Paraguay ile Mersin'in Ticari İlişkileri Gelişiyor - Son Dakika

Paraguay ile Mersin'in Ticari İlişkileri Gelişiyor

05.01.2012 15:40
Paraguay ile Mersin'in Ticari İlişkileri Gelişiyor, System.String[]

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin'in Türkiye'nin dış ticarete açılan kapısı durumunda olduğunu belirterek, "Bu kapıyı Paraguay için de açmak istiyoruz" dedi.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin'in Türkiye'nin dış ticarete açılan kapısı durumunda olduğunu belirterek, "Bu kapıyı Paraguay için de açmak istiyoruz" dedi. Paraguaylı Senatör Sixto Pereira Galeano, Paraguay Fahri Konsolosu Mohammad Said Mannah ve beraberindeki heyet Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyaretin Paraguay'la Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlenmesi adına büyük önem taşıdığını dile getiren Güzeloğlu, "Ankara'da Paraguay Büyükelçiliğinin açılması Mersin'de de Paraguay'ı temsil edecek bir fahri konsolosluğun bulunması iki ülke arasındaki ticari beklentilerin gerçeğe dönüşmesini sağlayacaktır" ifadesini kullandı. Galeano ve beraberindeki heyete Türkiye ile Mersin hakkında bilgiler de veren Güzeloğlu, "Türk Ekonomisi dünya genelinde yaşanan krize rağmen gerçekleştirdiği rekor büyümeyle küresel ölçekte dünyada 15'nci sıradadır. Bu açıdan Paraguay'la ilişkilerimizin gelişmesini yeni dönem hedeflerimiz içerisinde tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi önemsiyoruz. Mersin Türkiye'nin büyük yürüyüşüne çok önemli değer katan bir büyükşehirdir. Ekonomik büyüklük açısından Türkiye genelinde 6'ncı sırada bulunan Mersin, dış ticarette İstanbul'dan sonra en büyük liman kentidir. Mersin Türkiye'nin dış ticarete açılan kapısı durumundadır. Bu kapıyı Paraguay için de açmak istiyoruz" diye konuştu. Paraguaylı Senatör Galeano ise, Türkiye ile Paraguay arasındaki ticari ve politik ilişkileri geliştirmek adına Mersin'de bulunduklarını belirtti. Paraguay Cumhurbaşkanı Fernando Lugo'nun göreve geldiği andan itibaren Arap ve Türk coğrafyasıyla işbirliği yapılması konusunda projeler ürettiğini anlatan Galeano, şunları kaydetti: "Yapılan çalışmalar kapsamında Türkiye ile gıda alanında ticari ilişkiler kurma çabasındayız. Bu sayede de ülkemizi tanıtmak ve geliştirmek istiyoruz. İlişkilerin hızlanması ve daha iyi noktalara taşınması amacıyla da Ankara'da açacağımız büyük elçilik ve önemli kentlere kuracağımız fahri konsolosluklar bu bağlamda büyük önem taşımaktadır."

Konuşmaların ardından Güzeloğlu Senatör Galeano ile Türkiye Konsolos Mannah'a, 2013 yılında gerçekleştirilecek Akdeniz Oyunlarının logosunu taşıyan bir kutu içerisinde, Mersin'de üretilen zeytin ürünlerinden oluşan hediye paketi verdi. Senatör Galeano da Güzeloğlu'na Paraguay'da yeşil çay tüketimi için kullanılan ve üzerinde Paraguay haritası bulunan bir kupa takdim etti.

Paraguay ile Mersin'in Ticari İlişkileri Gelişiyor

Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Paraguay ile Mersin'in Ticari İlişkileri Gelişiyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Yeni Malatyaspor, geriye düştüğü maçta Çaykur Rizespor'u farklı geçti Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz'dan maske uyarısı: N95 ve FFP2 tarzı maskeler toplu alanlarda kullanılmamalı İsrail'de Pfizer/BioNTech aşısı yaptıran 13 kişi yüz felci geçirdi Kontrolden çıkan tır petrol istasyonuna daldı! Şoförün manevrası faciayı önledi Son Dakika: Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a saldırıda bulunan 2 şüpheli gözaltına alındı Sivasspor'un karda oynanan Başakşehir maçında sahaya beyaz formayla çıkması dünya gündeminde Minibüs şoförü "Son param üzülerek harcıyorum" yazılı 20 TL'nin sahibini arıyor 2 bin 500 yıllık 'mezar oda' halen gizemini koruyor