Peru'da kurban edilen çocuklara ait 500 yıllık en büyük toplu mezar bulundu - Son Dakika

Peru'da kurban edilen çocuklara ait 500 yıllık en büyük toplu mezar bulundu

Peru'nun başkenti Lima'nın kuzeyinde yer alan sahil kasabası Huanchaco'da 500 yıl öncesine ait, yaşları 5-14 arasında değişen 227 çocuğun kemikleri bir toplu mezarda bulundu.

Peru'nun başkenti Lima'nın kuzeyinde yer alan sahil kasabası Huanchaco'da 500 yıl öncesine ait, yaşları 5-14 arasında değişen 227 çocuğun kemikleri bir toplu mezarda bulundu. Bu keşfin, kurban edilen çocuklara ait tarihin en büyük toplu mezarı olduğu düşünülüyor.

Ülkede iki farklı yerde daha bulunan toplu mezarlarda yakın zamanlarda 200 çocuğun cesedine ulaşılmıştı.

AFP haber ajansına konuşan arkeologlar, bazı cesetlerin bulunduklarında saçlarının ve derilerinin yerinde durduğunu söyledi.

Çocukların, nemli bir havada öldürüldükleri, denize doğru bakacak şekilde gömüldükleri belirtiliyor; bunun da Chimú tanrılarına kurban edildikleri anlamına geldiği aktarılıyor.

Olayın tam olarak ne zaman gerçekleştiği ise bilinmiyor.

Peru'nun kuzey sahilinde uzanan Chimú uygarlığı, bölgenin en güçlü topluluklarından biriydi.

1200 ve 1400 yılları arasında Inkalar tarafından fethedilmeden uygarlıklarının zirvesine çıkmışlardı.

İnka uygarlığı ise İspanyolların Amerika kıtasını keşfetmesi ile son bulmuştu.

'Daha fazla ceset bulunabilir'

Chimú uygarlığı, Shi adı verilen Ay Tanrısı'na tapıyor ve Ay'ın Güneş'ten daha güçlü olduklarına inanıyorlardı.

Ayinleri sırasında kurban etme ve adak sunma ritüellerini yerine getirmeleri ile biliniyorlardı.

Bulunan toplu mezarda kazı işlemleri devam ediyor, daha fazla ceset bulunabileceği belirtiliyor.


YORUMLAR

Son Dakika

08:41 Ayasofya'ya atanacak 2 imamdan biri, kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim oldu 08:20 Sosyal medyada gündem olan olay, okuyanın kanını dondurdu: İnternetten çocuk satıyorlar 07:49 İmamoğlu'ndan Ayasofya yorumu: Hem maddi hem manevi zenginlik katacaksa sonuna kadar arkasındayım 07:37 Aylardır Dominik'te olan Survivor yarışmacıları virüsten korunmak için maske taktı! İlk tepki Cemal Can'dan geldi 07:37 Yerli otomobil ilgiyi artırdı, Alman mühendislik devi Türkiye'ye geldi! 07:30 Ayasofya'nın ibadete açılması sonrası Yunanistan'da Türk ürünleri için boykot çağrısı yapıldı 00:35 Survivor'da büyük final öncesi adaya veda eden isim Berkan oldu 22:30 İspanyol basını, Galatasaray'ın Arda Turan ile 1+1 yıllığına anlaştığını yazdı 22:09 Davutoğlu'ndan Ayasofya yorumu: Hıristiyanın da manevi haz alabileceği şekilde mekan düzenlemesi doğru olur 21:01 Demet Akalın'ı dinlemeye giden Alişan, gelen hesap karşısında şaşkına döndü 20:05 Hatayspor'un şampiyonluğu kentte büyük bir coşkuyla kutlandı 19:43 Üst üste 3. sezonda çalıştırdığı takımı Süper Lig'e çıkaran Mehmet Altıparmak, kırılması güç bir rekora imza attı 19:13 Bülent Serttaş'a hayranı sahnede 10 bin dolarlık yüzük hediye etti 17:33 Eşi ve kayınvalidesini öldürerek kaçan zanlı ile ilgili ilginç detaylar ortaya çıktı 17:05 Vatandaşa "Terbiyesizlik yapma lan!" diye çıkışan Ilgın Kaymakamı görevinden alındı