Prof. Dr. Özlü: Yılbaşında dikkat etmezsek 15-20 gün sonra bedel öderiz - Son Dakika

Prof. Dr. Özlü: Yılbaşında dikkat etmezsek 15-20 gün sonra bedel öderiz

31.12.2020 17:26

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yılbaşını herkesin evinde geçirmesi ve kurallara uyulması gerektiğini belirterek, "Eğer dikkat etmezsek yılbaşından 15-20 gün sonra bir bedel öderiz" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yılbaşında herkesin kurallara uyması gerektiğini eğer dikkat edilmezse 15-20 gün sonra bir bedel ödenebileceğini söyledi. Prof. Dr. Özlü, evde hane halkıyla birlikte olunması, akraba, komşularla bir araya gelinmemesi gerektiğini belirtti.

"EV ORTAMLARINDA BULAŞMA ORANI YÜZDE 85"

Özlü, "Evde hane halkımızla birlikte olmamız lazım. Eş, dost, akraba, komşularla bir araya gelmemek lazım. Bu yılbaşını birlikte geçirmek güvenli değil; çünkü şu anda çok virüs taşıyan kişi var. Bunların çoğu da hiçbir semptomu olmayan, kendini tamamen sağlıklı hisseden kişiler. Dolaysıyla bir araya gelindiğinde içlerinden bir kişi pozitif ise bulaşma olasılığı çok yüksek; çünkü virüs artık kapalı ortamda 5-10 dakikada bile bulaşabiliyor. Ev ortamlarında virüsün bulaşma riski çok yükseldi. Sayın bakan, ev ortamlarında bulaşın yüzde 85 olduğunu açıkladı. Ev içinde maske ve mesafe olamıyor. Birlikte oturuyorsunuz, uzun süre kapalı yerde bir arada kalıyorsunuz, birlikte yiyip içiyorsunuz. O sırada maskeniz olmuyor. Eş, dost bir araya gelince araya mesafe koymuyor. Sarılıp, kucaklaşıyor. Virüsün bulaşmaması mümkün değil. Sizde de olabilir. Siz de bulaştırabilirsiniz, başkası da size bulaştırabilir" diye konuştu.

Prof. Dr. Özlü: Yılbaşında dikkat etmezsek 15-20 gün sonra bedel öderiz
Prof. Dr. Tevfik Özlü

"DİKKAT ETMEZSEK YILBAŞININ FATURASI OLUR"

Kimseye zarar vermemek ve kimseden zarar görmemek için bu yılbaşında dikkat etmenin önemini vurgulayan Prof. Dr. Özlü, "Eğer buna dikkat etmezsek bu yılbaşının bir faturası olur. Yılbaşından 15-20 gün sonra bir bedel öderiz. Vakaları yeni yeni azaltıyoruz. Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları var. Birçok dükkan kapandı, insanlar dükkanlarını açamıyor. Bu sürecin uzamaması ve normale dönmemiz için dikkat etmemiz lazım" dedi.

YORUMLAR (4)
  • Sorucu: Ulan cami açık tedbirden bahsediyorsunuz. Soğa çıkma yazağı günü bile cami açık, bu nasıl iştir. Yani hem yaşlıları koruyoruz ve hem de yaşlılar camilerde öksürüp-tıksırıp virüs paylaşıyorlar hergün. Üstelik sokağa çıkma yasağı günü bile cami açık. Okullar bile kapalı ama dedeler camiden eksik kalmasın, üstelik din evde ibadeti önerdiği halde. Uzaktan eğitim oluyor ama evden ibated olmuyor. Sonra da bizden virüs safsatasına inanmamızı bekleyin. Milletin beli kırıldı ama amcalar camilerde! Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
CANLI YAYIN DUYURUSU CANLI YAYIN DUYURUSU BEYLİKDÜZÜ'NDE BOYA ÜRETİM TESİSİNDE YANGIN (1) BEYLİKDÜZÜ'NDE BOYA ÜRETİM TESİSİNDE YANGIN (1) İSTANBUL-KÜÇÜKÇEKMECE'DE KİRA ZAMMI KAVGASI: 6 YARALI İSTANBUL-KÜÇÜKÇEKMECE'DE KİRA ZAMMI KAVGASI: 6 YARALI
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Prof. Dr. Özlü: Yılbaşında dikkat etmezsek 15-20 gün sonra bedel öderiz - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement