Papa: Suriye'de Silahların Kalıcı Olarak Susturulmasının Zamanıdır - Son Dakika

Papa: Suriye'de Silahların Kalıcı Olarak Susturulmasının Zamanıdır

25.12.2016 16:38
Papa: Suriye'de Silahların Kalıcı Olarak Susturulmasının Zamanıdır, System.String[]

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, Suriye'de çok fazla kan döküldüğünü, silahların kalıcı olarak susturulmasının zamanı olduğunu söyledi.

Noel Yortusu nedeniyle Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Meydanı'nda toplanan yaklaşık 40 bin kişiye hitap eden Papa, dünya meselelerine değinirken, çeşitli ülkelerde yaşanan savaşların ve şiddetin son bulması çağrısı yaptı.

SURİYE'YE ÖZEL VURGU

Papa, Aziz Petrus Bazilikası'nın locasından yaptığı geleneksel Urbi et Orbi (Şehre ve Dünyaya) başlıklı konuşmasında, Halep'te ve Suriye'de yaşananlara özel vurgu yaptı.

"Çok fazla kanın döküldüğü, hırpalanmış Suriye'de kadınlar ve erkeklere barış diliyorum" diyen 1 milyar 300 milyon Katoliğin ruhani lideri, "Özellikle son haftalarda en korkunç savaşlardan birine sahne olan Halep şehrinde, yorgun düşmüş sivil halka, insani hukuka saygı duyularak yardım ve konfor sağlamanın aciliyeti hiç olmadığı kadar vardır" dedi.

Papa, Suriye'de silahların kalıcı olarak susturulmasının, müzakereci bir çözüme varılması ve ülkedeki sivil birlikteliğin yeniden sağlanması için uluslararası toplumun etkin rolünün zamanı olduğunu dile getirdi.

"ELLERİNDE OYUNCAK OLMASI GEREKEN ÇOCUKLAR SİLAH TUTUYOR"

Kutsal Topraklara da barış gelmesini dileyen Papa, İsrail ve Filistin'in, tarihte yeni bir sayfa açmak için kararlı ve cesur olması gerektiğini söylerken, kin ve intikam duygusunun yerini, karşılıklı anlayış ve uyum içinde bir gelecek inşa etme isteğine bırakmasını da temenni etti. Bunun yanı sıra, Papa, savaş ve acımasız terör eylemlerinin yaşandığı Irak, Libya, Yemen, Ukrayna ile Nijerya başta olmak üzere çeşitli Afrika ülkeleri, Güney Sudan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde barış, uzlaşma ve birliğin yeniden sağlanması çağrısı da yaptı.

Papa, çeşitli ülkelerde meydana gelen menfur terör saldırılarında yakınlarını kaydedenlere, bugün insan ticaretinin merkezine konan mültecilere, göçmenlere, sığınmacılara da huzur diledi. Cumartesi gecesi Aziz Petrus Bazilikası'ndaki Noel ayinini de yöneten Papa, burada yaptığı konuşmasında da, savaş ve şiddet mağduru çocuklara değindi.

Papa, anne ve baba şefkatiyle büyümesi ve ellerinde oyuncak olması gereken çocukların silah tuttuğuna, bombalardan kaçmak için sığınaklarda, büyük bir şehrin kaldırımlarında hayatlarını geçirmek ya da ülkelerinden kaçmak için teknelerin ambarlarında gizlenmek zorunda kaldıklarına dikkat çekti.

Papa, Noel'in, göz kamaştırıcı bir materyalizm tarafından rehin alındığından da dem vurdu. - Roma

Papa: Suriye'de Silahların Kalıcı Olarak Susturulmasının Zamanıdır
Papa: Suriye'de Silahların Kalıcı Olarak Susturulmasının Zamanıdır

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Papa: Suriye'de Silahların Kalıcı Olarak Susturulmasının Zamanıdır - Son Dakika


Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı Rıdvan Dilmen'den, Fatih Terim'e sert eleştiri: Ne gerek vardı, 6-0 mı yeneceksin? Dünyaca ünlü Azerbaycanlı kick boksçu Zabit Samedov, Kuruluş Osman dizisine transfer oldu Ticaret Bakanlığı, esnafa yönelik yeni destek paketi için çalışma başlattı Yasak Elma'nın Ender'i Şevval Sam, göğüs dekolteli elbisesiyle poz verdi Ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, La Casa de Papel dizisinin kadrosuna dahil oluyor Türk gemisine baskın emrini AB Akdeniz Deniz Kuvvetleri verdi: Sabaha kadar beklediler