Son Dakika Haberleri: Polatlı Belediyesi'nden 'Ödüllü Masal Yarışması'

Polatlı Belediyesi'nden 'Ödüllü Masal Yarışması'

6 yıl önce

Günümüzde azalan masal yazarlığına dikkat çekmek isteyen Polatlı Belediyesi, 'hala masallarımız var' sloganı ile 'masal yazma yarışması' düzenliyor.

Polatlı Belediyesi'nden 'Ödüllü Masal Yarışması', System.String[]
Günümüzde azalan masal yazarlığına dikkat çekmek isteyen Polatlı Belediyesi, 'hala masallarımız var' sloganı ile 'masal yazma yarışması' düzenliyor. Seçici kurulun TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, dil bilimci yazar Mehmet Doğan, pedagog Adem Güneş, TRT Çocuk kanalı koordinatör yardımcısı Bekir Yıldızcı ve çocuk edebiyatı yazarı Mevlana İdris'ten oluştuğu yarışmanın son başvuru tarihi ise 19 Ekim.

Yarışmanın tanıtımını Türkiye Yazarlar Birliği(TYB) Vakfı Başkanı Mehmet Doğan, Polatlı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ömer Bardakçı birlikte gerçekleştirdi.

TYB Başkanı Mehmet Doğan, Polatlı Belediyesi'nin 5 yıl aradan sonra 2'inci kez masal yazma yarışması düzenlediğini söyledi. Doğan, 'Hala Anlatacak Masallarımız Var' sloganıyla herkesi masal yazmaya davet etti. Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Doğan, TYB Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, bu yarışmanın çocuk edebiyatını zenginleştirmeyi amaçladığını söyledi.

Doğan, "Bu yıl zannediyorum ki 1 milyonun üzerinde çocuğumuz ilköğretime başlayacak. Bu çocuklar nasıl büyüyecek? Onların çeşitli gıdaları var. Masallar da çocukların besinleridir. Bu yarışma bu edebiyatı zenginleştirmenin yollarından biridir." diye konuştu.

Doğan, yarışmaya TYB'nin, TRT Çocuk ile katkı sağladığını belirterek, yarışmada derece masalların kitaplaştırılarak yayımlanacağını kaydetti. Yarışmanın 15 yaş altı ve 15 yaş üstü olmak üzere iki kategoride değerlendirileceğini kaydeden Doğan, bu yıl yüksek bir katılım beklediklerini vurguladı. Doğan, çocukların büyüklerinin anlattığı masalları kendi dünyalarında yorumlayarak sunmasında bir sakınca görmediklerini, ancak aynen aktarılmasına kabul edemeyeceklerini dile getirdi. Doğan, Yazar Mevlana İdris de klasik masal kültürünün zenginliğine işaret ederek, "Bu yarışmada beklentim, modern dünyamıza ait modern masalların ortaya çıkmasıdır." dedi.

TOPLAM ÖDÜL 17 BİN 500 LİRA

Doğan, yarışmaya herkesin başvurabileceğini ifade ederek, yarışmanın şartlarını şöyle sıraladı:

"Yarışmaya başvuran eserlerin daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış olacak. Birden fazla eserin kabul edilmeyecek. Yarışmaya gönderilen eserler iade edilmeyecek ve dereceye giren eserlerin telif ve yayın hakkı Polatlı Belediyesi'nde olacak."

İki kategori için de dereceye girenlerden birinciye 3 bin, ikinciye 2 bin, üçüncüye bin lira ödül verilecek. İki kategoride de 3 kişiye 750 liranın mansiyon olarak verileceği yarışmada, 1 kişi de 500 lira Seçici Kurul Ödülü'nü kazanacak.


Afrin Operasyonuna Destek Veren ÖSO'nun Komutanı: PKK, Onların Saflarına Katılmamazı İstedi Silahla Şaka Yaptı, Hamile Karısının Önünde Canından Oldu
Türk Uçaklarının Bombardıman Anı Kamerada! Sızmaya Çalışan 8 Terörist Öldürüldü