Polonya'dan AB'ye "emperyalizm" suçlaması - Son Dakika

Polonya'dan AB'ye "emperyalizm" suçlaması

10.08.2022 16:56
Polonya'dan AB'ye "emperyalizm" suçlaması

AB'yi "emperyalist" davranış şekli benimsemekle suçlayan Polonya Başbakanı Morawiecki, AB'nin "resmiyette demokrasi ama fiiliyatta oligarşi" olduğunu savundu.

AB'yi "emperyalist" davranış şekli benimsemekle suçlayan Polonya Başbakanı Morawiecki, AB'nin "resmiyette demokrasi ama fiiliyatta oligarşi" olduğunu savundu.Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Avrupa Birliği'ni (AB), Birlik'in küçük üye ülkelerine karşı emperyalist bir davranış şekli benimsemekle suçladı.

Çarşamba günü Alman Welt gazetesinde bir makalesi yayımlanan Morawiecki, "Siyasi pratik, Almanya ve Fransa'nın tutumunun diğer her ülkeden çok daha önemli sayıldığını gösteriyor" ifadelerini kullandı. Başbakan, "AB içerisindeki emperyalizm tehdidini" yenmek gerektiğini söyledi.

AB içerisinde "en güçlünün tahakkümü yerine" konsensüs merkezli bir yaklaşım izlenmesi çağrısında bulunan Polonyalı lider, "Resmiyette demokrasi ama fiiliyatta oligarşi olan, en güçlünün iktidarı elinde tuttuğu bir yapıyla karşı karşıyayız" diye konuştu. Morawiecki, "kamu yararı ve eşitliği yeniden Birlik'in önde gelen ilkeleri haline getirecek köklü bir reform" yapılması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Milliyetçi Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) üyesi Morawiecki, "AB emperyalizmiyle de Rus emperyalizmiyle olduğu gibi mücadele edilmesi gerektiğini" savundu. Başbakan, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin, AB'nin zayıf yönlerini gözler önüne serdiğini kaydetti.

Pazartesi günü yayınlanan bir röportajda, PiS'in lideri Jaroslaw Kaczynski, gelecek yıl yapılacak seçimleri kazandığı takdirde, ülkesinin AB ile ilişkilerini yeniden düzenleyeceğini vaat etmişti. Aynı gün, partinin genel sekreteri Krzysztof Sobolewski, Almanya'nın AB içerisinde gereğinden fazla etki sahibi olduğunu dile getirmişti.

Son yıllarda Varşova ile Brüksel arasında hukuk devleti ilkesine ilişkin bazı anlaşmazlıklar yaşanmıştı. Polonya'da yapılan bazı hukuksal reformlar, ülkenin AB ile ilişkilerini zora sokmuştu. Birkaç hafta önce yayınlanan bir raporda da, AB Komisyonu'nun Polonya'da hukuk devletinin tehlikede olduğu görüşünde olduğu ifade edilmişti.

Reuters,dpa/ BÜ,BK

YORUMLAR
500
İkinci Jinbo Yük Treni Cııe İthalat Fuarı İçin Hamburg'dan Shanghai Şehrine Hareket Etti İkinci Jinbo Yük Treni Cııe İthalat Fuarı İçin Hamburg'dan Shanghai Şehrine Hareket Etti Polonya hükümeti 'elektrikte fiyat sabitleme' planını onayladı Polonya hükümeti 'elektrikte fiyat sabitleme' planını onayladı Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeli Almanya'da anlatılacak Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeli Almanya'da anlatılacak
Kaynak: Deutsche Welle

Son Dakika Güncel Polonya'dan AB'ye 'emperyalizm' suçlaması - Son Dakika

Bu haber Deutsche Welle tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Deutsche Welle tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Deutsche Welle kurumudur.

Advertisement