Alanya'da passiflora bahçesi kuran gurbetçi, 15 dekardan yılda 1,5 milyon lira kazanacak - Son Dakika

Alanya'da passiflora bahçesi kuran gurbetçi, 15 dekardan yılda 1,5 milyon lira kazanacak

22.09.2020 08:01

Almanya'dan Türkiye'ye gelen passiflora meyvesini üretmeye gelen Muzaffer Bilkoç, Alanya'da 15 dekarlık bahçe kurdu. Dekar başına ilk 25 bin lira masraf yapan Bilkoç, 1 dekardan yılda 100 bin lira kazanacak. Böylece 15 dekar alandan yıllık 1,5 milyon lira gelir elde edecek.

Antalya'nın Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde yetiştirilen 'çarkıfelek', 'aşk meyvesi', 'gençlik iksiri' gibi isimlerle de anılan passiflora (passion fruit) yatırımcıların tercihi olmaya devam ediyor.

Almanya'nın Stuttgart eyaletine bağlı Markdorf şehrinde yaşayan, inşaat işi ve sendika başkanlığı yapan Muzaffer Bilkoç, passifloraya yatırım yapmak için Türkiye'ye geldi. Muzaffer Bilkoç bölgede tropikal meyve üretimi yapan Mustafa Ezici ile birlikte Alanya'nın İmamlı Mahallesi'nde ilk etapta 15 dekar passiflora bahçesi kurdu. Bilkoç, "İleriki zamanlarda Avrupa'da yaşayan yatırımcı Türklerle 1000 dekara kadar ekim yapacağız. Passiflora ülkemizde yeni bir ürün, Avrupalı bu ürünü çok seviyor" dedi. Bilkoç, passifloranın Avrupa ülkelerinde kilosunun markette 16 eurodan satıldığını söyledi.

Alanya'da passiflora bahçesi kuran gurbetçi, 15 dekardan yılda 1,5 milyon lira kazanacak

"ALANYA'DA YETİŞTİRİP, TÜM AVRUPA'YA SATACAĞIZ"

Muzaffer Bilkoç, "Almanya'dan geliyorum. Buraya passiflora üretimi için geldim. İlk etapta 15 dekar ekim yaptık. İleriki zamanlarda Avrupa'da yaşayan yatırımcı Türklerle 1000 dekara kadar ekim yapacağız. Passiflora ülkemizde yeni bir ürün, Avrupalı bu ürünü çok seviyor. Alanya'da yetiştirip, tüm Avrupa'ya satacağız. Güney Amerika ve Afrika'da üretilip Avrupa'ya pazarlanıyor" dedi.

"1 DEKARDAN YILDA 100 BİN LİRA GELİR ELDE EDECEĞİZ"

Passifloranın Avrupa ülkelerinde kilosunun markette 16 Euro'dan satıldığını söyleyen Bilkoç, "Çok güzel bir kazancı var. Dekar başı yatırım maliyeti ilk yıl 25 bin TL. 1 fide 6 yıl meyve veriyor. 1 dekardan yılda 100 bin lira gelir elde edeceğiz. Dekardan 4- 6 ton arası ürün bekliyoruz. Bu ürünleri Türkiye'den tüm Avrupa'ya satışını hedefliyoruz. Ekim ayıyla birlikte 7- 9 ay arasında ürün alabiliyoruz. Alanya'ya gelmemizin sebebi bu bölgede bütün tropikal ürünlerin yetişmesi. Hava şartları buna elverişli. Biz de bunun için burayı seçtik. Bu ürünlerin bu bölgede yetişmesi ülkemiz adına büyük bir nimet, bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Herkese bu tür tropikal ürün yetiştirmelerini tavsiye ederim" diye konuştu.

Alanya'da passiflora bahçesi kuran gurbetçi, 15 dekardan yılda 1,5 milyon lira kazanacak

"AVRUPA'YA İHRACAT YAPACAĞIZ"

Tropikal ürünlerin tanıtılması ve üreticilerin bahçeleşmeye yönelmesi için fidan ve pazarlama desteği sağlayan Mustafa Ezici de, "Alanya'nın İmamlı Mahallesi'nde yaklaşık 100 dekarda passiflora üretimi gerçekleştiriyoruz. Antalya'nın Aksu ilçesinde de 50 dekar ekim yapıyoruz. Üretilen ürünleri Avrupa'ya ihracat yapacağız" dedi.

Alanya'da passiflora bahçesi kuran gurbetçi, 15 dekardan yılda 1,5 milyon lira kazanacak

"MARKET VE MANAVLARDA KİLOSU 200 TL'YE SATILIYOR"

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bölgede bulunan atıl orman arazilerini tropik meyve yetiştirmek amaçlı çiftçilere tahsis edebileceğini ve bu durumda tropik meyve üretiminden 5 yıl sonra yılda 1 milyar dolarlık meyve ihracatı yapmanın mümkün olabileceğini vurgulayan Mustafa Ezici, şöyle dedi:

"Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçiye tropik meyve yetiştirmek için fidan ve dekar başı destek pirimi verirse çiftçi katma değeri yüksek tropik meyve üretimi yaparak daha fazla gelir elde edebilir. Tropik meyveciliğin geleceği çok iyi. Antalya'dan Mersin'e kadar olan bu havzada çok ciddi tropik meyve üretimi yapılabilir. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar değişik çeşitte tropik ürünün yetiştiği yer yok. Passiflora Kolombiya'dan 20 günde gemiyle Hollanda'ya ithal ediliyor. Hollanda'dan Türkiye ithal ediliyor. Market ve manavlarda kilosu 200 TL'ye satılıyor. Passiflora yılda iki defa ocak- nisan ve haziran- eylül aylarında ürün veriyor."

Alanya'da passiflora bahçesi kuran gurbetçi, 15 dekardan yılda 1,5 milyon lira kazanacak
Alanya'da passiflora bahçesi kuran gurbetçi, 15 dekardan yılda 1,5 milyon lira kazanacak
Alanya'da passiflora bahçesi kuran gurbetçi, 15 dekardan yılda 1,5 milyon lira kazanacak

- Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Alanya'da passiflora bahçesi kuran gurbetçi, 15 dekardan yılda 1,5 milyon lira kazanacak - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR (1)
  • EKONOMIST: a bu iyi haber. afferin gençler. çiğköfte de ihracat listesine eklenmiş arkadaşlar. kpss ye çalışanlara güncel bilgi Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti Vakalardaki vahim artış sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: İlave tedbirler gündemde değil Real Madrid, evinde Shakhtar Donetsk'e 3-2 mağlup oldu Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret