Prof. Dr. İlber Ortaylı: "Cumhuriyet Rejimi, En Demokratik Rejimi Getirmiyor" - Son Dakika

Prof. Dr. İlber Ortaylı: "Cumhuriyet Rejimi, En Demokratik Rejimi Getirmiyor"

09.01.2018 18:06
Prof. Dr. İlber Ortaylı:

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Cumhuriyet rejimi, en demokratik rejimi getirmiyor” dedi.

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Cumhuriyet rejimi, en demokratik rejimi getirmiyor" dedi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çukurova 11. Kitap Fuarı'ında "Atatürk ve Cumhuriyet" konulu konferans verdi. Prof. Dr. Ortaylı, Cumhuriyetin en demokratik rejim olmadığını ve böyle bir şeye inanmamak gerektiğini ifade ederek, "Cumhuriyet rejimi, en demokratik rejimi getirmiyor. Kan dökerek, giyotinle kafalar kesen Fransa 2 asırlık imtihanını İngiltere gibi bir monarşinin önünde insan hakları ve demokrasi açısından iyi veremedi" diye konuştu.

Prof. Dr. Ortaylı, Balkan muharebesinde kimsenin Türkiye'yi müttefik olarak istemediğini belirterek, "Çünkü biz Rusya'dan çekiniyoruz. Rusların gözü hala boğazlarda ve İngiltere Almanya'ya karşı insan deposu savaşçı bir toplum olarak Türk ordusuna hiç iltifat etmedi. Donanmamıza ısmarladığımız gemileri vermedikleri gibi parasına da yattı o Churcill denen ahlaksız. Türkiye'de bunu unuturlar Churchill'de Churchill diye. Churchill üçkağıtçı bir kere. Dürüst bir devlet adamı değil. Ismarladığımız gemilerin üzerine yatıyor onu anladık. Peki, paraya niye yatıyorsun? Bu fevkalade büyük bir ahlaksızlıktır. Churchill büyük bir devlet adamıydı sahtekarlık büyüklüğe giriyorsa tamam. Fevkalade kötü bir herif" ifadelerini kullandı.

Ortaylı, Türklerin bir şey bilmeden her modayı takip ettiklerini bunun dışarıda da öyle olduğunu belirterek, "Aptalın biri insan bir şeyi söylerken bir biyografi okur bakar. Bunu o insanın yapmadığı gibi Türkiye'de de yapmayanlar var. Bu fikir hürriyeti, yorum hürriyeti başka bir şeydir cehalet ayrı bir şeydir. Cehalete tolerans gösterilmez. Derhal böylelerinin haddi bildirilmelidir. İleride gidin Avrupa'da Amerika'da eğitim görürken böyle salak laflar etmeye cüret edin bakim size nasıl davranırlar görürsünüz. Sopa yemekten beter olursunuz. ve maalesef birçok Türk çocuğunun böyle olduğunu gördüm" şeklinde konuştu.

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, konferansını izlemek isteyen öğrenciler izdihama neden oldu. Salon tamamen dolunca yer bulamayan öğrenciler ve vatandaşlar ayakta veya yere oturarak Ortaylı'yı dinledi. - ADANA

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Cumhuriyet Rejimi, En Demokratik Rejimi Getirmiyor
Prof. Dr. İlber Ortaylı: Cumhuriyet Rejimi, En Demokratik Rejimi Getirmiyor
Prof. Dr. İlber Ortaylı: Cumhuriyet Rejimi, En Demokratik Rejimi Getirmiyor
Prof. Dr. İlber Ortaylı: Cumhuriyet Rejimi, En Demokratik Rejimi Getirmiyor
Prof. Dr. İlber Ortaylı: Cumhuriyet Rejimi, En Demokratik Rejimi Getirmiyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Prof. Dr. İlber Ortaylı: 'Cumhuriyet Rejimi, En Demokratik Rejimi Getirmiyor' - Son Dakika


Son Dakika

Altının kilogramı 490 bin liraya yükseldi 15 yıldır komada olan prens, ilk kez elini oynattı Son Dakika: Azerbaycan ordusu, 13 köyü daha Ermenistan işgalinden kurtardı Göztepe ile karşılaşacak Kasımpaşa'da 2 futbolcunun koronavirüs testi pozitif çıktı Süper Lig hakemi Ümit Öztürk koronavirüse yakalandı Tekstil işçisi kahvehane tuvaletinde bileğini keserek intihar etti Erdoğan'ın S-400 açıklamasının hemen ardından ABD'nin vize işlemlerini askıya alması dikkat çekti Yürümekte dahi zorluk çeken 70'lik dedenin evinden 400 gram esrar çıktı