Peygamberler Şehrinde "Mukaddes Miras Sergisi" - Son Dakika

Peygamberler Şehrinde "Mukaddes Miras Sergisi"

05.10.2013 15:58
Peygamberler Şehrinde

İslam Kültür ve Sanat Platformu öncülüğünde hazırlanan 99 el yazması mushafından oluşan sergi, Şanlıurfa'da açıldı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik: "Bin 200 yıllık Kur'an eseri yazmalarının Şanlıurfa'ya taşınması ayrı bir anlam ifade ediyor" Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez: "Kurban Bayramı'nın İslam dünyasında akan kan ve göz yaşına vesile olmasını diliyorum"

Başbakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının himayelerinde, İslam Kültür ve Sanat Platformu öncülüğünde, 99 el yazması Kur'an-ı Kerim mushafından oluşan "Mukaddes Miras Sergisi" Şanlıurfa'da açıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Selahaddin Eyyübi Camisi'ndeki açılışta yaptığı açıklamada, "bütün insanlığa rehber olsun" diye indirilen Kuran-ı Kerim'in ilk dönemlerdeki materyeller üzerine yazılmış örneklerinin kente getirilerek sergiye dönüştürülmesinin son derece anlamlı olduğunu belirtti.

Şanlıurfa'nın bu hizmet dolayısıyla büyük bir "şeref" aldığını vurgulayan Çelik, "Diyanet İşleri Başkanlığımızı kutluyorum, teşekkür ediyorum. Kentimiz zaten Kur'an ile iç içe bir şehir, ilahi mesajla iç içe olan bir kent. Ama bizatihi fiziki olarak bin 200 yıllık Kur'an eseri yazmalarının Şanlıurfa'ya taşınması ayrı bir anlam ifade ediyor" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez ise "Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları"na katılmak için kente geldiğini ve etkinlikte bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu anımsatarak, tüm Şanlıurfalıları sergiyi gezmeye davet etti.

Gazetecilerin yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili mesajını sorması üzerine, Görmez, şunları kaydetti:

"Kurban Bayramı'nın bölgemize ve bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini Yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Kurban Bayramı'nın İslam dünyasında akan kan ve göz yaşına vesile olmasını diliyorum. Kurban ibadetini yerine getirirken bizi Allah'tan uzaklaştıracak davranışlardan kaçınalım, yani bilhassa hayvana eziyet, çevre sağlığı, insan sağlığı bu konulara riyayet edelim. İkincisi bu tür bazı olumsuzluklardan dolayıda İslam geleneğinin İslam dinin en büyük ibadetlerinden birisi olan kurbanı ve bayramı tartışma konusu yapmayalım."

Sergi, bir hafta boyunca açık kalacak.

Sergi

Mukaddes Miras sergisinde, 9. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar yazılmış, 99 adet el yazması mushaf-ı şerif görülebilecek. Sergi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan'ın sanat danışmanlığında Sultanahmet Medresesi'nde hazırlandı.

Sergide, İslam hat sanatında ekol olarak kabul edilen Hafız Osman, Mehmet Emin Üsküdari, Mahmud Sivasi, Hafız Yusuf ve Derviş Mehmed gibi ünlü hattatların 99 eseri yer alıyor.

Ayrıca Şeyh Hamdullah, Sami Efendi, Mahmud Celaleddin, Yesarizade Mustafa İzzet, Ömer Vasfi Efendi gibi önemli sanatçıların hüsn-i hat çalışmaları da sergileniyor.

Türkiye'de bugüne dek yapılmış en büyük mushaf-ı şerif sergisi niteliğindeki sergi, ilk olarak Sultanahmet Medresesi'nde açılmıştı. - Şanlıurfa

Peygamberler Şehrinde Mukaddes Miras Sergisi
Peygamberler Şehrinde Mukaddes Miras Sergisi

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Peygamberler Şehrinde 'Mukaddes Miras Sergisi' - Son Dakika


Son Dakika

Defineciler yer altı şehrini ortaya çıkardılar 17:33 Defineciler yer altı şehrini ortaya çıkardılar Bankacılık sektörü kredi hacmi 3 trilyon 884 milyar lira oldu 17:27 Bankacılık sektörü kredi hacmi 3 trilyon 884 milyar lira oldu Bankacılık sektörünün mevduatı bir haftada 4,6 milyar lira yükseldi 17:17 Bankacılık sektörünün mevduatı bir haftada 4,6 milyar lira yükseldi
Kurban Bayramı'ndan önce yine aynı hikaye! Et ve tavuk fiyatları artıyor 17:16 Kurban Bayramı'ndan önce yine aynı hikaye! Et ve tavuk fiyatları artıyor M3 para arzı 3,8 trilyon liraya çıktı 17:15 M3 para arzı 3,8 trilyon liraya çıktı Nilüfer'in kızı Ayşe Nazlı'nın son halini görenler şaşkınlıklarını saklayamadı 17:12 Nilüfer'in kızı Ayşe Nazlı'nın son halini görenler şaşkınlıklarını saklayamadı
Son Dakika: Şampiyonlar Ligi maçları artık Acun Ilıcalı'nın sahibi olduğu Exxen'de 17:05 Son Dakika: Şampiyonlar Ligi maçları artık Acun Ilıcalı'nın sahibi olduğu Exxen'de AK Partili Özhaseki: Millet bizim zaafa uğradığımız gibi bir kanaate kapıldı ama yüzde 45 oyumuz var 15:57 AK Partili Özhaseki: Millet bizim zaafa uğradığımız gibi bir kanaate kapıldı ama yüzde 45 oyumuz var
Advertisement