Paraguay ile Mersin'in Ticari İlişkileri Gelişiyor - Son Dakika

Paraguay ile Mersin'in Ticari İlişkileri Gelişiyor

05.01.2012 15:40
Paraguay ile Mersin'in Ticari İlişkileri Gelişiyor, System.String[]

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin'in Türkiye'nin dış ticarete açılan kapısı durumunda olduğunu belirterek, "Bu kapıyı Paraguay için de açmak istiyoruz" dedi.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin'in Türkiye'nin dış ticarete açılan kapısı durumunda olduğunu belirterek, "Bu kapıyı Paraguay için de açmak istiyoruz" dedi. Paraguaylı Senatör Sixto Pereira Galeano, Paraguay Fahri Konsolosu Mohammad Said Mannah ve beraberindeki heyet Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyaretin Paraguay'la Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlenmesi adına büyük önem taşıdığını dile getiren Güzeloğlu, "Ankara'da Paraguay Büyükelçiliğinin açılması Mersin'de de Paraguay'ı temsil edecek bir fahri konsolosluğun bulunması iki ülke arasındaki ticari beklentilerin gerçeğe dönüşmesini sağlayacaktır" ifadesini kullandı. Galeano ve beraberindeki heyete Türkiye ile Mersin hakkında bilgiler de veren Güzeloğlu, "Türk Ekonomisi dünya genelinde yaşanan krize rağmen gerçekleştirdiği rekor büyümeyle küresel ölçekte dünyada 15'nci sıradadır. Bu açıdan Paraguay'la ilişkilerimizin gelişmesini yeni dönem hedeflerimiz içerisinde tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi önemsiyoruz. Mersin Türkiye'nin büyük yürüyüşüne çok önemli değer katan bir büyükşehirdir. Ekonomik büyüklük açısından Türkiye genelinde 6'ncı sırada bulunan Mersin, dış ticarette İstanbul'dan sonra en büyük liman kentidir. Mersin Türkiye'nin dış ticarete açılan kapısı durumundadır. Bu kapıyı Paraguay için de açmak istiyoruz" diye konuştu. Paraguaylı Senatör Galeano ise, Türkiye ile Paraguay arasındaki ticari ve politik ilişkileri geliştirmek adına Mersin'de bulunduklarını belirtti. Paraguay Cumhurbaşkanı Fernando Lugo'nun göreve geldiği andan itibaren Arap ve Türk coğrafyasıyla işbirliği yapılması konusunda projeler ürettiğini anlatan Galeano, şunları kaydetti: "Yapılan çalışmalar kapsamında Türkiye ile gıda alanında ticari ilişkiler kurma çabasındayız. Bu sayede de ülkemizi tanıtmak ve geliştirmek istiyoruz. İlişkilerin hızlanması ve daha iyi noktalara taşınması amacıyla da Ankara'da açacağımız büyük elçilik ve önemli kentlere kuracağımız fahri konsolosluklar bu bağlamda büyük önem taşımaktadır."

Konuşmaların ardından Güzeloğlu Senatör Galeano ile Türkiye Konsolos Mannah'a, 2013 yılında gerçekleştirilecek Akdeniz Oyunlarının logosunu taşıyan bir kutu içerisinde, Mersin'de üretilen zeytin ürünlerinden oluşan hediye paketi verdi. Senatör Galeano da Güzeloğlu'na Paraguay'da yeşil çay tüketimi için kullanılan ve üzerinde Paraguay haritası bulunan bir kupa takdim etti.

Paraguay ile Mersin'in Ticari İlişkileri Gelişiyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Paraguay ile Mersin'in Ticari İlişkileri Gelişiyor - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Otların arasında uyuyan alkollü şahsı fark etmediler, üzerine kepçeyle toprak attılar Son Dakika! Rus savaş uçakları İdlib'de ılımlı muhaliflerin eğitim kampını vurdu Son Dakika! Aliyev: Eğer Azerbaycan'a dış müdahale olursa, Türk F-16'larını semada göreceksiniz iPhone tutkunları, kutulara kulaklık ve şarj aletinin eklenmesi için TBMM'ye başvurdu Kim Milyoner Olmak İster'den 125 bin TL kazanan Hikmet Karakurt, kardeşine verdiği sözü tuttu Altın gibi sürekli yükseliyor! Ihlamurun kilosu 220 lira oldu, vatandaş gramla satın alıyor Yarı çıplak haldeki genç, 5. kattan böyle düştü Danla Bilic'ten gündemi sarsacak sözler: Enes Batur yıllardır bana aşık