Prof. Dr. Verimli: Kediye İşkence Eden Kişinin Ağır Cinsel Travmaları Olabilir - Son Dakika

Prof. Dr. Verimli: Kediye İşkence Eden Kişinin Ağır Cinsel Travmaları Olabilir

04.12.2017 17:38

Prof. Dr. Verimli: Kediye işkence eden kişinin ağır cinsel travmaları olabilirBuse ÖZEL / İSTANBUL, (DHA) ERZİNCAN'da askeri lojman nizamiyesinde bir yavru kediye işkence yapıldığı görüntülerinin sosyal medyada yer almasının ardından büyük tepkiler yaşandı.

Prof. Dr. Verimli: Kediye işkence eden kişinin ağır cinsel travmaları olabilir

Buse ÖZEL/ İSTANBUL, (DHA) ERZİNCAN'da askeri lojman nizamiyesinde bir yavru kediye işkence yapıldığı görüntülerinin sosyal medyada yer almasının ardından büyük tepkiler yaşandı. Uzmanlar hayvanlara karşı yapılan şiddetin altında önemli psikolojik sorunlar olduğuna dikkat çekerken, psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Arif Verimli kediye yapılan işkencenin psikanalize göre kadın ve kadın cinselliğini sembolize ettiğini, hayvanlara karşı bu tür şiddet eğiliminde olan kişilerin sadece hayvanlara değil kadına karşı şiddete de meyilli olduğunu ve altında psikiyatrik bozukluklar ya da kişilik bozuklukları olduğunu söyledi.

"ÇİÇEK YOLAN, DAL KIRANLAR SONRA KEDİYE SONRA İNSANA İŞKENCE EDER"

Toplumun yüzde 4 ya da 5'inde problemini şiddetle çözme eğilimi olduğunu belirten Prof. Dr. Arif Verimli, "Şiddet ani patlayan, merak ve öfke uyandıran bir eylemdir. Şiddet antisosyal kişilik bozukluğu, sadomazoşistik kişilik bozukluğu, madde bağımlılığı, organik beyin sendromlarında empati yapamayan, içgörü ve vicdan duygusundan yoksun kişilerde yaygındır. Şiddet kartopu gibidir. Bir kere çiçek yolan, dal kıran kişiler daha sonra kediye işkence etmeye başlar. Daha sonra annesine, kız kardeşine, sevgilisine ve eşine şiddet uygular ve acı vermenin dozu arttıkça öldürmek bile sıradan bir eylem haline dönüşür" dedi.

"KEDİYE İŞKENCE EDEN KİŞİNİN AĞIR TRAVMALARI OLABİLİR"

Hayvanlara işkence etmenin psikanalizde yer alan sembol ve rüya yorumlarında anlamları olduğunu da belirten Prof. Dr. Arif Verimli, "Özellikle psikanalizde sembol ve rüya yorumlarında kedi, kadın ve kadın cinselliğini sembolize eder. Bu sebeple kedi örneğinden yola çıkarsak, kediye işkence eden bir kişinin ağır cinsel travmaları olma ihtimalini, kadın düşmanı olabileceğini, cinsel takıntıları olabileceğini, bilinçaltında annesiyle ciddi anlamda uzlaşamamış bir bağlanma ve ayrılma sorunu yaşamış olduğu ihtimalini düşündürüyor. Bu kişinin bir kadınla ilgili çözümlenememiş bir cinsel ve travmatik sorunu olduğu düşünülebilir" diye konuştu.

"HAYVANLARA EZİYET ETME ÇOCUK YAŞTA BAŞLAR"

Hayvanlara eziyet etmenin çocuk yaşta başladığını da belirten Prof. Dr. Arif Verimli, "Şiddet davranışının aile tarafından fark edilerek eğitim ve tedaviyle değiştirilebilir. Ancak önemsenmez ve önlem alınmazsa kronik bir davranış haline gelebilir. Hayvanlara dönük her türlü dayak, eziyet, tecavüz ve darp ağır bir ruhsal tablonun sonucudur. Bu tarz şiddet eylemlerinde bulunan kişiler ağır cezalar almalı ve cezalarını çekerken ciddi bir psikiyatrik tedavi almalıdır" dedi.

(FOTOĞRAFLI)

(Tür: İstanbul)

Prof. Dr. Verimli: Kediye İşkence Eden Kişinin Ağır Cinsel Travmaları Olabilir
Prof. Dr. Verimli: Kediye İşkence Eden Kişinin Ağır Cinsel Travmaları Olabilir
Prof. Dr. Verimli: Kediye İşkence Eden Kişinin Ağır Cinsel Travmaları Olabilir
Prof. Dr. Verimli: Kediye İşkence Eden Kişinin Ağır Cinsel Travmaları Olabilir

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Prof. Dr. Verimli: Kediye İşkence Eden Kişinin Ağır Cinsel Travmaları Olabilir - Son Dakika


Son Dakika

Diagne, Fatih Terim'in üstüne oynayarak hata yaptı! Süresiz kadro dışı ve para cezası yolda 14:28 Diagne, Fatih Terim'in üstüne oynayarak hata yaptı! Süresiz kadro dışı ve para cezası yolda Son Dakika! Şile'de bir fabrikada yangın çıktı! Olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi 14:26 Son Dakika! Şile'de bir fabrikada yangın çıktı! Olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: 8 milyon öğrenci yaptıkları algıyla milletimizi kandırmaya çalışıyor 14:25 Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: 8 milyon öğrenci yaptıkları algıyla milletimizi kandırmaya çalışıyor
Başpiskopos Elpidophoros Lambriniadis'in Türkevi açılışına katılması Atina'da krize yol açtı 13:40 Başpiskopos Elpidophoros Lambriniadis'in Türkevi açılışına katılması Atina'da krize yol açtı Hayvan sahiplenmek isterken dolandırıcılar tarafından 350 bin TL'si alındı 13:29 Hayvan sahiplenmek isterken dolandırıcılar tarafından 350 bin TL'si alındı Ukrayna Cumhurbaşkanı Yardımcısının aracına silahlı saldırı! Shefir'in durumu iyi 12:48 Ukrayna Cumhurbaşkanı Yardımcısının aracına silahlı saldırı! Shefir'in durumu iyi
Kıskançlık krizine girdi, meyve bıçağıyla sevgilisini bıçakladı! Erkek arkadaşı ''Ona ihtiyacım var'' deyip şikayet etmedi 12:13 Kıskançlık krizine girdi, meyve bıçağıyla sevgilisini bıçakladı! Erkek arkadaşı ''Ona ihtiyacım var'' deyip şikayet etmedi Litvanya Savunma Bakanlığı, Çin'de üretilen akıllı telefonlarla ilgili dikkat çeken paylaşım: Çöpe atın 11:59 Litvanya Savunma Bakanlığı, Çin'de üretilen akıllı telefonlarla ilgili dikkat çeken paylaşım: Çöpe atın
Advertisement