Son Dakika Haberleri: Pentagon'dan Sonra Tillerson da Konuştu: Türkiye'ye Açıklama Borcumuz Var

Pentagon'dan Sonra Tillerson da Konuştu: Türkiye'ye Açıklama Borcumuz Var

11 ay önce

Ülkesinin Suriye'de 'Sınır Güvenlik Gücü' kurma çabalarıyla ilgili yeni açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, "Türkiye'ye bir açıklama borcumuz var. Sınır gücü kurma niyetimiz yok." dedi.

Tillerson, ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Stanford Üniversitesinde verdiği konferansın ardından Washington'a dönerken uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Türkiye sınırında 30.000 kişilik ordu kurma açıklamasıyla ilgili olarak konuştu. Tillerson, " Suriye'de sınır gücü kurma niyetimiz yok. ABD'nin Türkiye'ye bir açıklama yapma borcu var." açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE'YE BİR AÇIKLAMA BORCUMUZ VAR"

"Suriye'nin kuzeyinde sınır koruma birlikleri kurulacağı" haberleriyle ilgili konuşan Tillerson, "Türkiye'ye bir açıklama borcumuz var. Bu, tamamen yanlış resmedilmiş ve yanlış tanımlanmış bir durum ve bazı kişiler yanlış konuşmuş. Herhangi bir sınır güvenlik gücü kurmuyoruz." yorumunu yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kanada'nın Vancouver kentindeki Kuzey Kore toplantısında konuyu geniş bir şekilde konuştuklarını söyleyen Tillerson, ABD'nin Suriye'deki niyetinin "DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerdeki yerel unsurlara eğitim vermek" olduğunu belirtti.

Tillerson, "Kuzeybatı Suriye'de ve Fırat Vadisi boyunca halen DEAŞ saldırılarının olduğunu görüyoruz, dolayısıyla bu sadece daha fazla eğitim verme ve DEAŞ'ın kaçış yollarını kapatma çabasıdır." değerlendirmesini yaptı.

"TÜRKİYE'NİN VERDİĞİ TEPKİYİ ANLIYORUZ"

"Türkiye'nin verdiği tepkiyi anlıyoruz"

Türkiye'nin verdiği tepkiye ilişkin de "Onların neden bu şekilde tepki verdiğini anlıyoruz." ifadesini kullanan Tillerson, bu konuda ABD Savunma Bakanı James Mattis ile aynı düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Stanford Üniversitesindeki konuşmasında da Tillerson, Türkiye'nin kaygılarını anladıklarını ve bu konuda beraber çalışmaya devam edecekleri mesajını vermişti.

PENTAGON DA "SINIR GÜVENLİK GÜCÜ KURMA NİYETİMİZ YOK" DEMİŞTİ

Pentagon'dan gelen 'sınır güvenlik gücü' kurma niyetimiz yok açıklamasının ardından bir açıklama da ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson geldi. Vancouver'da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile konuyu netleştirmek için bir görüşme yaptığını belirten Tillerson, konunun yanlış resmedildiğini savundu.

Kanada'dan Washington'a dönüş yolculuğunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tillerson, "Konu tamamen yanlış resmedildi, yanlış tanımlandı. Bazı insanlar yanlış konuştu. Hiçbir şekilde sınır güvenlik gücü kurmuyoruz." ifadelerini kullandı.

30 BİN KİŞİLİK SINIR GÜVENLİK GÜCÜ KURLACAĞI İDDASI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü tarafından yapılan Suriye'nin Türkiye ve Irak'la sınırına yarısı terör örgütü YPG'nin üyelerinden oluşan 30 bin kişilik bir 'sınır güvenlik gücü' kurulacağı yönündeki açıklama Türkiye'nin tepkisini çekmiş, terör örgütünün kontrolündeki Afrin'e yönelik bir operasyon için hazırlıklara başlanmıştı.

ABD'den Skandal YPG Kararıyla İlgili Yeni Açıklama: Türkiye'yi Ciddiye Alıyoruz!
1 Yaşındaki Çocuğunu Döverek Öldüren Anneden Kan Donduran İtiraf: Öldürdüm İşte Ne Var Karakolun Önünde Drift Yapan Sürücüye Ceza Yağdı

Ünlü Şarkıcı Hadise'den, Çok Konuşulacak Yatak Pozu!