Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu: "Türk Halkı Pazertesi Akşamına Kadar Vakur Olarak Beklesin" - Son Dakika

Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu: "Türk Halkı Pazertesi Akşamına Kadar Vakur Olarak Beklesin"

19.01.2012 01:13
Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu:

Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, senato genel kurulunda 23 Ocak'ta oylanacak olan sözde Ermeni soykırımı yasa teklifi ile ilgili temaslarına devam ediyor.

Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, senato genel kurulunda 23 Ocak'ta oylanacak olan sözde Ermeni soykırımı yasa teklifi ile ilgili temaslarına devam ediyor.

Fransız Senatosu'nun Anayasa Komisyonu'nda bugün görüşülen sözde Ermeni soykırımını inkara ceza yasa tasarısının 'Kabul edilemez' olduğunu hatırlatan Büyükelçi Tahsin Burcuoğlu, gelişmelerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Senato kanunlar komisyonu meclisten gelen teklifi görüştü ve teklifin reddi istikametinde bir 'kabul edilmezlik' önergesi yönünde karar aldı. Dolayısı ile bu sonucu memnuniyetle karşıladık. Fransız kanunlar senatosunun kanunlar komisyonu böylece bir anlamda Fransa'nın hukukuna anayasasına sahip çıkmış oldu. Umarız aynı sağduyuyu 23 Ocak'ta yapılacak olan senato genel kurulu da gösterir ve dolayısı ile bu manasız gelişmelerden hep beraber kurtulmuş oluruz. Hep beraber derken Fransa'yı da kastediyorum. Fransa da bizde ve hatta Ermenistan da bu manasızlıktan kendilerini kurtarmış olurlar diye temenni ediyoruz."

Paris'te çalışmaların sürdürdüğünü vurgulayan Büyükelçi Burcuoğlu, "Pazartesiye kadar daha önümüzde zaman var. O zaman çerçevesinde biz temaslarımızı sürdüreceğiz. Hangi tarafı destekleyenler daha fazla seferber olursa kararda muhtemelen o taraftarlar adına tecelli edecek. Geçen on günlük süreye oranla bugün kendimizi daha şanslı addetmemiz için nedenimiz var. Pazartesi akşamı lehimize çıkacak olursa hep birlikte kutlarız" temennisinde bulundu.

Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu şöyle devam etti: "Senato bir anlamda kendisi ile tutarlı olmak adına hareket eder diye ümit ediyoruz. Pazartesi gününü beklemekte yarar var. Pazartesi günü hangi taraftaki insanlar seferber ne kadar olacak onu göreceğiz. O oylamayı da beklememiz lazım. Bakanımızın da açıklaması hukuka saygı sağduyu temennisinden ibaret. Bakanlığımızda bu konuda bir şeyler söyleyebilir. Biz çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Önümüzde kısada olsa bir zaman var. O zamanı da mümkün olduğunca iyi değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu akşam da, yarın da temaslarım var. Gecesi gündüzü olmadan üç gün temaslarımızı sürdüreceğiz. Bizim çalışma tempomuzdan çok senatörlerin çalışma temposuna bağlı. Biz 24 saat yedi gün çalışıyoruz, ama bizim tempomuza ne kadar uyarlar bilemiyorum. Biz önümüzdeki zamanı değerlendirmeye devam etme kararındayız."

Türk halkına sağduyu ile vakur bir şekilde Pazartesi günü akşamına kadar beklemesini tavsiye eden Büyükelçi Burcuoğlu, "Türk halkını sağduyu ile vakur bir şekilde Pazartesi günü akşamına kadar beklesin benim tavsiyem odur. Fransa'da tepkilerimiz olacaksa onları da kontrollü bir şekilde yapmamız lazım. Cumartesi günü yapılacak yürüyüşün Türklere yakışan bir şekilde vatandaşlarımızın demokratik haklarını kullanacakları bir şekilde cereyan etmesini bekliyoruz. Fransız güvenlik makamların da kendilerine göre güvenlik önlemi alacaklar. Muhtemel provokasyonları ve taşkınlıkları önlemek için. Dolayısı ile Türklerde seslerini bir kez daha duyuracaklar. Yürünecek güzergahı polis tayin ediyor. Bugüne kadar Fransız Türk toplumunun tarihi bakımından yapılacak en kalabalık gösteri olacaktır. Fransa'nın dışından da katılım olacağını anlıyoruz. Dolayısı ile bu bütün Türk Milletinin meselesi olduğu için Fransa'daki vatandaşlarımızın dışında Avrupa'daki vatandaşlarımızı da ilgilendiren bir şey onlarında mütevazı olarak katkıları olacaktır" diye konuştu.

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu: 'Türk Halkı Pazertesi Akşamına Kadar Vakur Olarak Beklesin' - Son Dakika


Son Dakika

Koronavirüse yakalanan Ronaldo tarzını değiştirdi, uzayan saçlarını kazıdı Son Dakika! Paşinyan'dan gerilimi tırmandıran sözler: Rusya'dan ümidi kestim, kendimizi savunacağız Giresunspor, yenik duruma düştüğü maçta Adanaspor'u 4-3 mağlup etti Şarkıcı Ebru Polat, evine gelen elektrik ve doğal gaz faturasına veryansın etti Rus medyası Türk SİHA'larını konuşuyor: Rusya SİHA savaşına hazır değil 4 el ateş ettiği ablasını öldürüp soğukkanlılıkla anlattı: Namusumuza leke getirdi Akılalmaz plan! İlişkilerini başkalarına anlatan eski sevgilisini günlük kiralık eve çağırıp öldürmüş Dağlık Karabağ'da 112 ton altını kaptırmak istemeyen Rus şirket bölgeye silah ve asker yığıyor