Son Dakika Haberleri: Prof. Dr. Yakıncı: Suçiçeği Lösemili Hastalarda Ölüme Neden Olabilir

Prof. Dr. Yakıncı: Suçiçeği Lösemili Hastalarda Ölüme Neden Olabilir

8 yıl önce

Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, suçiçeğinin özellikle bağışıklık sistemi bozuk olan lösemili hastalarda ölümlere neden olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yakıncı: Suçiçeği Lösemili Hastalarda Ölüme Neden Olabilir, System.String[]

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, suçiçeğinin özellikle bağışıklık sistemi bozuk olan lösemili hastalarda ölümlere neden olduğunu söyledi.


Suçiçeği hastalığının, 'varicellazoster' virüsüyle bulaştığını ve her ekonomik düzeydeki insanı, bölgesel farklılık, cinsiyet ayırımı yapmadan doğan bütün çocukları hasta edebildiğini belirten Prof. Dr. Yakıncı, su çiçeği hastalığının en hızlı yayılan enfeksiyon hastalığı olduğunu belirtti.


Hastalığın solunum yoluyla kolayca bulaşabildiğini anlatan Yakıncı, "Hastanın odasına girmeden daha koridordayken bile solunum yoluyla bulaşabilir." dedi.


Çocukların bu hastalıktan aşı ile korunabileceğinin altını çizen Yakıncı, "Su çiçeği hastalığının çok hafif geçebildiği gibi beyni tutacak kadar çok ağır hastalığa da yol açabilir. Bu hastalık özellikle bağışıklık yetersizliği olan lösemili hastalarda ölüm nedeni olmaktadır. Suçiçeği aşısının bir yaşından sonra çocuklara iki doz halinde yapılması önerilmektedir. Erişkinler ve sağlık çalışanları bu hastalığı geçirmemişse kanda bağışıklık durumları araştırıldıktan sonra bir ay arayla iki doz aşı yapılması önerilmektedir. Bu hastalığı geçirmemiş bir kişinin hastalıkla karşılaştığında ilk 3–5 gün içinde su çiçeği aşısını yaptırdığı takdirde bu hastalıktan korunabilir." diye konuştu.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 12:59 Kaynak: CHA

YORUMLAR


Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Enerji Kimlik Belgesi almak artık zorunlu
Devlet hastanesinin acilinde doktor ve hemşirelerden köpük partisi Cinsel içerikli paylaşımlar yapan Ömür Gedik, tepkilerin odağı oldu