Pijamayla dünyayı geziyor - Son Dakika

Pijamayla dünyayı geziyor

17.07.2020 10:09

Pijamayla dünyayı geziyor Üniversiteli Berker Işıldak (23), okulda bir arkadaşının poster hediye etmesinin ardından, gelecekteki kızı Ada'ya doğum günü hediyesi vermek amacıyla dünyayı dolaşmaya başladı.

Pijamayla dünyayı geziyor Üniversiteli Berker Işıldak (23), okulda bir arkadaşının poster hediye etmesinin ardından, gelecekteki kızı Ada'ya doğum günü hediyesi vermek amacıyla dünyayı dolaşmaya başladı. Bu yerlere pijamalarıyla giden Işıldak, 3 yılda 9 ülke ve 122 şehir gezdi.

Kırklareli Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı'nda okuyan Berker Işıldak, otostop çekip kamp kurarak, üzerinde pijamayla dünyayı geziyor. Gelecekteki çocuğu Ada için hayat hikayeleri ve felsefeleri toplamayı amaçlayan, bunları kitap haline getirerek çocuğuna 18 yaş doğum günü hediyesi olarak vermek isteyen Berker, bugüne dek 3 yılda 9 ülke ve 122 şehir gezdi. Hayat üzerine şu ana kadar 5 bine yakın söz toplayan Berker, yaklaşık 11 bin kişiyle tanıştı. Berker Işıldak'ın macerası ise üniversitede Hazal adlı arkadaşının kendisine hediye ettiği Turgut Uyar posteriyle başladı. Berker, posterin yanına arkadaşlarının sevdikleri sözleri yazmalarını istedi ve sonrasında bu isteğini arkadaşlarıyla sınırlandırmadı. Koronavirüs salgını sonrası sınırların kapanmasıyla Türkiye turuna ağırlık veren Işıldak'ın şu anki durağı Antalya'nın Alanya ilçesi. İlçeyi çok beğenen Işıldak, Alanya'da görülmesi gereken her yeri gezeceğini ifade etti. Işıldak Alanya Kalesi'ni, Alanya Tersanesi'ni gezerken ilginç projesini DHA'ya anlattı. HER ŞEY GELECEKTEKİ KIZI İÇİN

İnsanların hayat hikayeleri ve felsefelerinden oluşan bir kitap projesi için gezdiğini söyleyen Işıldak, "Bu kitabı gelecekteki çocuğuma, yani Ada'ya 18 yaş hediyesi olarak vermek istiyorum. Şu ana kadar 5 bine yakın söz topladım. 9 ülke, 122 şehir gezdim. Bu proje için insanların hayat felsefelerini topluyorum. Gittiğim yerde kartonumla söz toplamaya çalışıyorum" dedi. Pijamalarıyla gezmesinin nedenini de anlatan Işıldak, "İnsanlar bana pijama hediye ediyorlar. Hediye ettikleri pijamalarla yurtdışına çıkıyorum. Gitmeyi istedikleri yerlerde fotoğraf çekiyorum ve çektiğim fotoğraflara onları etiketliyorum. Aslında onlar gezemedikleri yeri benimle beraber gezmiş oluyor" diye konuştu.

PANDEMİ SONRASI AVRUPA

Şu anda Türkiye turunda olduğunu anlatan Işıldak, "Türkiye'yi geziyorum çünkü pandemiden dolayı yurtdışıda çıkamıyorum. Normalde şu an Avrupa turunda olmam gerekiyordu, ama olmadı. Mart ayında Brezilya, Arjantin'e gidecektim, olmadı. Şu anda Türkiye'de gezilmesi gereken yerlerin hepsini görmeye çalışıyorum. Sonraki süreçte Avrupa'yı ve dünyayı gezmeye devam edeceğim. Farklı kültürlerle insanları tanıyarak Ada'ya hayat felsefeleri bırakacağım. Kendimi de elimden geldiği kadar geliştirmeye çalışacağım" dedi.

Türkiye rotasında Akdeniz'den sonra doğuya gideceğini söyleyen Işıldak, ardından Karadeniz'e, en son memleketi İzmir'e dönmeyi düşündüğünü söyledi. Ailesiyle vakit geçirdikten sonra Avrupa'ya gitmek istediğini aktaran Işıldak, bu süreçte pandeminin de bitmesini beklediğini söyledi. DOĞU KARADENİZ'İ SADECE 48 TL'YE GEZDİ

Işıldak, bu gezileri esnasında ilginç olaylar yaşadığını, örneğin Doğu Karadeniz'i sadece 48 TL'ye gezdiğini anlatırken şunları söyledi:

"1.5 ay boyunca Doğu Karadeniz'i gezmiştim. Doğu Karadeniz'de sadece 48 TL harcadım. Gittiğim yerlerde, Ordu'da, Giresun'da fındık bahçesinde, Rize'de çay bahçesinde çalıştım. Bunun sayesinde birçok yeri ücretsiz gezme şansı yakaladım. İnsanların tarlalarında çalışıyordum, onlar da bana akşam yemeği ve kalacak yer ayarlıyordu, ama yine çadırımda kalıyordum. Sonrasında bir kadın tarafından tacize uğramıştım. Trakya'da bindiğim bir araçta kadın beni taciz etmeye çalıştı. Ben 'Abla beni lütfen sağda indirir misin' dedim ama o an çok korkmuştum. Ayrıca Karadeniz'de kafama silah dayamışlardı. Birazcık korkutmak amaçlıydı, öyle bir olay da geldi başıma."

YORUMLAR
500
Gaziantepli Aile, Suriye'de Kalan Çocuklarına Kavuşmak İçin Yetkililerden Yardım İstedi Gaziantepli Aile, Suriye'de Kalan Çocuklarına Kavuşmak İçin Yetkililerden Yardım İstedi
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Pijamayla dünyayı geziyor - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement