Prof. Metin Hülagü: "Batı ile Dalga Geçen Bir Padişah: Sultan 2'nci Abdülhamid" - Son Dakika

Prof. Metin Hülagü: "Batı ile Dalga Geçen Bir Padişah: Sultan 2'nci Abdülhamid"

27.02.2018 10:31
Prof. Metin Hülagü:

Osmanlı İmparatorluğu’nun 34’üncü padişahı Sultan 2’nci Abdülhamid’i anlatan Prof. Dr. Metin Hülagü, “Abdülhamid zekidir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34'üncü padişahı Sultan 2'nci Abdülhamid'i anlatan Prof. Dr. Metin Hülagü, "Abdülhamid zekidir. Uyguladığı politikalarla Batı ile adeta dalga geçmiştir. 20 adım sonrasını düşünüp hareket eden bir padişahtır. Onunla başa çıkamadılar. Bu yüzden ona saldırdılar" dedi.

Küçükçekmece Belediyesi'nin Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlediği seminerde ölümünün 100'üncü yılında Sultan 2'nci Abdülhamid konuşuldu. Prof. Dr. Metin Hülagü "Batı'da Sultan Abdülhamid Algısı" konulu seminerde, Osmanlı İmparatorluğu'nun 34'üncü padişahının kişilik özelliklerini ve Batı tarafından sevilmeme sebeplerini anlattı.

"Çok zeki bir padişahtı"

Abdülhamid'in zeki bir padişah olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Metin Hülagü, Osmanlı Devleti'nin en tartışılan padişahını şu sözlerle anlattı: "Abdülhamid iyi bir siyasetçiydi. Bugünkü siyasetçiler eline su dökemez. Aynı zamanda iyi bir tüccar, yenilikçi bir padişahtır. Özgün bir politika izlemiş, farklı projeler geliştirmiştir. 33 yıl iktidarda kalmış ve ciddi hizmetlere imza atmıştır. Tahta geldiğinde maliye iflas etmiş olmasına rağmen, Hicaz Demiryolu'nu Müslümanlara çağrıda bulunarak, toplanan paralarla yaptırmıştır. Borçlanmamaya gayret etti. Beş vakit namaz kılan, içki içmeyen bir padişahtır ve kendi yerine bir başkasını hacca göndermiştir. Öte yandan çağın şartlarına da uymuş, teknolojiyi hiçbir zaman ihmal etmemiştir."

"Abdülhamid, Batı ile dalga geçmiştir"

Prof. Dr. Metin Hülagü, 2'nci Abdülhamid'in tüm dünyada sevilmediğini ve aleyhine pek çok karikatürler çizildiğini söyleyerek, "Batı; özellikle İngilizler ve Fransızlar Abdülhamid'i sevmez. Çünkü Müslüman'dır. Müslümanlık Batı'da suçtur. Abdülhamid zekidir. Uyguladığı politikalarla Batı ile adeta dalga geçmiştir. 20 adım sonrasını düşünüp hareket eden bir padişahtır. Onunla başa çıkamadılar. Bu yüzden ona saldırdılar. Bugün Abdülhamid biyolojik olarak vefat etse de felsefesi ve eserleriyle yaşıyor. Onun attığı felsefi temel devam ediyor. 1918'de vefat etse de manevi mirası devam ediyor" diye konuştu. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Prof. Metin Hülagü: 'Batı ile Dalga Geçen Bir Padişah: Sultan 2'nci Abdülhamid' - Son Dakika


Son Dakika

Haluk Levent'ten İbo Show eleştirilerine esprili yanıt: Bana güvenmeyin demiştim Son dakika! Anadolu Otoyolu'nda zincirleme trafik kazası! 16 araç birbirine girdi, 8 yaralı var Vodafone Park'ta dev derbi başladı! Canlı anlatım İsrail'de Pfizer/BioNTech aşısı yaptıran 13 kişi yüz felci geçirdi Kontrolden çıkan tır petrol istasyonuna daldı! Şoförün manevrası faciayı önledi Sivasspor'un karda oynanan Başakşehir maçında sahaya beyaz formayla çıkması dünya gündeminde Kadir Şeker'in öldürdüğü Özgür Duran'ın ailesinin avukatı: Gizli tanığın ifadesiyle dosya bambaşka bir hal alacak Marketten çaldığı 5 kangal sucukla kıskıvrak yakalandı