Pekcan: Yerli Oyunlar, İhracatta Bir Milyar Dolar Sınırını Aştı - Son Dakika

Pekcan: Yerli Oyunlar, İhracatta Bir Milyar Dolar Sınırını Aştı

18.01.2019 16:18
Pekcan: Yerli Oyunlar, İhracatta Bir Milyar Dolar Sınırını Aştı, System.String[]

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk oyun sektörünün, geçen yıl 1 milyar doları aşan ihracat yaptığını açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk oyun sektörünün, geçen yıl 1 milyar doları aşan ihracat yaptığını açıkladı.

Oyun sektörünün ihracat verilerine ilişkin toplantıda konuşan Pekcan, bilişim sektörünün ekonomik değeri yüksek parçalarından birinin dijital oyun sektörü olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

"Türkiye orta gelirli ülkeler seviyesinden yüksek gelirli ülkeler seviyesine geçmek zorundadır.

"Bunu yapmak için 21. Yüzyılın yükselen sektörlerine daha fazla teknoloji, tasarım ve markalaşma yatırımları yapmamız gerekmektedir.

"Bunu yaparken dünyanın teknolojik bir dönüşümden geçtiğini göz ardı edemeyiz.

"Şu anda dünyanın en karlı 20 şirketi arasında yazılım, bilişim ve yüksek teknoloji şirketleri bulunuyoruz.

"2018 yılında 138 milyar dolar civarında olan küresel oyun pazarı büyüklüğünün 2021 yılında 180 milyar doalr olması beklenmekte.

"Bu sayılar sektörün potansiyelini ortaya koymaktadır. Ülkemizdeki oyun pazarının hacmi 750 milyon dolara ulaşmış bulunmaktadır.

"2016'da 500 milyon dolar olan ihracat rakamımız 2018'de 1.05 milyar dolara ulaştı. Bu rakamı daha da arttırmak için çalışmalarımız aralıksız devam etmekte."

Toplantıda konuşan Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) Başkanı Ali Erkin de, "Bugün telefonlarımızda ve tabletlerimizde en çok oynanan ilk on oyun arasında pek çok Türk geliştiricinin oyununu bulmak mümkün ve bu bizim için çok büyük bir gurur kaynağı" dedi. - İstanbul

- Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Pekcan: Yerli Oyunlar, İhracatta Bir Milyar Dolar Sınırını Aştı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Bursaspor'un parlayan yıldızı Ali Akman'a Marsilya ve Red Bull Grubu talip oldu İmamoğlu müjdeyi verdi: İBB inşaatları duran 4 metro hattı için çalışmalara başlıyor Leipzig, İrfan Can Kahveci için devre arasında girişimlerde bulunacak Ağrı-İran sınırındaki 81 kilometrelik güvenlik duvarı projesi sona erdi Yaşlı adam sokakta fenalaşıp hayatını kaybetti! Eşinin son bakışı yürek burktu Dünyanın dört gözle beklediği Pfizer-BioNTech'in koronavirüs aşısında üretim yarıya düşürüldü Son Dakika! Türkiye'den Çin'e gidecek ilk ihracat treni bugün İstanbul'dan yola çıkıyor Klinikten çıkan Cem Yılmaz'dan, sağlık durumunu soran muhabirlere sert tepki: Çocuk aldırdım