Prof. Dr. Çepni Dünya Sanat ve Bilim Akademisi Üyesi Seçildi - Son Dakika

Prof. Dr. Çepni Dünya Sanat ve Bilim Akademisi Üyesi Seçildi

01.12.2017 18:02
Prof. Dr. Çepni Dünya Sanat ve Bilim Akademisi Üyesi Seçildi

Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Çepni'NİN, dünyaca ünlü fizikçi Albert Einstein ve İngiliz matematikçi ve tarihçi Bertrand Russel gibi isimlerin kuruluşunda fikir önderliği yaptığı, Birleşmiş Milletler ile birlikte çalışan Dünya Sanat ve Bilim Akademisi üyeliğine...

Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Çepni'NİN, dünyaca ünlü fizikçi Albert Einstein ve İngiliz matematikçi ve tarihçi Bertrand Russel gibi isimlerin kuruluşunda fikir önderliği yaptığı, Birleşmiş Milletler ile birlikte çalışan Dünya Sanat ve Bilim Akademisi üyeliğine seçildiği bildirildi.

Nişantaşı Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Çepni, yaptığı bilimsel yayınlar, katıldığı uluslararası toplantılar ve insanlığın ortak sorunlarına çözüm konusundaki liderliği nedeniyle Dünya Sanat ve Bilim Akademisi üyeliğine seçildi.

Konuya ilişkin Çepni, şunları kaydetti:

"Gelecek nesillere en az bizden önceki nesillerin bize bıraktığı kadar temiz ve güzel bir dünya bırakabilmemiz için birbirimizin farklılıklarını tehdit değil zenginlik olarak görmeyi, ekolojik dengenin korunması için bu dünyanın sadece insanoğluna değil tüm canlılara ait olduğu bilincini yaygınlaştırmamız gerektiğini, din, dil, renk, milliyet ve cinsiyet ayrımı yapmadan detayların ve kültürel farklılıkların bizim en büyük zenginliğimiz olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Kuruluşundan bugüne bu anlayışı amaç edinen ve dünyanın birçok ülkesinden, değişik bilim alanlarından ve değişik sektörlerden entelektüel ve hümanist insanları, insanlığın ortak sorunlarına barışçıl çözümler üretmek için bir araya getiren Dünya Sanat ve Bilim Akademisi üyeliğine seçilmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyorum."

Dünya Sanat ve Bilim Akademisi, insanlığın temel sorunlarına ortak çözümler bulmak ve şekilsel olarak "dünya üniversitesi" işlevi görmek amacıyla 1960 yılında kuruldu. Kuruluş sözleşmesini imzalayan üyeleri arasında Earl Bertrand Russell, Lord John Boyd Orr, Hermann Joseph Muller, Harol Urey gibi Nobel ödüllü düşünürler, viyolonist Yehudi Menuhin, Philip Noel-Baker gibi bilim insanları yer alan akademinin başkanlığını Heitar Gurgulino de Souza sürdürüyor.

Baklagillerin doğrudan ekimi hem çiftçinin cebini hem çevreyi koruyor Baklagillerin doğrudan ekimi hem çiftçinin cebini hem çevreyi koruyor BM: Nijerya'da geçen sene 500 binden fazla kişi yerinden oldu BM: Nijerya'da geçen sene 500 binden fazla kişi yerinden oldu Bakan Kurum, BM Okyanus Konferansı için Lizbon'a gidecek Bakan Kurum, BM Okyanus Konferansı için Lizbon'a gidecek
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Prof. Dr. Çepni Dünya Sanat ve Bilim Akademisi Üyesi Seçildi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement