Son Dakika Haberleri: Kayserili Esnaftan Gümrükten Geçişi Yasak olan Pastırma ve Sucuğa İlginç Yöntem

Kayserili Esnaftan Gümrükten Geçişi Yasak olan Pastırma ve Sucuğa İlginç Yöntem

2 ay önce

Bazı Avrupa ülkelerinde hayvansal ürünlerin gümrükten geçişinin yasak olmasından dolayı Kayserili esnaf, gurbetçiler için sucuk ve pastırmaları baklava ve lokum kutularına koyarak paketliyor.

Kayseri'de, sucuk ve pastırma satışı yapan esnaf, gurbetçilerin gümrüklerden rahat geçirebilmesi için ürünleri baklava ve lokum kutularına koyarak, paketliyor. Bazı Avrupa ülkelerinde hayvansal ürünlerin gümrükten geçirilmesine izin verilmediğini belirten satıcılar, bu yöntemi uyguladıklarını söyledi.

SATICILAR YÖNTEM GELİŞTİRDİ

Memleketleri Kayseri'ye gelen gurbetçiler, yaşadıkları ülkelere dönmeden önce sucuk ve pastırma alışverişi yapmayı ihmal etmiyor. Gurbetçiler, gümrüklerden geçirilmesi yasak olan hayvansal ürünlerden sucuk ve pastırmaları yanlarında götürmek isteyince satıcılar da yöntem geliştirdi. Sucuk ve pastırma satışı yapan esnaf, ürünleri baklava ve lokum kutularına koyarak, paketlemeye başladı.

"YURT DIŞINA TAŞIMALARINDA KOLAYLIK SAĞLIYORUZ"

Kentteki sucuk ve pastırma satıcılarından biri, "Avrupa ülkelerinin bazıları et ve süt ürünleri konusunda çok hassasiyet gösterip, işi veteriner belgesi istemeye kadar götürüyor. Bazıları ise gümrükte direkt olarak Türkiye'den getirilen sucuğumuzu ve pastırmamızı çöpe atıyor. Gurbetçi vatandaşlarımızın satın aldıkları pastırma ve sucuğu üzerinde baklava ve lokum fotoğrafı olan özel kutulara koyup, vakumluyoruz. Et ürünlerinin yurt dışına götürülmesi yasak. Biz de bunun için gurbetçilerimize ve yakınlarını ziyarete gidenlere kolaylık olsun, diye pastırmayı ve sucuğu baklava ve lokum kutularına koyuyoruz. Böylece gurbetçilerimizin bu tatları yurt dışına taşımalarına kolaylık sağlıyoruz" diye konuştu.
Candy Hoover Group'un Çinli Beyaz Eşya Üreticisine Satış Süreci Tamamlandı Usta Sanatçı Müşerref Akay, Katıldığı Programda Hangi Siyasi Partiyi Desteklediğini Açıkladı

Son Dakika! Galatasaray, Ozan Kabak'ı 12 Milyon Euroya Stuttgart'a Sattı