Prizren'de Namazgah Camisi'ne çirkin saldırı - Son Dakika

Prizren'de Namazgah Camisi'ne çirkin saldırı

28.05.2019 13:21
Prizren'de Namazgah Camisi'ne çirkin saldırı, System.String[]

Kosova'nın Prizren şehrinde Osmanlı'dan kalan en eski tarihi eserlerden biri olan Namazgah Camisi'ne kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından çirkin saldırı düzenlendi.

Kosova'nın Prizren şehrinde Osmanlı'dan kalan en eski tarihi eserlerden biri olan Namazgah Camisi'ne kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından çirkin saldırı düzenlendi.

Prizren'de Osmanlı'dan kalma Namazgah Camisi'ne kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen saldırıda hutbe girişindeki sütunlar hasar gördü. Saldırıya büyük tepki gösteren Kosova İslam Birliği Konseyi, Prizren'de 1455 yılında inşa edilen ilk cami olarak bilinen Namazgah Camisi'ne yapılan saldırı nedeniyle derin rahatsızlık duyduklarını ifade etti. Saldırganların hutbeye giriş sütunlarını yıkmak için kasti saldırı düzenlediklerine dikkat çekilen yazılı açıklamada, saldırganların yakalanması ve adalet önüne çıkarılması için kovuşturma organlarına çağrı yapıldı.

Kosova İslam Birliği Konseyi, Prizren Bölge Kültür Mirası Merkezi ve diğer yetkili kurumlardan, hasarın giderilmesi ve Namazgah Camisi'ne gereken özen göstermelerini talep etti.

Prizren Belediye Başkanı Mytaher Haskuka da şehirde en eski Osmanlı eseri olan tarihi Namazgah Camisi'ne yapılan saldırıyı sert bir dille kınadı. Haskuka, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, saldırganları yakalamaları için Kosova polisi ve adli organlara çağrıda bulundu.

Saldırıyı vandalizm olarak niteleyen Belediye Başkanı Haskuka, kültür miras eserlerine zarar verilmesinin suç olduğunu hatırlattı.

Namazgah, geniş kitlelerin namaz kılması için yapılan üstü açık camidir. Fatih Sultan Mehmet Prizren'i fethettikten sonra ordusuyla ilk cuma namazını burada kıldığı rivayet edilmektedir. Namazgah, üstü açık yapılan tek, Prizren'in de ilk camisi olma özelliği taşımaktadır. Uzun yıllar depo olarak kullanılan Namazgah, 2001 yılında Prizren'de konuşlu Türk askerinin girişimiyle TİKA tarafından restore edilmiştir. - PRİŞTİNE

Prizren'de Namazgah Camisi'ne çirkin saldırı

- Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa Prizren'de Namazgah Camisi'ne çirkin saldırı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Son Dakika! Bakan Koca, sert tedbirlerin sinyalini verdi: Kısıtlamalar gerektiğinde daha da genişletilebilir Putin'in "gizli" aşkının kazancı ortaya çıktı! Dudak uçuklatan rakam Uzmanlar araştırdı: Ağız gargarası koronadan korunmak için bilimsel bir çözüm değil, tedbir olabilir Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, doların neden yükseldiğini anlattı