Pehlivanları Torunuyla Coşturuyor - Son Dakika

Pehlivanları Torunuyla Coşturuyor

26.07.2015 14:54

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin, Kırkpınar Davul Zurna Şefi Salih Yanyacı, ve 7 yaşındaki torunuyla birlikte komut vermesi CİHAN DEMİRCİ - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin, Kırkpınar Davul Zurna Şefi Salih Yanyacı, 20 davulcu ve 20 zurnacıya 7 yaşındaki torunuyla birlikte komut vererek pehlivanları dualı çayırda coşturuyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin, Kırkpınar Davul Zurna Şefi Salih Yanyacı, ve 7 yaşındaki torunuyla birlikte komut vermesi CİHAN DEMİRCİ - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin, Kırkpınar Davul Zurna Şefi Salih Yanyacı, 20 davulcu ve 20 zurnacıya 7 yaşındaki torunuyla birlikte komut vererek pehlivanları dualı çayırda coşturuyor.Yanyacı, Sarayiçi Er Meydanı'nda üç gün süren güreşler boyunca, 40 kişilik ekibe torunuyla birlikte nota veriyor.Yanyacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırkpınar'da davul ve zurnanın büyük anlam taşıdığını söyledi. Kırkpınar'ın pehlivan, kıspet, yağlanmak, kırmızı dipli mum gibi çeşitli ritüellerinin olduğunu belirten Yanyacı, "Davul zurna Kırkpınar'ın olmazsa olmazıdır. Güreşlerde davul zurna sıcak havanın altında pehlivanlarla birlikte ter döker. Şöyle ki pehlivanları gözlemleriz. Yorulduklarında daha sakin bir hava, ateşli bir şekilde güreşe tutuştuklarındaysa daha hızlı şekilde çalarız. Tüm ekip uyum içerisinde verdiğim komutlara uyar ve uygular" diye konuştu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkbilim ve Araştırmaları Merkezi'nde halkoyuncu olduğunu aktaran Yanyacı, şunları kaydetti: "Edirne'yi Kırkpınar'ı sevdiğimiz için şu an Kırkpınar'ın ekip şefiyim. Biz bu işe gönül verdik. İnşallah sonuna kadar da bu işi yapacağız. Ailemizde hep müzisyenler var. Bende 7 yaşımdaki adımı taşınan torunuma Kırkpınar'ı her şeyiyle öğretiyorum. 7 yaşındayken nota çubuğunu eline aldı. Benim mirasım davul zurna, Kırkpınar marşları. Bu mirası torunuma bırakmak istiyorum. Provalarımızda, çayırda, pehlivanlar güreşirken torunum hep yanımda ona bu işi öğretiyorum. Allah nasip benim adımı taşıyan torunum da pehlivanlara güreş havaları çaldıracak"Torunu Salih Melek Yanyacı ise dedesiyle vakit geçirmeyi çok sevdiğini söyledi. Dedesi gibi Kırkpınar Davul Zurna şefi olmayı çok istediğini belirten Yanyacı, "Güreşlerde sabahın erken saatinde Er Medanı'na dedemle geliyoruz. Ekibi kontrol ettikten sonra günün sonuna kadar Kırkpınar havalarını çaldırıyoruz. Davul ve zurna sesini çok seviyorum. Evde de sürekli davul, zurna ezgileri olan şarkılar dinliyorum. Bende dedem gibi bu işi hem sahada hem de okulunda öğrenmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Pehlivanları Torunuyla Coşturuyor
Pehlivanları Torunuyla Coşturuyor
Pehlivanları Torunuyla Coşturuyor
Pehlivanları Torunuyla Coşturuyor

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Pehlivanları Torunuyla Coşturuyor - Son Dakika


Son Dakika

Eski Galatasaraylı Yasin Öztekin, TFF 1. Lig ekibi Samsurspor'la anlaşma sağladı Parkta soğuktan titrerken bulunan genç adam hiçbir yardımı kabul etmedi Eski Galatasaraylı Didier Drogba'nın eşini aldattığı görüntüler ortaya çıktı Selçuk Özdağ'dan evinin önündeki saldırı sonrası ilk açıklama: Beş kişiydiler, ikisi sopalarla vururken biri silah tutuyordu Çanakkale üzerinde bir uçağın çizdiği belirsiz rota sosyal medyada merak konusu oldu Ziraat Türkiye Kupası'nda çeyrek final kura çekimi gerçekleşti Can Yaman'ın giydiği kabanın fiyatı dudak uçuklattı Tabancayla kalbine ateş edip ağır yaralanan gencin sosyal medyadan paylaştığı not ortaya çıktı