Düzce'de meydana gelen deprem esnasında ortaya çıkan esrarengiz görüntünün sırrı çözüldü - Son Dakika

Düzce'de meydana gelen deprem esnasında ortaya çıkan esrarengiz görüntünün sırrı çözüldü

24.11.2022 16:42

Düzce'de yaşanan deprem anında Bilecik'in Okluca Köyü'nde esrarengiz bir ışık görüntüsü kaydedilmişti. Merak uyandıran olayla ilgili Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar, aynı olayın 1999 İzmit depreminde de yaşandığını ve tamamen faylanmayla alakalı olduğunu söyledi. Pınar, "Görünen o ışıklar fayın hareketiyle biriken enerjinin yüzde 90'lık kısım dediğimiz sismik enerjinin ısıya dönüşme olayıdır" ifadelerini kullandı.

Düzce'de çarşamba saat 04: 08'de merkez üssü Sarıdere-Gölyaka-Düzce'de meydana gelen depremde Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Çamlıbel Köyü'nde gökyüzünde ışık ortaya çıkmıştı. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar ışığı yorumladı.

AYNI OLAY İZMİT DEPREMİNDE DE YAŞANMIŞ

Aynı olayın 17 Ağustos 1999 İzmit depreminde de yaşandığını belirten Prof. Dr. Pınar, "Bu sismik enerjinin açığa çıkması genelde fayın hareketiyle meydana gelir. Fay hareketi ile çok yüksek ısı açığa çıkar. Aynı şekilde dün sabahki depremle birlikte bölgede bir ışık görüldü. Bunun kaynağı tamamen faylanmayla alakalı.

PROF. DR. PINAR: IŞIK OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZ KISIM ORTAYA ÇIKAN ISI

"BU ASLINDA ÖNEMLİ BİR OLAY"

Şunu da belirtmekte fayda var. Bir fay üzerinde biriken sismik enerjinin yüzde 90'ı tamamen ısıyla çıkar. O hareketle birlikte büyük ısı oluşmaktadır. Sadece geri kalan yüzde 10 sismik enerjiyle açığa çıkar. Bu aslında çok önemli bir olay. Çünkü eğer biriken enerjinin tamamı sismik dalgalara dönüşmüş olsaydı, bizim bugün gördüğümüz şiddetin 10 katı şiddetli dalgalar görebilirdik. Dolayısıyla bu fayın hareketiyle biriken enerjinin yüzde 90'ı ısıyla ortaya çıkması çok faydalı bir olay. Sadece yüzde 10 kısmı deprem dalgası olarak yayılmaktadır. Işık olarak gördüğümüz kısım yüzde 90'lık kısım.

"FAYIN HAREKETİ ÇOK BÜYÜK BİR ISI AÇIĞA ÇIKAR"

Çünkü fayın hareketi ile iki bloğun birbirine sürtmesiyle birlikte çok büyük ısı açığa çıkar. Görülen o ışıklar yüzde 90'lık kısım dediğimiz sismik enerjinin ısıya dönüşme olayıdır. Benzer olay sadece dün akşamki depremde olmadı aynı olay 17 Ağustos 1999 İzmit depreminde de görülmüş vatandaşlar tarafından bildirilmişti" dedi.

Kaynak: DHA
YORUMLAR (3)
  • Burak Alperen Eymen Çakır: Ne alaka,yüksek gerilim elektrik kablolarının sarsıntı esnasında birbirine değme işi olmasın...şahit oldum birkaç kez bi patlama sonrasında çelik kabloların çıkardığı değişik bir ses çıkıyor ortaya... Cevap Yaz 2 2 Yayından Kaldır
  • mavi bulut: bu nasıl bir ısı kı insana doğaya bir zarar vermeden yanma gibi gokyuzunde ışık halinde görünüyor cok matıklı değil bu aralar gundemde haarp dolşırken biriside çıkıp bundan bahsedemıyor ne kadar gercek eğer gercekse nukleer savastan bile tehlikeli bir teknoloji Cevap Yaz 27 19 Yayından Kaldır
500
Düzce'de kurulan konteyner kentlere yarından itibaren yerleşilmeye başlanacak Düzce'de kurulan konteyner kentlere yarından itibaren yerleşilmeye başlanacak Düzce-Yığılca yolundaki çalışmalar devam ediyor Düzce-Yığılca yolundaki çalışmalar devam ediyor Düzce'de ağır hasarlı 28 camiden 6'sı yıkıldı Düzce'de ağır hasarlı 28 camiden 6'sı yıkıldı

Son Dakika Güncel Düzce'de meydana gelen deprem esnasında ortaya çıkan esrarengiz görüntünün sırrı çözüldü - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement