Pazaryeri'nde Okul Sağlığı Hizmetleri - Son Dakika

Pazaryeri'nde Okul Sağlığı Hizmetleri

07.09.2012 14:20
Pazaryeri'nde Okul Sağlığı Hizmetleri, System.String[]

Pazaryeri İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Aydın, öğrencilerin ve okul çalışanlarının sağlığının değerlendirilmesi ve geliştirilmesinin önem arz ettiğini bildirdi.

Pazaryeri İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Emel Aydın, sağlığın, iyilik hali olarak kabul edildiğinden öğrencilerin ve okul çalışanlarının sağlığının değerlendirilmesi ve geliştirilmesinin önem arz ettiğini bildirdi.

Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, okul sağlığı hizmetlerinde öğrenci sağlığı, okul çevresi, sağlık eğitimi ve okul çalışanlarının sağlığı konularının ele alındığını belirterek, okula kayıt muayenelerinin, sıklığı belirlenmiş olan aralıklarla fizik muayeneleri ve erken tanınıp tedavi edilebilen hastalıklara yönelik sağlık taramalarının yapıldığını bildirdi.

Okul devamsızlığının en sık nedeni olan bulaşıcı hastalıklara yönelik koruma ve kontrol programları, kazaları önleme ve ilk yardım gereçleri ve eğitimlerin yürütüldüğünü ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

"Okul çoğu çocuk için toplumsal ilişkilerin kurulduğu ilk sosyal kurum olduğundan ruhsal sorunlar ortaya çıkmış olabilir, bu sorunlar nedeniyle okul başarısı etkilenebilir. Kronik hastalıklar yönünden 'hasta çocuklar'ın belirlenip özel izlemleri sağlanmaktadır. Okul sağlığı programları içinde fiziksel etkinlikler de yer almaktadır. Çocuklara doğru sağlıklı bilgilerinin aktarılması ile 'ömür boyu sağlıklı yaşam için davranış değişikliği' kazandırılması için sağlık eğitimi önem taşımaktadır. Okul çevresi kavramı, çocuğun okul yaşamında karşılaştığı tüm fiziksel ve sosyal çevreyi kapsamaktadır. Okul sağlığı kapsamında okul içi ve dışı fiziksel ve sosyal çevre yapısının standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, gerekirse okul yöneticileri uyarılmalıdır."

Muhabir: Muhsin Arslan

Yayıncı: Mürsel Çetin - BİLECİK

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Pazaryeri'nde Okul Sağlığı Hizmetleri - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Leipzig maçında sakatlanan Başakşehir'li Caiçara, hastaneye kaldırıldı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı: Vaka sayılarında ve hastane başvurularında 2 kat artış var Juventus, deplasmanda Dinamo Kiev'i 2-0 yendi Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı DSÖ, sivrisineklerden bulaşan yeni tehdidi duyurdu: 9 ayda 76 kişi öldü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üniversite öğrencilerine müjde: Stajyer Araştırmacı Burs Programını başlatıyoruz Netflix, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolde olacağı bilim-kurgu dizisi çekecek Selahattin Demirtaş'ın terörist kardeşi Nurettin Demirtaş'tan alçak sokak eylemleri çağrısı