Piyasaların Gözü Tarım Dışı İstihdam Verisinde - Son Dakika

Piyasaların Gözü Tarım Dışı İstihdam Verisinde

07.09.2012 14:28
Piyasaların Gözü Tarım Dışı İstihdam Verisinde, System.String[]

Piyasalar dün ECB Başkanı Mario Draghi'nin tahvil alım programını açıklamasının ardından bugün de ABD tarım dışı istihdam verilerine odaklandı.

Piyasalar dün ECB Başkanı Mario Draghi'nin tahvil alım programını açıklamasının ardından bugün de ABD tarım dışı istihdam verilerine odaklandı.

ABD tarım dışı istihdam verisi bugün Türkiye saati ile saat 15.30'da açıklanacak. Temmuz ayında tarım dışı istihdamda 163 bin kişi iş bulurken, ağustos ayı itibariyle bu sayının yaklaşık 130 bin kişi olması bekleniyor.

AA finans masasının, piyasada uzman, ekonomist, analist ve akademisyenlerin beklentilerine yönelik yaptığı çalışmada, ABD tarım dışı istihdam verilerinin piyasa beklentisinin altında gelmesi durumunda uzmanların yüzde 37,5'i piyasaların pozitif, yüzde 56,25'i negatif yönde etkileneceğini belirtirken, yüzde 6,25'i de verinin piyasalar üzerinde herhangi bir etkide bulunmayacağını kaydetti.

ABD tarım dışı istihdam verilerinin piyasa beklentisinin üzerinde gelmesi durumunda ise uzmanların yüzde 64,29'u piyasaların pozitif ve yüzde 35,71'i negatif yönde etkileneceğini belirtti.

Öte yandan, ABD tarım dışı istihdam verilerinin piyasa beklentisine paralel gelmesi durumunda uzmanların yüzde 35,71'i piyasaların pozitif yönde etkileneceğini, yüzde 64,29'u da verinin piyasalar üzerinde herhangi bir değişikliğe yol açmayacağını ifade etti.

12-13 Eylül Fed toplantısı öncesinde ABD tarım dışı istihdam verisinin ekonominin istihdam yaratma gücünü göstermesi açısından piyasalar tarafından dikkatle izlenen bir veri olduğunu belirten uzmanlar, beklentilerin altında gelen verinin, piyasalar tarafından Fed'in 3. tur genişlemeye gitme ihtimalini artıran pozitif bir gelişme olarak yorumlanacağını, beklentilerin üzerinde bir gerçekleşmenin ise ekonominin istihdam yaratma kabiliyetinin devam ettiği ve bu anlamda da Fed'in parasal genişlemeye gitme ihtimalini azaltan ve negatif bir gelişme olarak yorumlanacağını belirtti.

Muhabir: Ümit Çevik/ Murat Birinci

Yayıncı: Affan Kulunyar - İSTANBUL

Piyasaların Gözü Tarım Dışı İstihdam Verisinde

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Piyasaların Gözü Tarım Dışı İstihdam Verisinde - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Buse Varol, 1,5 yaşındaki oğluna İstiklal Marşı'nı okutarak Şevval Şahin'e gönderme yaptı Ünlü model Brenda Patea, Alman tenisçi Alexander Zverev'den hamile olduğunu duyurdu Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Charlie Hebdo dergisinin skandal karikatürüne sert tepki: Ahlaksızlar, namussuzlar Son Dakika! Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Charlie Hebdo dergisi yetkilileri hakkında resen soruşturma Turizm sektöründen istifa edip Manisa'ya yerleşen girişimci hem kendi hem de köylünün hayatını değiştirdi İlçenin girişindeki nüfus kısmı boş tabelayı görenler şaşkınlığını gizleyemiyor Evli kadına attığı çıplak fotoğrafları ifşa olan Cem Özer, eşiyle el ele görüntülendi Sokak ortasında kangal dehşeti! Küçük Batuhan o anları anlattı: Bana saldırdı, ben de onun boğazını sıktım