Peşmerge ve Irak Ordusu Karşı Karşıya - Son Dakika

Peşmerge ve Irak Ordusu Karşı Karşıya

29.07.2012 08:56
Peşmerge ve Irak Ordusu Karşı Karşıya, System.String[]

Irak - Suriye sınırında peşmergeler ile Irak ordusu karşı karşıya geldi.

Suriye'nin Irak sınırında da gergin bir hareketlilik yaşanıyor.

Kanal D muhabiri Cem Tekel ve kameraman İsmail Umut Arabacı, Kuzey Irak'a girerek gelişmeleri yerinde takip etti.

Irak ordusunun hedefinin, sınıra giderek Suriye'deki Kürtler'le Kürt Bölgesel Yönetimi arasına duvar oluşturmak olduğu belirtiliyor. Cem Tekel, bölgedeki son gelişmeleri şöyle anlattı:

"PEŞMERGE VUR EMRİ ALDI"

"Peşmergelerle Irak ordusunun arasında 500 metre var ve namlular birbirlerine dönük durumda. İkisi de Irak ordusu olarak görünüyor ancak birisi Bağdat'tan, diğeri ise Erbil'den emir alıyor.

Peşmerge ağır silahlarını da getirmiş. Bir sıkıntı olduğu anda, tek bir mermi atılması halinde bile çok ciddi çatışmalar çıkabilir. Irak hükümeti henüz açıklama yapmadı. Daha ileri gidecekler mi; kimse bilmiyor. Çok gergin de bir ortam var. Peşmerge'nin 'vur' emri aldığını biz kendi kulaklarımızla duyduk"

MALİKİ: HEDEF KÜRT BÖLGESİ DEĞİL

Peşmergelerin kontrolü altında olan Rabia Sınır Kapısı'nı denetim altına almak isteyen Irak merkezi ordu birlikleri, sınıra yakın köylere konuşlandı. Güneyden gelen 3 taburdan oluşan birlikler, zırhlı araçlar, top ve ağır silahlarla bekliyor. Merkezi ordunun kuzeye geçmesine izin vermeyen peşmergeler ise destek amaçlı 10 bin peşmergeyi daha sınıra yakın köylere gönderdi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, "Asker ve polis güçleri, Suriye'de yaşanan olayların Irak'taki güvenliği olumsuz etkilemesini önlemek için yerleştiriliyor. Bu güçleri yerleştirmekle Kürt bölgesi hedef alınmıyor" dedi.

 

Peşmerge ve Irak Ordusu Karşı Karşıya
Peşmerge ve Irak Ordusu Karşı Karşıya

- Kaynak: Diğer

Son Dakika Güncel Peşmerge ve Irak Ordusu Karşı Karşıya - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Karabağ'ın sözde lideri Harutyan panik içinde: SİHA'ların korkusuna sığınağa girdi Son Dakika: Devlet erkanı Atatürk'ün huzurunda! İşte Erdoğan'ın Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdığı mesaj ABD'nin yeni keşfi ile ilgili bilim kurulu üyesinden gururlandıran ifadeler: Türkiye, aspirini en başından beri korona tedavisinde kullanıyor Kardeşinin borçları nedeniyle 5 çocuğunun uyuduğu odayı kurşun yağmuruna tuttular Apartmanın otoparkında bulunan bir buçuk metrelik yılanın yakalanma anı kamerada Manavgat'ta defne yaprağından 5 milyon lira gelir bekleniyor Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı