamala Harris'in yemin törenindeki kıyafetini 20 yıl önceden bildiler Hindistan'da bulunan dünyanın en büyük aşı üretim tesisinde yangın çıktı