Prof. Dr. Salim Aydüz: Roketi Osmanlı İcat Etti - Son Dakika

Prof. Dr. Salim Aydüz: Roketi Osmanlı İcat Etti

08.02.2016 17:10

Roketin Osmanlı tarafından icat ediliğini belirten Prof. Dr. Salim Aydüz, Osmanlı döneminde yazılan bir kitapta ilk roketin ayrıntılı şekilde çizimleriyle anlatıldığını söyledi.

Akademisyen Prof. Dr. Salim Aydüz dünya tarihinde ilk roketin Osmanlı tarafından icat edildiğini öne sürdü. Aydüz, günümüzde uzay seyhatlarının olmazsa olmazı olan ve savaş teknolojilerinde yaygın olarak kullanılan roketin ilk örneğinin, Osmanlı'da Humbaracılar Ocağı 2. Halifesi olan Bayramoğlu Ali Ağa tarafından icat edildiğini söyledi. Aydüz, Bayramoğlu Ali Ağa'nın 1730'ların sonlarına doğru yazdığı kitabında icatlarını ayrıntılı şekilde resmettiğinin de altını çizdi.

ÖNCE TAHTELBAHİR ARDINDAN ROKET İCAT EDİLDİ

Prof. Dr. Aydüz, Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi'nin Şubat sayısına yayınladığı "Roket Bir Osmanlı İcadı mı?" başlıklı makalesinde, " Lale Devri'nde çok mühim ilmî faaliyetler ve icatlar olmuştur. Bunlardan ilki Tersane Mimarı İbrahim Efendi'nin 'Tahtelbahir' ismini verdiği ilk denizaltıyı icat etmesi, diğeri de Humbaracılar Ocağı 2. Halifesi Bayramoğlu Ali Ağa'nın icat ettiği ateşli silahlar ve roketlerdir" ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Salim Aydüz: Roketi Osmanlı İcat Etti

Tahtelbahir'in İhsan Oktay Anar'ın Kitab-ül Hiyel adlı kitabında yer verilen bir çizimi ve tanıtımı

SAVAŞ SANATININ KİTABINI YAZDI

Aydüz makalesinin devamında şunları kaydetti: Roketlerin atalarından sayılacak yeni bir ateşli silah icat eden Bayramoğlu Ali Ağa hem harp sanatını hem de icatlarını anlattığı bir kitap yazmış, bu yeni silahları ve kullanım şekillerini resimlerle ortaya koymuştu.

Bayramoğlu Ali Ağa, kaleme aldığı Ümmü'l-Gaza fî Tedbîri'l-Harb ve Levazimihâ isimli eserde harp sanatından, kendi icadı olan silahlardan ve aletlerden söz eder. Top türlerini, havanları tanıtır ve harpte alınması gereken tedbirleri anlatır. Temeşvar gibi kimi kalelerin fethedilmesi esnasında yapılan istihkâmları anlatır. Ali Ağa bu eserinde savaşlarda başarısızlıkları silah icadında ve üretiminde duraklamaya atfeder. Padişaha yeni silahlar ortaya koyulmasını tavsiye eder.

SAVAŞ SAHNELERİ VE SİLAHLAR I AYRINTILI TASVİR ETMİŞ

Osmanlı dünyasında böyle bir eserin yazılmış olması ve yeni icat edilen silahların resimleri ile sunulması şaşırtıcıdır. Eserde savaş sahneleri ve silahlar net ve iyi bir şekilde tasvir edilmiştir.

"TULUMBA" ROKETİYLE 2 KALE KUŞATTI

Bayramoğlu Ali Ağa'nın sözünü ettiği silahlardan ilki, kale kuşatmalarında kullanılan ve tamamen kendi icadı olan tulumba isimli roketlerdir. Eserinde resimlerini de verdiği bu roketlerin tariflerini detaylı bir şekilde yapmaktadır. Bunların 11-12 arşın yani 7-8 metre boyunda olduğunu ve bir bireyin güçlükle kucaklayabileceğini belirtir. Bu yeni silahın resimlerini yaparak etkisinin ne kadar büyük olduğunu da ifade eder. Ayrıca eskiden kullanılan tulumbaların az bir ateş saçtığını ve kurşun atmadığını dile getirir.

Prof. Dr. Salim Aydüz: Roketi Osmanlı İcat Etti

Aynı kitapta yerverilen Osmanlı dönemine ait bir torpido çizimi.

BALİSTİK TERAZİ

Bayramoğlu Ali Ağa'nın icat ettiği bir diğer alet de balistik bir terazidir. Yine onun ifadelerine göre bu terazi hata yapmaz ve verileri çok net olarak ifade eder. '…hiç tehallüf eylemez ve aldatmaz. Kullanacak şeydir. Amma üstatlar cebinden bir terazi çıkarır bakar bakar kendi dahi bilmez ne meziyettedir. Mademki terazide meydan yoktur anlamaz ve hem 45 hesabındandır zira 90 hesabından terazi kimsede yoktur bu hakir icat eyledim ve kimse de bu sanatı bilmezler bu dahi birer kârdır havanın içinin doğruluğun bildirir'.

RÜYASINDA GÖRDÜĞÜ SİLAHI YAPTI

Bayramoğlu Ali Ağa'nın bu ifadelerine göre bu terazi humbaraların yani havan toplarının atışında isabet ettirmek için balistik ayarında kullanılırdı. 90 derecelik bir teraziyi ilk defa kendisi icat etmiştir. Diğer humbaracılar ancak 45 derecelik bir terazi kullanmaktadırlar. Ali Ağa burada da kendi icat ettiği terazi ile diğer humbaracıların kullandığı eski terazinin resmini kıyas olarak vermektedir.

Prof. Dr. Salim Aydüz: Roketi Osmanlı İcat Etti

Makalenin yer aldığı derginin Şubat sayısı

Bayramoğlu Ali Ağa'nın icat ettiği bir diğer araç ise son derece dikkat çekicidir. Vehb-i İlâhî olduğunu belirttiği âleti rüyasında görmüş ve uygulamıştır. Bu âlet, havan topunun üzerine konulup havan topunun kundağı üzerinde doğru olup olmadığını ölçmeye yaramaktadır. İfadesi şu şekildedir: '…bu dahi havanın yukarısında olan ağaç varacak menzili doğru belirtir, vehb-i ilahîdir, vâkı'ada gördüm…".

Prof. Dr. Salim Aydüz: Roketi Osmanlı İcat Etti
Prof. Dr. Salim Aydüz: Roketi Osmanlı İcat Etti
Prof. Dr. Salim Aydüz: Roketi Osmanlı İcat Etti
Prof. Dr. Salim Aydüz: Roketi Osmanlı İcat Etti
Prof. Dr. Salim Aydüz: Roketi Osmanlı İcat Etti

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Prof. Dr. Salim Aydüz: Roketi Osmanlı İcat Etti - Son Dakika


YORUMLAR (11)
  • Abdurrahman Düşüngen: Yakın tarihimide,Nusrat mayın gemisinin motoru hangi ülkeden.Çanakkalede yabancı gemileri boğazın sularına gömen toplar ve mermiler hangi ülkeden.Roket işi yüksek teknoloji ister.Ben birgün gerçek bir olay anlatayım.Arba bozulmuş.Kullananve diğerleri ne olduğunu anlamamışler.Araçtan Şıh inerek bir bakmış araba çalışmış.Yapmayın hocalarım.Siz mühendislik okumuş insanlarsınız.Bu mümkün değil.manevi olsa anlarım.Mekanik birşey debu geçerli değildir.Saygılarımla. Cevap Yaz 0 3 Yayından Kaldır
  • Abdurrahman Düşüngen: Ben hiçbir zaman milletimi kötülemem.Kötüleyene de karşı dururum.Bahsedilen tarihlerde Osmanlının elbisesi,silahları İngilizler tarafından tedarik ediliyordu.Herzaman biraz tarih okuyun.geleceğe ışık tutar.Saygılarımla. Cevap Yaz 5 1 Yayından Kaldır
  • Abdurrahman Düşüngen: Ya bırakın bu palavraları.Eğer öyle olsaydı Osmanlı parçalanırmıydı.Yapmayın.Biraz gerçekçi olun.Tarih okuyun.Sonra Anyayı konyayı görün.Lütfen Hayallerle yaşamayın.Nerede ise babamın.anamın doğumunu bile gördüm diyeceksiniz.Saygılarımla Cevap Yaz 4 4 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika

Bakan Muş'tan sıfır otomobillerde 07:16 Bakan Muş'tan sıfır otomobillerde "stokçuluk" iddialarına cevap: Fırsatçılık yapanlara asla müsaade etmeyeceğiz Rıdvan Dilmen'den yüksek maaş iddialarıyla ilgili yeni açıklama: TRT bana aylık 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim 00:37 Rıdvan Dilmen'den yüksek maaş iddialarıyla ilgili yeni açıklama: TRT bana aylık 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim Yeni doğum yapan Ayşecan Tatari 22:46 Yeni doğum yapan Ayşecan Tatari "Bakımsızsın" yorumlarına isyan etti: Yapmayın bunu
Deniz Akkaya'nın Selin Ciğerci hakkındaki hırsızlık iddiası ağızları açık bıraktı 21:22 Deniz Akkaya'nın Selin Ciğerci hakkındaki hırsızlık iddiası ağızları açık bıraktı Son Dakika: Türkiye'de 20 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 231 kişi vefat etti, 27 bin 688 yeni vaka tespit edildi 20:56 Son Dakika: Türkiye'de 20 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 231 kişi vefat etti, 27 bin 688 yeni vaka tespit edildi Sıfır otomobillerde 19:29 Sıfır otomobillerde "stokçuluk" iddialarına hem firmadan hem de Honda'dan peş peşe yanıt
Meydanda kavga etmek için buluştular! Kadınlar, binlerce insanın önünde yasak aşk yüzünden saç baş birbirlerine girdiler 18:50 Meydanda kavga etmek için buluştular! Kadınlar, binlerce insanın önünde yasak aşk yüzünden saç baş birbirlerine girdiler Süper Lig şampiyonluk oranlarında değişiklik yaşandı! 5. hafta sonunda zirve el değiştirdi 18:13 Süper Lig şampiyonluk oranlarında değişiklik yaşandı! 5. hafta sonunda zirve el değiştirdi
Advertisement