Prof. Dr. Naci Görür, 6.6'lık depremle sarsılan İzmir'i uyardı: Şehir merkezinde de deprem olabilir - Son Dakika

Prof. Dr. Naci Görür, 6.6'lık depremle sarsılan İzmir'i uyardı: Şehir merkezinde de deprem olabilir

30.10.2020 19:12

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, depremin Tuzla Fay hattının güneybatı kısmında meydana gelmiş olabileceğini söyleyerek, "Bu fay hattı İzmir'in şehir merkezine uzanıyor, bu kısımda da deprem meydana gelebilir" uyarısında bulundu.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Habertürk'e bağlanarak İzmir'deki depreme ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu. Görür, depremin önlenemez olduğunu ancak önceden fay hatlarının etki alanları belirlenerek oluşabilecek hasarın öngörülebilir olduğunu ifade etti.

"İZMİR'İN ŞEHİR MERKEZİNDE DE DEPREM OLABİLİR"

Kentsel dönüşüm ve altyapı güçlendirme çalışmaları yapılmış olsaydı, bu hasarın önlenebileceğini söyleyen Görür, korkutan bir uyarıda da bulundu. Görür, depremin Tuzla Fay Hattı'nda meydana geldiğini tahmin ettiğini söyleyerek, "Bu fay İzmir'in şehir merkezine uzanıyor. Bu kısımda da deprem olabilir" dedi.

Görür şöyle devam etti:

"Tuzla Fay hattında meydana geldiğini düşünüyorum. Deprem görünüşe göre fayın güneybatı kısmında oldu. Bu fayda 20-25 kilometrelik bir uzunlukta kırılma meydana gelmiş gibi görünüyor. Fayın kuzey ucu İzmir'in şehir merkezine uzanıyor. Eğer tahminlerim doğruysa İzmir şehir merkezine yakın kısımda da deprem olabilir. Bu taraf da kırılabilir. Zamanı hakkında 'Hemen olur, yakında olur' gibi bir şey söylemek mümkün değil."

Prof. Dr. Naci Görür, 6.6'lık depremle sarsılan İzmir'i uyardı: Şehir merkezinde de deprem olabilir

Son Dakika Güncel Prof. Dr. Naci Görür, 6.6'lık depremle sarsılan İzmir'i uyardı: Şehir merkezinde de deprem olabilir - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 419'a yükseldi Bakan Pakdemirli ile enkaz altındaki Buse'nin duygulandıran diyaloğu: Köpekleri salın ben de kedi sesi çıkarayım Son Dakika: İzmir'e girişler bir sonraki duyuruya kadar kapatıldı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, İzmir'deki tsunaminin nedenini anlatıp uyardı: Bütün Körfez tehlike altında İzmir'deki şiddetli depremin ardından enkaz altında kalan bir kişi, mesajla yardım istedi Prof. Dr. Ahmet Ercan: Depremde 35 atom bombası gücünde enerji boşalması yaşandı İzmir'de meydana gelen depremde viyadük yıkıldı Depreme İzmir'de yakalanan Fatih Portakal, korku dolu anları anlattı