Perakende Günleri 2019 - Son Dakika

Perakende Günleri 2019

04.12.2019 14:48
Perakende Günleri 2019, System.String[]

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, "E-ticaretin 3 yıl sonra çok önemli değişikliklerini hissedeceğiz, önümüzdeki günler, sıkça e-ticareti konuşacağımız günler olacak.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, "E-ticaretin 3 yıl sonra çok önemli değişikliklerini hissedeceğiz, önümüzdeki günler, sıkça e-ticareti konuşacağımız günler olacak." dedi.

Perakende Günleri 2019 bugün İstanbul'da kapılarını açtı.

Etkinlik kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Öncel, işletme giderleri konusunda Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetimi ile önemli yol kat ettiklerini dile getirerek bundan sonra AYD üyelerinin çok daha sık görüşüp ve önemli çalışmalara imza atacaklarını söyledi.

Geçen günlerde hayata geçirilen "efsane indirim" hakkında değerlendirmelerde bulunan Öncel, cironun çok önemli kısmını BMD üyelerinin yaptığını dile getirdi.

Burada BMD üyelerinin genel bir memnuniyetsizliği olduğunu dile getiren Öncel, şunları kaydetti:

"İndirimlerle ilgili bir süre devam eden duyurular dalgası, müşteriyi bekleme noktasına getiriyor. O bekleme de perakendenin günlük akışını olumsuz etkiliyor. E-ticaretin 3 yıl sonra çok önemli değişikliklerini hissedeceğiz, bu büyüme hızıyla.Geleneksel alışveriş büyümesi çok ufak ama e-ticaret büyümesi yüzde 30-35'ler seviyesinde. Önümüzdeki günler sıkça e-ticareti konuşacağımız günler olacak."

Öncel, indirimlerin yılın çoğunluğunda görmenin getirdiği karsızlık ve firmalarda oluşan zayıflıkla ilgili şikayetlerin olduğunu aktararak, "Bu indirimleri de biz herhalde doğru fiyat-doğru ticaret modeliyle aşacağımızı tahmin ediyorum." ifadelerini kullandı.

Yapılan değişiklikle AVM'lerdeki kiranın döviz üzerinden TL'ye çevrilmesine ilişkin değerlendirmeleri sorulan Öncel, şu yanıtı verdi:

"Bizim en büyük şikayetimiz kiranın hangi para cinsinden olmasından öte, öngörülebilir bütçe yapamamaktı. Kararnamenin çok olumlu etkilerini bu anlamda gördük. Geçen hafta Cumhurbaşkanımız 'Artık dövizi bırakın, TL'ye gelin'. dedi. Devletimizin ve Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi yönetiminin güçlü TL iradesi var, artık ekonomideki bir çok harcama kendi para cinsimizden olacak."

"Şu an kayıt altında olan perakende, olması gereken seviyede değil"

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, işlerinin ana tetikleyicisinin evle ilgili ürünler olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Buna evlenmeler, boşanmalar giriyor. Geçen senenin dalgalanmasının sonucunda evlenmelerin biraz düşeceğini bekliyorduk ama boşanmalar bile azaldı.Önümüzdeki dönemde pek çok ertelenen talep dönüp gelecek ve artan evlenmeler, geciken boşanmalarla birlikte sektör eski hareketini kazanacak. Bunu austos ayından bu yana görmeye başladık."

Gökyıldırım, KMD olarak sektörde kayıtlı kurallı perakendenin payını artırmak için uğraştıklarını dile getirerek, ekonomiye katkının da bu alanda daha da fazla artacağını aktardı.

"Şu an kayıt altında olan perakende olması gereken seviyede değil." diyen Gökyıldırım, her sene bu oranın arttığını bildirdi.

Geleceğin perakende için geldiğini bildiren Gökyıldırım, önümüzdeki 3-5 sene içinde yaşanacak değişimleri fark edenlerin hayatta kalacağını dile getirdi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Perakende Günleri 2019 - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

HDP'li Garo Paylan'la Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay arasında 'şikayet' tartışması: Belgeleri ortaya koyarız Polis midibüsü şarampole devrildi: 1 şehit, 4 yaralı Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Jese Rodriguez'in sevgilisinin doğum günü partisine gitmesi taraftarı çileden çıkardı