Panik Atak Hastalarının Yüzde 70'ini Kadınlar Oluşturuyor - Son Dakika

Panik Atak Hastalarının Yüzde 70'ini Kadınlar Oluşturuyor

17.02.2012 19:00
Panik Atak Hastalarının Yüzde 70'ini Kadınlar Oluşturuyor, System.String[]

Psikiyatri Uzmanı Dr.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Yalçın Yılmaz, panik atak hastalarının yüzde 70'ini kadınların oluşturduğunu bildirdi.

Yılmaz, Söke Kent Meclisi Kadın Konseyi tarafından Recep Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Panik Atak" konulu konferansta yaptığı konuşmada,

"vücut hasta olmadığı halde kendini hasta sanmak" şeklinde tanımlanan panik atak hastalığına korkuların ve travmaların neden olduğunu söyledi.

Panik atak hastalığının sadece psikolojik olarak değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Panik atak, kalp ve akciğer hastalığı ile birlikte incelenmelidir. Panik atak bozuklukları her yaşta görülebilir. Panik bozukluğu erkeklerde daha az görülür. Panik atak hastalarının yüzde 70'ini kadınlar oluşturuyor. Panik atak hastaları doğru nefes almayı unutuyorlar. Nefes almayı bilmiyorlar, ya nefes almıyorlar ya da daha hızlı nefes alıyorlar. Her iki durumda da oksijenin akciğerlere gitmesi önleniyor. 1 dakikada 12-13 defa nefes almak en idealidir."

Ailesinde panik atak hastası olan kişilerin, hastalığa yakalanma ihtimalinin yüzde 50 daha fazla olduğunu vurgulayan Yalçın, ailesinde panik atak hastası olmayanların da hastalığa yakalanabildiğini kaydetti.

- AYDIN

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Panik Atak Hastalarının Yüzde 70'ini Kadınlar Oluşturuyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İzmir'de Rıza Bey sitesi enkazından 30 saat sonra yaralı olarak bir kişi çıkarıldı Depremin habercisi olduğu söylenen Mavi Dolunay'dan olağanüstü görüntüler Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinde! Depremzedelere verilecek destekleri tek tek saydı Bolu'ya mevsimin ilk karı düştü UMKE personeli Eda, enkaz altındaki İnci Okan'a davranışlarıyla gönüllere taht kurdu Güney Kore'de grip aşısı tedirginliği! Aşı yaptırdıktan sonra ölenlerin sayısı 85'e yükseldi Meteoroloji'den 14 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı Azerbaycan ordusu, askeri mevzilere sızmaya çalışan Ermeni sabotaj grubunu imha etti