George Floyd ve onu öldüren polisin geçmişte iş arkadaşı oldukları ortaya çıktı - Son Dakika

George Floyd ve onu öldüren polisin geçmişte iş arkadaşı oldukları ortaya çıktı

ABD'nin Minneapolis kentinde bir gece kulübü sahibi, polis memuru ile boğarak öldürdüğü George Floyd'un aynı mekanda güvenlik personeli olarak çalıştığını söyledi.

ABD'nin Minneapolis kentinde polis memuru ve nefessiz bırakarak öldürdüğü siyahi George Floyd'un geçmişte aynı yerde çalıştığı ortaya çıktı. Bir gece kulübünün sahibi kadın, polis memuru ve Floyd'un güvenlikçi olarak aynı mekanda çalıştığını belirterek, "Floyd, senle ben Maya'nın yerinde birlikte çalışmıştık, beni hatırladın mı' diyebilseydi" dedi.

YOLLARI GEÇMİŞTE KESİŞTİ

ABD çapında isyana yol açan Minneapolis'te beyaz polis memuru Derek Chauvin'in silahsız siyahi vatandaş George Floyd'u dizleriyle boynuna çökmek suretiyle boğarak öldürmesi vakasında her gün yeni gerçekler ortaya çıkıyor. Chauvin (44) ile Floyd'un (46) yollarının daha önce emekçi sınıfında kesiştiği, ikilinin aynı eğlence mekanında güvenlikçi olarak çalıştığı belirtildi. Koronavirüs pandemisi ABD'de evde kalma önlemleri çerçevesinde kapanan mekanlar arasında yer alan El Nuevo Rodeo Club, hem Chauvin hem de Floyd'un çalışanları arasında bulunduğunu duyurdu.

"AYNI ZAMANDA BİRLİKTE ÇALIŞMIŞLARDI"

Latin yemekleri, müzikleri, dansları sunan eğlence mekanını 20 yıl işlettikten sonra kısa süre önce başkasına satan Maya Santamaria, açık oldukları 17 yıl boyunca Chauvin'in polis görevinde olmadığı zamanlarda kendilerinin güvenlikçisi olduğunu belirtti. Her gece yaklaşık 24 güvenlikçi çalıştırdıklarını, bunların arasında görev dışındaki polislerin de bulunduğunu aktaran patron, Chauvin ile Floyd'un birbirlerini tanıyıp tanımadıklarından emin olmadığını söyledi. Ancak aynı etkinlik çerçevesinde birlikte çalışmış olmaları gereken zamanlardan söz eden Santamaria, "Aynı zamanda birlikte çalışmışlardı, ama Chauvin dışarıda, güvenlik görevlileri içerideydi" izlenimini paylaştı.

"ÇOK ÇABUK SİNİRLENİRDİ"

Patron, Chauvin'in aniden parlama ve aşırı tepki gösterme huyu olduğunu aktararak "Bazen çok çabuk sinirlenirdi ve korkmuş gözükürdü" diyerek ekledi: "Arbede çıktığında hemen aletlerine başvururur ve önüne gelene biber gazı sıkardı, ben bunun gerek olmadığını düşünsem bile."

"BİRLİKTE ÇALIŞTIK DİYEBİLSEYDİ ACABA NE OLURDU"

Pazartesi günkü boğma olayıyla ilgili 'Chauvin'in Floyd'la birlikte aynı mekanda çalıştığının farkına varması halinde farklı gelişip gelişmeyeceğini, merak ettiğini' dile getiren kadın işveren "Keşke 'hey adamım, senle ben Maya'nın yerinde birlikte çalışmıştık, beni hatırladın mı' diyebilseydi, acaba ne olurdu" diye konuştu.

KORONAVİRÜS YÜZÜNDEN İŞSİZ KALMIŞTI

Floyd, doğup büyüdüğü Houston'da bir ev soygunu vakasıyla ilgili 5 yıl hapis yattıktan sonra 2014'te Minneapolis'e taşınıp yeni bir hayat kurmuştu, genelde El Nuevo Rodeo Club ve yakınındaki Conga Latin Bistro gibi mekanlarda özel güvenlikçi, fedai olarak çalışmıştı, ancak koronavirüs önlemleri nedeniyle mekanların kapanmasıyla işsiz kalmıştı.

POLİSİN DOSYASI KABARIK

Onu ensesine bastırarak öldürmesinin ardından görevden alınan Chauvin ise hakkıdna 20'ye yakın şikayette bulunulmuş bir polis memuru. ABD basınına göre bunca şikayete rağmen bir kez bile disipline sevk edilmeyen ve yasal işleme uğramayan Chauvin'in 2006 ve 2008 yıllarında polisin müdahale ettiği olaylarda 2 kişiye ateş açıp birini öldürdüğü, diğerini ağır yaraladığı Minneapolis Belediye Meclisi kayıtlarına geçmiş durumda. Beyaz polis memuru hakkındaki şikayet dosyaları nedeniyle birçok kez ücretli izne gönderilmişti.

ABD'de polisler şimdi de Los Angeles'ta bir siyahiyi defalarca yumrukladı Son Dakika: George Floyd'un ensesine bastırarak ölümüne neden olan polis memuru tutuklandı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, polisin boğarak öldürdüğü ABD'li siyahi hakkında ilk yorum: İnsanlık dışı zihniyet George Floyd ve onu öldüren polisin geçmişte iş arkadaşı oldukları ortaya çıktı

Son Dakika

10:58 100 Ermeni askerini öldüren Azerbaycan ordusu, şimdi de kritik mevkiyi yerle bir etti 10:42 Milli basketbolcu Cedi Osman ile oyuncu Ebru Şahin Alaçatı'da görüntülendi 10:38 Seren Serengil'in ardından Ece Erken de Alaatin Çakıcı ile fotoğraf paylaştı 10:12 Cemal Can, şampiyonluğunu Danla Bilic'le kutladı! Danla'nın paylaşımı Instagram'ı salladı 09:48 FETÖ'cüler Turgut Aslan'ı başından 2 kez vurdu, 5 ay komada kaldı; uyandığında 'Demokrasi var mı?' diye sordu 09:35 Sergen Yalçın'dan Caner Erkin ve Gökhan Gönül eleştirisine yanıt: Çok ayıp ediyorlar 09:27 İstanbul'da taksicinin yumruklarla saldırdığı müşteri İbrahim Erkal'ın kardeşi çıktı 08:51 Acun, Survivor'da Fortuna Sittard'ı satın aldığını resmen duyurdu: Maceramız başladı 00:05 Muharrem İnce'nin ardından Erdal Aksünger de Haber Global canlı yayınını terk etti 23:32 Eski eşini sokak ortasında bıçaklayarak öldüren cani, cinayeti neden işlediğini sorgusunda itiraf etti 22:55 Ağrı'da partilerinden istifa eden 3 belediye başkanı AK Parti'ye geçti 22:36 Azerbaycan, Ermenistan'a ait topçu birliğinin yönetim noktasını imha etti 22:04 Sosyetik güzel Eda Taşpınar, leopar desenli mayokinisiyle mest etti 20:47 Acun, "Gönlünüzdeki şampiyon kim?" sorusunu kariyerini işaret ederek yanıtladı 17:05 ABD'de 17 yıl aradan sonra ilk kez federal bir mahkum idam edildi