Pek Çok Alman, Artık Polonya'ya Çalışmaya Gidiyor - Son Dakika

Pek Çok Alman, Artık Polonya'ya Çalışmaya Gidiyor

12.01.2012 13:55
Pek Çok Alman, Artık Polonya'ya Çalışmaya Gidiyor, System.String[]

Avrupa Birliği ve buna bağlı olarak Schengen bölgesinin doğuya doğru genişlemesinde Almanların korktuğu gibi Almanya'ya yönelik bir göç dalgası yaşanmadı.

Avrupa Birliği ve buna bağlı olarak Schengen bölgesinin doğuya doğru genişlemesinde Almanların korktuğu gibi Almanya'ya yönelik bir göç dalgası yaşanmadı. Tersine Polonya, Almanların yeni göç istikameti oldu. Halihazırda Almanların göç istikametinde üçüncü sıraya yerleşen Polonya, yatırımlar ve iş konusunda da ilk sıralarda yer alıyor.

Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan bir habere göre, Mayıs 2011'de Schengen bölgesine dahil olan Polonya'dan Almanya'ya beklendiği oranda göç dalgası yaşanmadı. Bu tarihten itibaren ilk altı aylık bölümde sadece 22 bin Polonyalı Almanya'ya gelmeyi ve bu ülkede çalışmayı tercih ederken, bu sayı giderek düştü. Şimdilerde ise eğilim tersine döndü. 2008 ve 2009'daki küresel finans krizinden etkilenmeyen, Avrupa'yı saran borç krizinin de teğet geçtiği Polonya, Euro bölgesi dışında olmasının avantajlarını yaşadı. Almanya'da iş piyasasında yaşanan daralma Almanları yurtdışında ekmek aramaya iterken, İsviçre ve Amerika'nın ardından Polonya, Almanların göç istikametinde üçüncü sıraya yerleşti.

Spiegel'e göre Polonya'daki ilanların üçte biri Almanya'dan yapılan iş başvurularıyla doldurulmaya başlandı. Polonya'daki pek çok şirket de ülkedeki iş ortamını cazip hale getirmek için çalışanlara çeşitli primler ve avantajlar sunmaya başladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, Polonya'nın ekonomik olarak gelişimini teyit ederken, ülke son yıllarda yaşadığı ekonomik büyüme eğilimini de devam ettiriyor. Bu sebeple Polonya'da pek çok alanda işçi sıkıntısı yaşanıyor. Özellikle avukatlar, yöneticiler, mühendisler ve tercümanlar kolaylıkla iş bulabiliyor. Buraya yurt dışından yapılan 1,6 milyar Euro'luk yatırımın üçte birine yakını da Almanya'dan giden direkt yatırımlarla sağlanıyor. Sadece 2009 yılında 12 bin Alman vatandaşının Polonya'ya göç ettiği belirtilirken, bu sayının geçtiğimiz yıllarda daha da arttığı kaydedildi.

Polonya'da çalışan ve Spiegel'e konuşan Almanlar buradaki hayatlarından memnun olduklarını belirtti. Varşova'daki bir Alman avukatlık firmasında çalışan 35 yaşındaki İsabelle Bartelt, Almanya'da iş bulamadığı için bu ülkeye geldiğini ve şimdi önemli görevler üstlendiğini söyledi. Andreas Volk, Oliver Koepke ve Jörn Becker de benzer görüşleri dile getirdi.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Pek Çok Alman, Artık Polonya'ya Çalışmaya Gidiyor - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Son dakika! Ermenistan 1. Ordu Komutan Yardımcısı Albay Artur Sarkisyan öldürüldü Cumhuriyet'in 97. yılında MSB'den duygusal paylaşım: Savaşa düğün hevesiyle gitmektir Cumhuriyet Trump'ın miting alanı üzerinde uçan özel uçak, F-16 ile hava sahası dışına çıkarıldı Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı İletişim Başkanı Altun, Emile Zola'nın 122 yıllık mektubu ile İslam karşıtlığı yapan Fransa'ya seslendi İmamoğlu, İstanbul'daki korona toplantısına neden davet edilmedi? Bakan Koca, ilk kez konuştu Akılalmaz olay! Horoz dövüşü baskınına giden polis, horoz tarafından öldürüldü