Patatesle Çiftçinin Yüzü Güldü - Son Dakika

Patatesle Çiftçinin Yüzü Güldü

19.11.2015 18:24
Patatesle Çiftçinin Yüzü Güldü, System.String[]

Kırıkkale Valisi Ali Kolat’ın destekleriyle başlatılan ‘Patates Tarımını Yaygınlaştırma Projesi’ kapsamında çiftçinin yüzü gülmeye başladı.

Kırıkkale Valisi Ali Kolat’ın destekleriyle başlatılan ‘Patates Tarımını Yaygınlaştırma Projesi’ kapsamında çiftçinin yüzü gülmeye başladı.

Bu sene ilk defa patates üretimi yapan Delice ilçesi Büyükyağlı köyü çiftçilerinden Ümit Aytekin, Patates üretiminde İlçe Tarım Müdür Vekili Kazım Erdoğan, Ziraat Yüksek Mühendisleri Şenol Erkol ve Osman Bezeng’ten büyük yardım gördüğünü söyledi.

23 dekar alanda ilk kez patates ektiğini ve 7 ton verim aldığını açıklayan Aytekin, ilk kez yaptığı uygulamadan memnun olduğunu, bir sonraki üretim sezonunda 100 dekar alana

patates ekimi yapacağını belirterek, “Patates tarımı, hububat ve diğer üretimi yapılan ürünlere göre zahmetli oluyor. Dikim ve söküm makinasına ihtiyaç duyuluyor. Fakat çok fazla sulama ihtiyacına gerek olmuyor. Bütün bu zahmetlerine karşılık patates üretiminin kazançlı bir üretim şekli olduğunu gördüm.”dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş ise “Bakanlıkça patates tarımının daha evvel yaygın olarak yapıldığı illerde patates siğili hastalığı sebebiyle üretimin yasaklandı. Bu sebeple ilimizde patates tarımı kazançlı bir duruma geldi. Çiftçilerimize ekim ve söküm makinası ile tohumluk desteği verilmesi halinde artış olacağını bekliyoruz. “ diye konuştu.

Patatesle Çiftçinin Yüzü Güldü
Patatesle Çiftçinin Yüzü Güldü

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Yerel Patatesle Çiftçinin Yüzü Güldü - Son Dakika


Son Dakika

Talisca'nın Çin'den ayrılmak istemesinde sevgilisiyle arasının bozulması etkili oldu Sosyal medya bunu konuşuyor! Belediye başkanlarının 'kar' diyaloğu Falçatalı saldırıya uğrayan Ukraynalı kadın dehşet anlarını anlattı: Saçımı tuttu, yüzümü kesti Sivasspor'un karda oynanan Başakşehir maçında sahaya beyaz formayla çıkması dünya gündeminde Son Dakika! Bartın'ın İnkumu açıklarında Rus bandıralı kuru yük gemisi battı: 4 kişi öldü Minibüs şoförü "Son param üzülerek harcıyorum" yazılı 20 TL'nin sahibini arıyor 2 bin 500 yıllık 'mezar oda' halen gizemini koruyor İki kız kardeş, kendilerinden telefon numarası isteyen şahsı evire çevire dövdü