Prof. Dr. Yakıncı: Suçiçeği Lösemili Hastalarda Ölüme Neden Olabilir - Son Dakika

Prof. Dr. Yakıncı: Suçiçeği Lösemili Hastalarda Ölüme Neden Olabilir

02.01.2012 12:59
Prof. Dr. Yakıncı: Suçiçeği Lösemili Hastalarda Ölüme Neden Olabilir, System.String[]

Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, suçiçeğinin özellikle bağışıklık sistemi bozuk olan lösemili hastalarda ölümlere neden olduğunu söyledi.

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, suçiçeğinin özellikle bağışıklık sistemi bozuk olan lösemili hastalarda ölümlere neden olduğunu söyledi.

Suçiçeği hastalığının, 'varicellazoster' virüsüyle bulaştığını ve her ekonomik düzeydeki insanı, bölgesel farklılık, cinsiyet ayırımı yapmadan doğan bütün çocukları hasta edebildiğini belirten Prof. Dr. Yakıncı, su çiçeği hastalığının en hızlı yayılan enfeksiyon hastalığı olduğunu belirtti.

Hastalığın solunum yoluyla kolayca bulaşabildiğini anlatan Yakıncı, "Hastanın odasına girmeden daha koridordayken bile solunum yoluyla bulaşabilir." dedi.

Çocukların bu hastalıktan aşı ile korunabileceğinin altını çizen Yakıncı, "Su çiçeği hastalığının çok hafif geçebildiği gibi beyni tutacak kadar çok ağır hastalığa da yol açabilir. Bu hastalık özellikle bağışıklık yetersizliği olan lösemili hastalarda ölüm nedeni olmaktadır. Suçiçeği aşısının bir yaşından sonra çocuklara iki doz halinde yapılması önerilmektedir. Erişkinler ve sağlık çalışanları bu hastalığı geçirmemişse kanda bağışıklık durumları araştırıldıktan sonra bir ay arayla iki doz aşı yapılması önerilmektedir. Bu hastalığı geçirmemiş bir kişinin hastalıkla karşılaştığında ilk 3–5 gün içinde su çiçeği aşısını yaptırdığı takdirde bu hastalıktan korunabilir." diye konuştu.

Prof. Dr. Yakıncı: Suçiçeği Lösemili Hastalarda Ölüme Neden Olabilir

- Kaynak: CHA

Son Dakika Sağlık Prof. Dr. Yakıncı: Suçiçeği Lösemili Hastalarda Ölüme Neden Olabilir - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Acun Ilıcalı, Sözcü yazarı Deniz Zeyrek'in MasterChef iddialarına çok sert çıktı: Yalan! İnşaatın 4. katından düşen tuğla ustası hayatını kaybetti Yılbaşı büyük ikramiye talihlisinin parasını 337 gün sonra alması 12 milyon lirasına mal oldu Suikast girişimi iddiaları sonrası İmamoğlu zırhlı makam aracı kullanmaya başladı Sosyal medya üzerinden ağına düşürdüğü küçük kızı uyuşturucu verip istismar etti 337 gün sonra ortaya çıkan büyük ikramiye talihlisi neden bu kadar beklediğini anlattı: Tamamen aklımdan çıkmış Adliyeye alınmayan koronavirüs temaslısı vatandaş, ortalığı birbirine kattı Kasımda yıllık enflasyonun yüzde 14,03 olmasıyla memura yüzde 3 fark, emekliye ise yüzde 7 zam göründü