POMZAMER, AB Standartlarında Analiz Yapacak - Son Dakika

POMZAMER, AB Standartlarında Analiz Yapacak

17.02.2012 17:20
POMZAMER, AB Standartlarında Analiz Yapacak, System.String[]

POMZAMER'in Türkiye'deki üniversiteler arasında, Laboratuvar Teknik Yeterlilik Sertifikasını veren ve AB standartlarında analizler yapabilen tek kurum olduğu bildirildi.

Süleyman Demirel Üniversitesi Pomza Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (POMZAMER) Türkiye'deki üniversiteler arasında, Laboratuvar Teknik Yeterlilik Sertifikasını veren ve AB standartlarında analizler yapabilen tek kurum olduğu bildirildi.

POMZAMER Müdürü Prof. Dr. Lütfullah Gündüz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pomza Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Türkiye'deki üniversiteler arasında bir ilki gerçekleştirerek Laboratuvar Teknik Yeterlilik sertifikası aldığını söyledi. Gündüz, Laboratuvar Teknik Yeterlilik standardına göre Türkiye'de üniversiteler içerisinde yapı malzemeleri dalında ilk defa yetkilendirilmiş kuruluş olduklarını kaydetti.

Yetki belgesinin kapsamının Avrupa Birliği çerçevesinde genişletildiğine de dikkat çeken Gündüz, SDÜ'de yapılan bütün deneysel çalışmaların geçerliliğinin sadece Türkiye çapında değil, tüm Avrupa ülkelerinde de onaylanmış olduğunu belirtti.

"Türkiye'ye pomzayı SDÜ Tanıttı"

Prof. Dr. Gündüz, 2002 yılında kurulan Pomza Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin kuruluşundan itibaren Türkiye'de pomza rezervlerinin varlığı ve dünyadaki yeri ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Merkezimiz Türkiye'ye pomzayı tanıttı. Pek çok konuda olduğu gibi pomza konusunda da SDÜ ve POMZAMER herkesin adres gösterdiği bir birim haline geldi. Amacımız, üniversite sanayi iş birliğini daha üst düzeylere getirmek. Üniversitemiz bu konuda da dünyada bir marka" dedi.

Gündüz, gözenekli yapısı, hafifliği, yüksek izolasyon etkileri, atmosferik şartlara karşı direnci ve yüksek puzzolanik aktivitesi sebebiyle, pomzanın en eski yapı malzemelerinden birisi olduğunu söyledi. Dünya'da 21 milyar metre küp, ülkemizde ise 9 milyar metre küp pomza rezervinin bulunduğuna dikkati çeken Gündüz, ülkemizin dünya Pomza rezervinin yüzde 43'üne sahip olduğunu hatırlattı.

"Pomza 210 farklı sektörde kullanılıyor"

Pomza'nın günümüzde, 210 farklı sektörde değerlendirildiğini, yapı, ziraat, tekstil ve kimya alanlarının yoğun olarak kullanılan sektörlerin başında yer aldığını belirten Prof. Dr. Gündüz, şunları söyledi:

"Pomzanın dünyadaki kullanım oranlarına bakıldığında yapı sektörü yüzde 70 gibi bir oranı kaplıyor. Ziraat sektöründe ise topraksız tarımda ve seralarda ana materyal olarak kullanılıyor. Böylece Dubai, Abu Dabi, Katar, Kuveyt gibi yüz ölçümünün çoğunluğu çöl olmuş olan ülkelerde her yer pomza sayesinde yemyeşil duruma geliyor. Ham petrolün ilk rafinasyonunda filtrasyon malzemesi olarak kullanılan pomza, ayrıca içme sularının filtrelenmesinde de filtre malzemesi olarak kullanılıyor."

"Pomza (Bims) nedir-"

Pomza, volkanik kökenli, slikat esaslı camsı ve gözenekli bir yapıya sahip hafif yapı elemanıdır. Gözenekli ağırlığı 500kg/m3 olan bu doğal malzeme yapısındaki boşluklar sayesinde yüksek ısı ve ses izolasyonu özelliklerine sahiptir. Bims bu özelliği sayesinde kış aylarında dondurucu soğuklardan, yaz aylarında ise kavurucu sıcaklardan yüksek oranlarda izolasyon sağlamaktadır.

- ISPARTA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel POMZAMER, AB Standartlarında Analiz Yapacak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın