Papa Franciscus: "Ukrayna'daki savaşın sona ermesi ve müzakerelerin başlatılması çağrısı yapıyoruz" - Son Dakika

Papa Franciscus: "Ukrayna'daki savaşın sona ermesi ve müzakerelerin başlatılması çağrısı yapıyoruz"

04.11.2022 17:28
Papa Franciscus: "Ukrayna'daki savaşın sona ermesi ve müzakerelerin başlatılması çağrısı yapıyoruz"

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Ukrayna'da devam eden savaşın sona ermesi ve taraflar arasında ciddi müzakerelerin başlatılması için çağrıda bulundu.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Ukrayna'da devam eden savaşın sona ermesi ve taraflar arasında ciddi müzakerelerin başlatılması için çağrıda bulundu.

Papa Franciscus, Bahreyn'in Sıheyr bölgesindeki Sıheyr Kraliyet Sarayı'nda düzenlenen "Bahreyn Diyalog Forumu: İnsanların Birlikte Yaşaması İçin Doğu ve Batı" başlıklı toplantının kapanış oturumunda konuşma yaptı.

Bazı nüfuz sahiplerinin özel çıkarlar için çatışmaya girdiği, eski söylemleri canlandırdığı ve etki alanlarını ve karşıt blokları yeniden çizdiğini aktaran Franciscus, "Maalesef Doğu ve Batı giderek birbirine düşman iki denize benziyor. Ancak biz burada birlikteyiz çünkü aynı denize açılmaya kararlıyız. Seçimimiz çatışma yerine buluşma yolu, bu forumun atıfta bulunduğu diyalog yoludur." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı karşısında, dünyayı saran çatışmaları, silaha başvurmayı ve nükleer silah kullanma tehdidine yönelik eleştirilerini yineleyen Franciscus, "Görünüşe göre trajik bir senaryoya tanık oluyoruz. Herkesle ilgilenmek ve önem göstermek yerine ateşle, roketlerle, füzelerle, gözyaşı ve ölüme neden olan silahlarla oynuyoruz." diye konuştu.

Papa Franciscus, "Ukrayna'da devam eden savaşın sona ermesi ve taraflar arasında ciddi müzakerelerin başlatılması çağrısı yapıyoruz." dedi.

Dünyayı "hassas bir dengede uçurumun kenarına" sürükleyen "karşıt bloklar" mantığını eleştiren Franciscus, "Çatışmaların ortaya çıkması; eşitsizlik ve iklim değişikliği felaketi gibi trajedileri gözden kaçırmamıza neden olmamalıdır." dedi.

Eğitimi teşvik etme ve yatırım yapma çağrılarını yineleyen Franciscus, "Eğitim olanaklarının azaldığı yerde aşırılık ve köktencilik artar." diye konuştu.

Franciscus, inananların savaşın küfrüne ve şiddet kullanımına "hayır" dediğini ve dinlerin barış yolunu gösterme ödevleri olduğunu söyledi.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Papa Franciscus barışın sağlanmasına destek için Güney Sudan'da Papa Franciscus barışın sağlanmasına destek için Güney Sudan'da Papa Franciscus'un Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki ayinine 1,5 milyon kişi katıldı Papa Franciscus'un Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki ayinine 1,5 milyon kişi katıldı

Son Dakika Güncel Papa Franciscus: 'Ukrayna'daki savaşın sona ermesi ve müzakerelerin başlatılması çağrısı yapıyoruz' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement