Son Dakika Haberleri: Pervin Buldan: "Şaibeli Olan Ysk'nın İptal Kararıdır"

Pervin Buldan: "Şaibeli Olan Ysk'nın İptal Kararıdır"

7 ay önce

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "HDP, 31 Mart'ta demokrasiye aralanan kapının açılarak Türkiye halklarının aydınlık bir geleceğe kavuşması için 23 Haziran'da aynı kararlı tutumunu sürdürecektir.

Pervin Buldan:

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "HDP, 31 Mart'ta demokrasiye aralanan kapının açılarak Türkiye halklarının aydınlık bir geleceğe kavuşması için 23 Haziran'da aynı kararlı tutumunu sürdürecektir." dedi.


Buldan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının üzerinden beş yıl geçtiğini belirterek, "Soma'nın failleri dışında işçilerin avukatları ise tutukludur. Soma'da aynı zamanda adaletin de katledildiğini hep birlikte gördük." ifadesini kullandı.


Bu haftanın aynı zamanda Engelliler Haftası olduğunu da anımsatan Buldan, engelli yurttaşların sorunlarını çok iyi bildiklerini, engellilerin, insan onuruna yakışır iş, istihdam ve yaşam istediğini söyledi.


Türkiye'de bütün sorunların kaynağının hak, hukuk, adalet ve demokrasinin olmayışından kaynaklı olduğunu öne süren Buldan, "İktidar yandaşı değilseniz hiçbir ayrım olmaksızın bu ülkenin her yurttaşı artık tecrit altındadır. Sanatçılar dahi tecrit altındadır. Konuşan sanatçıları, saray, aynı 28 Şubatçılar gibi bir bir fişleme girişimine başladı. 28 Şubatçılar ve FETÖ'den aslında iyi ders almışlar yani derslerine iyi çalışmışlar." diye konuştu.


HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in 188 gündür açlık grevinde olduğunu ve cezaevlerinde üç bini aşkın tutuklu ve hükümlünün de açlık grevlerini sürdürdüğünü vurgulayan Buldan, "30 siyasi tutsak açlık grevini ölüm orucuna çevirmiş durumdadır. Çocuklarının ölmemesi için tutuklu anneleri, günlerdir cezaevi önlerinde seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Onlara ses verilmesi gerekirken hükümetin emriyle annelere zulüm uygulandı." değerlendirmesinde bulundu.


Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları ile yaptı görüşmeye değinen Buldan, şöyle devam etti:


"Türkiye'nin uçuruma doğru daha fazla sürüklenmemesi için Türkiye'nin özgürlük ve demokratikleşme sorununu barışçıl yollardan, demokratik müzakere ile çözülebilmesi adına Sayın Öcalan, muhattaplık konumunu koruduğunu ortaya koyarak, iktidarından muhalefetine kadar tüm kesimlere açık bir mesaj iletmiştir.


Geçen hafta iki avukat İmralı Cezaevi'ne giderek Sayın Öcalan ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Elbette ki oradan çıkan mesaj önemli bir mesajdır. Bu herkese açık ve önemli olduğu kadar da bir çağrıdır. Ülkenin geleceğine yönelik umutları yeşertecek yeni bir başlangıç için bu diyalog çağrısı görmezden gelinmemelidir. Bu ülkenin temel ihtiyacı geniş toplumsal uzlaşı, diyalog ve müzakeredir. Siyaset alanının sorun üretmek yerine bir çözüm mecrası olduğu bilinciyle tüm siyasi liderleri sorumluluk almaya bir kez daha davet ediyoruz. Son derece makul ve hukuki bir talep olan tecridin kaldırılması ve avukat görüşlerinin düzenli bir biçimde sağlanmasını içeren bu talebin garanti altına alınması ile Türkiye'de siyasal ve toplumsal bir rahatlama olacağını hepimiz biliyoruz. Eğer bu gerçekleşirse demokratik kanalların yeniden açılacağını hepimiz göreceğiz."


"Şaibeli olan YSK'nin iptal kararıdır"


"AKP'nin Seçim İşleri Komisyonu gibi çalışan YSK, İstanbul seçimlerini hukuk dışı, gayrimeşru bir kararla iptal etti." diyen Buldan, bu kararla İstanbul halkının iradesinin hiçe sayıldığını savundu.


Şaibeli olanın İstanbul seçimleri değil YSK'nin iptal kararı olduğunu ileri süren Buldan, "Bu YSK denilen yapı adında yüksek ifadesi olunca kendisini ne yazık ki halkın üzerinde görüyor. 'Halk değil ben belirlerim' diyor. Bu açıkça bir sandık darbesidir. Şimdi çıkmışlar ve utanmadan bir de 'oylar çalındı' diyerek, milyonların iradesine saygısızlık yapıyor, halkın aklıyla resmen alay ediyorlar. İstanbul'da oylar çalınmadı. İktidar ve YSK eliyle halkın iradesi çalındı. Halkın kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalındı. HDP'li belediyelerin gaspı da İstanbul'un gaspı da YSK eliyle yapılan bir sandık darbesidir." değerlendirmesinde bulundu.

Pervin Buldan: Şaibeli Olan Ysk'nın İptal Kararıdır

Haber Yayın Tarihi: 14.05.2019 03:26 Kaynak: AACezaevi çıkışında gelinlikle karşıladığı eşi elinde sigara söndürdü
Mucit öğretmen, sobaya döşediği tesisat ile tüm evini ısıtıyor Libya duyurdu: Türkiye ile yapılan mutabakat yürürlüğe girdi