Prenses Süreyya'nın Kaldığı Oda, Anı Olarak Korunuyor - Son Dakika

Prenses Süreyya'nın Kaldığı Oda, Anı Olarak Korunuyor

Prenses Süreyya'nın, eşi İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi ile 20 Mayıs 1956'da Zonguldak ziyareti sırasında ÇATES misafirhanesinde kaldığı oda, anı olarak korunuyor.

Prenses Süreyya'nın, eşi İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi ile 20 Mayıs 1956'da Zonguldak ziyareti sırasında Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES) misafirhanesinde kaldığı oda, o günkü eşyalarla birlikte anı olarak korunuyor.


1950'li yıllarda sanayi yönünden henüz gelişmeyen Türkiye'de kömür ile ön plana çıkan Zonguldak, yerli ve yabancı birçok yöneticinin yanında, üst düzey devlet adamlarını da ağırladı. 1956 yılında Türkiye'ye gelen İran Şahı Rıza Pehlevi ve eşi Prenses Süreyya da Irak Kralı Faysal ile Zonguldak'ı ziyaret eden isimler arasında yer aldı. 20 Mayıs'ta geldikleri kentte 2 gün kalan Pehlevi ve Süreyya, 1 gece ÇATES'e ait o zaman köşk olarak hizmet veren misafirhanede, 1 gece de Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) A Tipi Misafirhanesi'nde konakladı. Dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın, Şah Pehlevi ve Prenses Süreyya ile birlikte misafirhanenin bahçesinde otururken çekilen fotoğrafı, halen TTK misafirhanesinin duvarında yer alıyor.


ÇATES'i inşa eden İngiliz firmasının davetiyle termik santralde incelemelerde bulunan İran Şahı Pehlevi ve Prenses Süreyya'nın bir gece konakladıkları köşk, zaman içinde restore edilerek misafirhane olarak hizmet vermeye başladı. Ancak Pehlevi ve Süreyya'nın kaldığı oda, o günkü haliyle içindeki karyola, gardırop, komodin, şifonyer ve aynalık gibi eşyalarla birlikte korunuyor. Pehlevi ve Süreyya'nın imzaladıkları anı defteri de termik santralde bulunuyor.


ÇATES Makine Baş Mühendisi 58 yaşındaki Ali Aydın, Prenses Süreyya'nın güzelliğiyle tüm dünyada tanınması ve çok ünlü olması nedeniyle eşiyle birlikte kaldığı odanın anı olarak günümüze kadar orjinal haliyle korunduğunu söyledi. Prenses Süreyya ve Pehlevi'nin ziyaretine o zaman 23, şu anda 78 yaşında olan kayınvalidesi Afife Gencer'in de tanık olduğunu anlatan Ali Aydın, "Prenses Süreyya ve eşi trenden indiğinde halkın arasından yürürken kayınvalidemin yanından geçmişler. Kayınvalidem, bir kadın olarak Süreyya'nın güzelliğine hayran kalmış. O günü hala anlatır. O dönem gittiği her yerde büyük ilgi görmüş. O yüzden burada kaldığı oda da o günkü eşyalarla birlikte günümüze kadar korunmuş. Şimdi misafirhaneye gelen herkes, 'Süreyya'nın kaldığı oda' olarak bilinen odada kalmak istiyor" dedi.


İran Şahı Rıza Pehlevi ile 1951'de evlenmesinin ardından İran tahtına varis veremediği gerekçesiyle 1958'de saraydan uzaklaştırılan ve 'Sürgündeki Prenses' olarak bilinen Prenses Süreyya, 25 Ekim 2001'de Paris'teki evinde yaşamını yitirdi. - Zonguldak

YORUMLAR

Son Dakika

16:17 Dijital Türkiye Platformları üzerinden alınan barkodlu belgeler resmi belge sayılacak 15:41 Son Dakika: İSKİ, Şile'de vatandaşların su kuyruğunda beklediği fotoğraflarla ilgili açıklama yaptı 14:05 Küçük çocuğun yardım çığlığına koşan genç kadın, sapığı yakalayıp emniyete teslim etti 12:33 13 yaşındaki kız "10 yaşındaki çocuktan hamile kaldım" demişti! Bebeği dünyaya geldi 12:27 Cem Uzan'dan beklenmedik Selahattin Demirtaş çıkışı: Serbest bırakılmalı 12:18 Çin'de koronadan sonra "bubonik veba" paniği! 24 saat içinde öldürüyor 11:47 18 yıldır kayıp olan iş adamının yasak aşk kurbanı olduğu ortaya çıktı! Diri diri yakmışlar 10:50 3 haftalık kızını boğarak öldüren vicdansız anneden garip ifade: Uyurken üzerine yatmış olabilirim 10:10 Ayrılmak isteyen sevgilisine Soylu ile çekilmiş fotoğraflarını gösterip tehdit etti: Devletin gizli ajanıyım 09:58 Korona bulgularını sıradan hastalık sanıp ağrı kesiciyle geçiştirenler virüsün bulaşmasına sebep oluyor 09:32 Komandolar, PKK'nın önemli kampını kısa sürede ele geçirdi 09:32 Dört kadın bir oldu, tartıştıkları adamı yol ortasında evire çevire dövdü 09:21 Bursalı usta, yaptığı hat kalemlerini tanesi 175 liradan dünyaya satıyor 09:08 Oğullarına kız isteyen aile eve dönüşte kaza yaptı: 1 ölü, 5 yaralı 08:18 Güzel spiker Şansın Tokyay, kendisini takip ettiği gerekçesiyle komşusundan şikayetçi oldu