Polis, Hırsızlara Karşı Evleri Kilitliyor - Son Dakika

Polis, Hırsızlara Karşı Evleri Kilitliyor

03.01.2012 12:47
Polis, Hırsızlara Karşı Evleri Kilitliyor, System.String[]

Bursa Emniyet Müdürlüğü, evden hırsızlık suçlarını önlemek amacıyla, yapılan suç analizinde riskli görülen bölgelerdeki 1000 evin kapı göbek kilidini değiştiriyor.

Bursa Emniyet Müdürlüğü, evden hırsızlık suçlarını önlemek amacıyla, yapılan suç analizinde riskli görülen bölgelerdeki 1000 evin kapı göbek kilidini, 'Güvenli Evler, Gülümseyen Yüzler' adlı proje kapsamında değiştiriyor. Proje kapsamında evlerin PVC kapı ve penceresine güvenlik mandalı ile balkonlara harekete duyarlı sensörlü lambalar da takılacak. Böylece hırsızların eve girmesinin zorlaştırılacak. Emniyet yetkilileri müteahhitlerin binaları yaparken estetiği ön planda tuttukları, oysa güvenliğin de göz ardı edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ve Toplum Destekli Polislik (TDP) Şubesi tarafından geliştirilen 'Güvenli Evler, Gülümseyen Yüzler' projesi Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Kale Kilit firmasının katkılarıyla hayata geçirildi. Projeyle 1000 evin güvenlik açısından güçlendirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında belirlenen evlerin daire kapı kilit göbekleri daha yeni ve güvenliği artırılmış nitelikli kilit göbekleri ile değiştiriliyor. PVC pencere ve balkon kapılarına malzeme esnekliğini engelleyecek ilave güvenlik mandalı takılacak.

Mahalle polislerinin suç oranları ve ekonomik düzeyini göz önüne alarak merkez Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçelerinde belirlediği üç mahallede 1000 ev tespit edildi. Hırsızlık olaylarının önüne geçmeyi planlayan Bursa polisi, belirlenen evlere öncelikle güvenli kapı kilit göbeği taktı. Eve girmek isteyen hırsız, güvenlikli özelliği bulunan göbek kilidini kırsa bile, kırılan parçanın göbekte sabit kalmasıyla amacına ulaşamadan evden ayrılacak.

Yapılan suç analizlerinde riskli görülen Nilüfer ilçesi Konak Mahallesi Olgun Sokak'taki Ilgın Apartmanı'nda oturan emekli ev hanımı Yücel Avcıl'ın (54) evine gelen ekipler evin güvenliğini artıracak aparatları taktı. TDP Şubesi'nde Konak Mahalle Polisi olarak görev yapan Ahmet Aktaş nezaretinde yapılan ziyarette elektrik teknisyeni evin balkonunun lambasını harekete duyarlı sensörlü lambayla değiştirirken kilit firması görevlisi de daire giriş kapı kilit göbeğini değiştirdi. Görevliler, evin PVC kapı ve pencerelerine 'güvenlik mandalı' taktı. Mandalın içeriye girmek istediği hırsıza zaman kaybettirmesi hedefleniyor. Balkonu da unutmayan Toplum Destekli Polisler, belirlenen evlerin balkonlarına sensörlü lamla taktı. Balkonda beliren kişiyle beraber lambalar otomatik olarak yanacak ve hırsızlık zanlısı çevreden görülebilecek.

DAHA ÖNCE 3 KEZ HIRSIZ GİRMİŞ

Ev sahibi Yücel Avcıl, daha önce üç kez hırsız girdiği evde kendi imkanlarıyla güvenlik önlemleri aldıklarını söyledi. Polisin çalışmasını yerinde bulan Avcıl, yaşadığı hırsız anısını da gazetecilere anlattı. Avcıl, "Bir gün evi badana yapmıştık. Evin havalanması için sabah erken saatlerde kapı pencereleri açmıştık. Eşim hava almak için balkona çıkıp içeriye girdiğinde koridorda hırsızla karşılaşmıştı. O günden sonra çok korktuk. Daha önce üç kez hırsız girmişti evimize. Artık evimiz daha güvenli." dedi.

"KAPI KİLİDİNİZİ DEĞİŞTİRİN"

Ev sahibi Yücel Avcıl'a projeyle ilgili bilgi veren TDP Konak Mahalle Polisi Ahmet Aktaş ise vatandaşların hırsızlığa karşı tedbirleri artırmasını istedi. Aktaş, "Yeni çıkan kilitle birlikte evin giriş kapısı daha güvenli hale geliyor. Hırsız kilidin dışta kalan bölümünü kırsa bile içeride kalan sabit bölüm sebebiyle kapıyı açamıyor." diye konuştu.

"1000 EVİ HIRSIZLIĞIN ÇOK OLDUĞU BÖLGELERDEN SEÇTİK"

Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Himmet Özcan da Türkiye'de ilk defa uygulandığı belirtilen projeyle 1000 eve takılması planlanan kapı göbek kilidi, PVC kapı ve pencerelere güvenlik mandalı ile balkonlara harekete duyarlı sensörlü lambalar takılacağını söyledi. Şube Müdürü Özcan, kilit ve diğer aparatların montajının Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Kale Kilit tarafından tarafından ücretsiz olarak yapılacağı açıklandı.

Ekiplerin hırsızlığın çok olduğu bölgelerdeki evlerin eksikliklerini not aldığını vurgulayan Özcan, TDP görevlisi polisler eşliğinde yapılacak montaj işlemlerinin randevu sistemine göre yapılacağını kaydetti. Özcan, 'Güvenli Evler Gülümseyen Yüzler' projesinin sonuçlarının Bursa Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube ve Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince hassasiyetle takip edileceği belirtildi. Proje sonuçlarının da akademisyenlerce masaya yatırılacağını belirten Asayiş Şube Müdürü Özcan, ev inşa eden vatandaşların da güvenlik tedbirlerini unutmamalarını istedi.

Polis, Hırsızlara Karşı Evleri Kilitliyor
Polis, Hırsızlara Karşı Evleri Kilitliyor

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Polis, Hırsızlara Karşı Evleri Kilitliyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Cübbeli Ahmet'tin 12:20 Cübbeli Ahmet'tin "Çocuklarınızı imam hatipe göndermeyin" sözlerine, MEB Din Öğretimi Genel Müdürü'nden ilginç yanıt Tarlada soğan 80 kuruştan alıcı bulurken, üretici masrafları karşılayamıyor 12:05 Tarlada soğan 80 kuruştan alıcı bulurken, üretici masrafları karşılayamıyor Sığır hırsızları ve köylü arasında çıkan kavgada 46 kişi hayatını kaybetti 12:00 Sığır hırsızları ve köylü arasında çıkan kavgada 46 kişi hayatını kaybetti
Son Dakika! Prof. Dr. Kurugöl'den 11:49 Son Dakika! Prof. Dr. Kurugöl'den "Bebeklere yanlışlıkla korona aşısı yapıldı" iddiasıyla ilgili yeni açıklama: Yalnızca bir vaka var Süleyman Soylu, şehit edilen Eren Bülbül ile ilgili konuştu: O gün bir söz verdik 11:36 Süleyman Soylu, şehit edilen Eren Bülbül ile ilgili konuştu: O gün bir söz verdik İbrahim Tatlıses, şaşırtan hapis kararı! Kanalında çalışan kadın müdüre tehdit ve hakaret iddiasıyla yargılandığı davada 2 ay 15 gün hapis cezası aldı 11:10 İbrahim Tatlıses, şaşırtan hapis kararı! Kanalında çalışan kadın müdüre tehdit ve hakaret iddiasıyla yargılandığı davada 2 ay 15 gün hapis cezası aldı
Ardahan susuz kaldı! Belediye başkanı 11:08 Ardahan susuz kaldı! Belediye başkanı "Vatan hainliğidir" diyerek tepki gösterdi Eşi ve kumasıyla aynı evde yaşayan kadının söyledikleri Esra Erol'u şakına uğrattı: Beni adamlarla tanıştırdı ve hırsızlık yaptırdı 09:57 Eşi ve kumasıyla aynı evde yaşayan kadının söyledikleri Esra Erol'u şakına uğrattı: Beni adamlarla tanıştırdı ve hırsızlık yaptırdı
Advertisement