Son Dakika Haberleri: Pera Film Sezona Devam Ediyor

Pera Film Sezona Devam Ediyor

6 yıl önce

Pera Müzesi film etkinlikleri programları Pera Film, 2013 Sonbahar sezonuna dikkat çekici iki program ile devam ediyor.

Pera Film Sezona Devam Ediyor, System.String[]
Pera Film sezona devam ediyor!

Güç Bende Artık!
Tuhaf Filmler

ve

Sinemanın Kazanovası
F E L L I N I

Ekim 2013

Pera Müzesi film etkinlikleri programları Pera Film, 2013 Sonbahar sezonuna dikkat çekici iki program ile devam ediyor: Güç Bende Artık! Tuhaf Filmler ve Sinemanın Kazanovası: F E L L I N I .

Güç Bende Artık! I I Have the Power!
Tuhaf Filmler
2 - 12 Ekim 2013

Pera Film, altıncı kez düzenlediği Tuhaf Filmler programında Centre Pompidou'nun Hors Pistes'nden bir seçkiye, Güç Bende Artık! başlığıyla yer veriyor. Programda altı sanatçı yer alıyor: Barry Doupe, Redmond Enswistle, Luke Fowler, Matias Meyer, Amanda Trager, Erik Moskowitz, Eleonore Weber. Seçilen film ve video çalışmalarının tümü toplumsal ve tarihi bir temayı içlerinde barındırıyor. Her sanatçı, kendine has tarzıyla, bu ana temaları, mecazi olarak, simgesel ve/veya gerçekçi bir şekilde araştırıyor ve dışa vuruyor. Sanatçıların kullandıkları araçlar, onları toplumsal bir ihtiyaca, bireysel deneyimlerden daha toplumsal bir bakış açısına sevk ediyor. Bu kimi zaman konu ettikleri duruma, kimi zaman da sanatçıların dikkatle kaydetmeyi seçtiklerine yansıyor; program, imgenin gücüne, bu güce anlatımcılar olarak yön veren sanatçılara ve bu sanatçıların araştırdıkları konulara dikkat çekiyor. Güç Bende Artık! farklı toplumsal bakış açılarını ve gerçekleri beyazperdeye taşıyor.

Sinemanın Kazanovası: F E L L I N I
10 Ekim – 3 Kasım 2013

Pera Film, sinemanın ustaları dizisini Sinemanın Kazanovası: Fellini programıyla sürdürüyor. Tıpkı Kazanova gibi efsanelerle çevrili ve gene onun gibi İtalya'nın en önemli isimlerinden biri olan dünyaca ünlü yönetmen Frederico Fellini büyük bir ustaydı, gerçeküstü bir karnaval havasını keskin toplumsal eleştiriyle birleştiren benzersiz bir sinema stili yaratmıştı. 2013 yılı Fellini'nin ölümünün 20. yıldönümü; Pera Film, İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle sunduğu bu anma programında Fellini'nin dokuz filmine yer veriyor.

Fellini'nin sinema kariyeri elli yıla yayıldı ve eleştirmenlerden büyük övgü aldı. Aralarında dört tane En İyi Yabancı Film Oscar'ı da olmak üzere pek çok ödül kazandı. Filmleri bellek, düşler, fantezi ve arzu gibi temaların birleşimlerini sunar. Genellikle insanların en "tuhaf" hallerine çok yakından bakarlar; sıradan bir sahnenin, sanrılı imgelerin eklenmesiyle değiştirilmesini anlatmak "Felliniesk" terimi kullanılır. Woody Allen, David Lynch, Pedro Almadovar ve Terry Gilliam gibi yaşayan yönetmenlerin pek çoğu, çalışmalarında Fellini'den etkilendiklerini söylemiştir. Federico Fellini, 31 Ocak 1993'te Roma'da, Giulietta'yla 50. evlilik yıldönümlerini kutladıktan bir gün sonra kalp krizinden öldü.

Güç Bende Artık!// Tuhaf Filmler

2 - 12 Ekim 2013

Uzun-metrajlı Filmler

· Bir Araya Gelerek Beyazı Oluşturan Renkler Önemlidir
The Colors that Combine to Make White Are Important

· Fakir Çorapçı, Sanayi Devrimine Karşı Çıkan Çiftçi ve Joanna Southcott'un Kandırılmış Takipçileri
The Poor Stockinger, the Luddite Cropper and the Deluded Followers of Joanna Southcott

· Son Cristeros/ Los Ultimos Cristeros

· Gece Vakti Oyun Tekrarı/ Night Replay

Kısa-metrajlı Filmler

· İçinden Yürü / Walk Through
· Toplumsal Görüşler/ Social Visions
· Anıtlar/ Monuments
· Özgür Dünyada İki Rus/ Two Russians in the Free World
· Elfranko Wessels'in Hikayesi/ The Story of Elfranko Wessels
· Pembe Bulutların Üzerinde/ Cloud Cuckoo Land
· Bir Avuç Toprak/ A Bit of Dirt

Sinemanın Kazanovası: F E L L I N I

10 Ekim – 3 Kasım 2013

Filmler

· Roma/ Rome
· Palyaçolar/ The Clowns
· Aylaklar/ I Vitelloni
· Ruhların Juliet'I/Juliet of the Spirits
· Tatlı Hayat/ La Dolce Vita
· Ginger ve Fred/ Ginger and Fred
· Şeytanın Kurbanları/ Tre Passi Nel Delirio
· Beyaz Şeyh/ The White Sheik
· Doktor Antonio'nun Baştan Çıkışı/ Le Tentazioni del Dottor AntonioGaziantepli Girişimci Ürettiği Streçleme Makinesi ile Halı ve İplik Sektöründe İtalyanların Tahtını Salladı Patronlardan Asgari Ücret Açıklaması: 2 Bin TL'nin Üzerinde Olmaması Gerekir

Son Dakika! ABD'nin Suriye'deki Tüm Askerlerini Çekmeyi Düşündüğü Açıklandı