Son Dakika Haberleri: Porselen Dişler Büyük Özen İstiyor

Porselen Dişler Büyük Özen İstiyor

8 yıl önce

Sevil Çelik - Genellikle diş kaybı nedeniyle tercih edilen, bazen de estetik amaçlı kullanılan porselen protezlere, normal dişlerden daha fazla özen gösterilmesi gerektiği bildirildi.

Porselen Dişler Büyük Özen İstiyor, System.String[]

Sevil Çelik - Genellikle diş kaybı nedeniyle tercih edilen, bazen de estetik amaçlı kullanılan porselen protezlere, normal dişlerden daha fazla özen gösterilmesi gerektiği bildirildi.


Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Diş Hekimliği Fakültesi Protez Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bülbül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastaların tercihleri ile ağız ve diş yapısı doğrultusunda farklı porselen protezler yapılabildiğini söyledi.


Bülbül, porselen dişlerin metal destekli ve metalsiz olmak üzere ikiye ayrıldığını ve bunların kendi içerisinde de çeşitleri bulunduğunu ifade etti. Yrd. Doç.Dr. Bülbül, porselen dişlerin daha uzun ömürlü olması için normal dişlere göre daha fazla özen istediğini vurguladı.


Porselen dişlerin temizliğinin önemli olduğunu bildiren Bülbül, "Porselen dişleri normal dişler gibi sadece diş fırçasıyla temizlemek yeterli olmuyor. Dişin üzerine yerleştirilen ilave bir materyal olduğu için diş eti ve diş arasının daha iyi temizlenmesi gerekiyor. Bu ihmal edildiğinde diş eti ve restorasyon arasında açıklık meydana gelebiliyor" dedi.


Bülbül, porselen dişlerin daha uzun ömürlü olması için diş fırçasının yanı sıra, diş ipinin de ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.


Gerekli temizlik yapılmadığında, diş aralarında biriken kalıntıların diş etinde enfeksiyona yol açtığını belirten Bülbül, bu sorunlar yüzünden zaman zaman protezlerin değişmesi gerektirdiğine dikkati çekti.


- GAZİANTEP

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 12:39 Kaynak: AASeçmenin yüzde 51.8'i İBB Başkanı İmamoğlu'ndan memnun değil
Bir Zamanlar Çukurova oyuncusundan ağızları açık bırakan itiraf: 38 doğum yaptım 28'i öldü MHP Lideri Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı