Papa, İstanbul Ziyaretine Onu da Davet Etti - Son Dakika

Papa, İstanbul Ziyaretine Onu da Davet Etti

28.11.2014 12:35
Papa, İstanbul Ziyaretine Onu da Davet Etti

Papa Francesco, İstanbul'daki etkinliklerine, bir süre önce kendisini Vatikan'da ziyaret eden Kırklar Meclisi üyesi, Sur Belediye eski Başkanı Demirbaş'ı da davet etti.

Türkiye ziyaretine bugün Ankara'dan başlayan Papa Francesco, İstanbul'daki etkinliklerine, bir süre önce kendisini Vatikan'da ziyaret eden Kırklar Meclisi üyesi, Diyarbakır Sur İlçesi Belediye eski Başkanı Abdullah Demirbaş'ı da davet etti. Davetin kendisini memnun ettiğini belirten Demirtaş, "Kendisini tekrar Diyarbakır'a davet edeceğim. Ayrıca, bölgemizdeki durumla ilgili kendisine bir mektup vereceğim" dedi.

Diyarbakır merkez Sur Belediye eski Başkanı Abdullah Demirbaş'ın başkanlık ettiği, her din ve etnik kimlikten kişileri bünyesinde barındıran Kırklar Meclisi Heyeti, geçen Mayıs ayında Vatikan'da Papa tarafından kabul edilmiş ve ayinde protokoldeki yerlerini almıştı. Ayine katılan binlerce kişiyi selamlayan ve iki kez "Diyarbakır'dan gelen heyeti selamlıyorum" diyen Papa, ayinden sonra kendisini protokolde bekleyen Diyarbakır heyetiyle görüşmüş, Abdullah Demirbaş da onu Diyarbakır'a davet etmişti.

PAPA'NIN DAVETİYESİ

Türkiye'yi ziyaret edecek olan Papa Francesco, İstanbul'da 2 gün sürecek etkinlikleriyle ilgili davetiye listesine Abdullah Demirbaş'ı da ekledi. Vatikan Büyükelçiliği tarafından gönderilen ve üzerinde Papa'nın fotğrafı bulunan davetiye ile İstanbul Fener Rum Patrikhanesi tarafından da gönderilen davetiyelerle Demirbaş, cumartesi ve pazar günü etkinliklerine davet edildi. Papa'nın cumartesi günü saat 15.30'da Sent Esprit Katedrali'nde yapacağı ayine, aynı  gün saat 18.00-20.00'da İstanbul Rum Patrikhanesi'nde yapacağı dini törene ve pazar günü saat 19.00'da Aya İrini'de Havari Andrea Yortusu nedeniyle verilecek konsere davet edilen Abdullah Demirbaş, davetin kendisini sevindindiğini söyledi.

ORTADOĞU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Diyarbakır Sur Belediyesi Eski Başkanı Abdullah Demirbaş, bu yılın 14 Mayıs tarihinde Papa'yı ziyaretlerinde çözüm süreci ve Kürtlerin durumunu anlatan bir mektup verdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"14 Mayıs 2014 tarihinde Kırklar Meclisi'nden bir heyetle Papa'yı Vatikan'da ziyaret etmiştik. Ermeni, Süryani, Ezidi, Türkmen Alevi, Müslüman, Kürt, Keldani halklar ve inançlarından insanlarla birlikte bir heyet olarak ziyaret ettik. Farklılıkların bir arada yaşaması gerektiğine dair projelerimizi anlattık. Kültürler sokağı projemizi anlattık ve nasıl Ortadoğu'da farklı inançlara yönelik saldırıları doğru bulmuyorsak, Avrupa'da da İslamifobi yaklaşımını doğru bulmadığımızı söyledik. Ayrıca onu Diyarbakır'a davet ettik. Kendisi de Vatikan'daki ayine başlarken iki kez 'Diyarbakır'dan gelen heyeti selamlıyorum' dedi. Oradaki görüşmemiz oldukça iyi geçmiş ve biz kendisine çözüm süreci ve Kürtlerin durumuyla ilgili bir mektup vermiştik. Şimdi ise İstanbul ziyaretine beni davet ettiler. Benim bildiğim bölgeden benden başka davet edilen yok. Yine aynı şekilde Bartholomeos ile olan buluşmasına da davet ettiler. Bundan büyük bir memnuniyet duyuyoruz tarihi bir öneme sahiptir bu ziyaret. Özellikle Fener Rum Patriği ile Papa'nın buluşması mezheplerin diyaloğu açısından çok önemlidir. Özellikle Ortadoğu'da çok önemli bir mesajdır."

İKİNCİ KEZ DİYARBAKIR'A DAVET EDECEĞİZ

Papa'dan Ortadoğu'daki farklı dini ve etnik çatışmaların son bulması için kendisinden dua etmesini isteyeceğini kaydeden Demirtaş, "Aynı şekilde Ortadoğu'daki bu farklı dini ve etnik çatışmaların son bulması için dua etmesini ve Avrupa'da İslamifobi yaklaşımının olmaması gerektiğini ve olmamasına yönelik kendisinden dua isteyeceğiz. Tabii biz Şii ve Sunni dini liderlerine de aslında Ortadoğu'da bu süreçte bir araya gelmesini de önemsiyoruz. Yeniden Sayın Papa'yı Diyarbakır'a davet edeceğiz. Şengal'de soykırıma tabii tutulan Ezidi inancındaki insanlar için dua etmesini isteyeceğiz. Bir de Kobani'de yaşanan gelişmeleri kendisine anlatacağız. Bir hediyemiz, bir de mektubumuz olacak kendisine. Türkiye'deki çözüm süreci, Şengal'de yaşananlar, Kobani'nin durumu, Ortadoğu'nun içinde bulunduğu durum, tüm bunlar Mektupta yer alacak. Papa'nın ve Bartholomeos'un buluşması çok önemlidir. İslam'daki Sunni ve Şii liderlerin de benzer bir çabayı gösterip Ortadoğu'daki bu mezhep çatışmasını bitirmeye çaba göstermeliler" dedi. - Diyarbakır

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Papa, İstanbul Ziyaretine Onu da Davet Etti - Son Dakika


Advertisement