Prof. Metin Hülagü: "Batı ile Dalga Geçen Bir Padişah: Sultan 2'nci Abdülhamid" - Son Dakika

Prof. Metin Hülagü: "Batı ile Dalga Geçen Bir Padişah: Sultan 2'nci Abdülhamid"

27.02.2018 10:31
Prof. Metin Hülagü:

Osmanlı İmparatorluğu’nun 34’üncü padişahı Sultan 2’nci Abdülhamid’i anlatan Prof. Dr. Metin Hülagü, “Abdülhamid zekidir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34'üncü padişahı Sultan 2'nci Abdülhamid'i anlatan Prof. Dr. Metin Hülagü, "Abdülhamid zekidir. Uyguladığı politikalarla Batı ile adeta dalga geçmiştir. 20 adım sonrasını düşünüp hareket eden bir padişahtır. Onunla başa çıkamadılar. Bu yüzden ona saldırdılar" dedi.

Küçükçekmece Belediyesi'nin Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlediği seminerde ölümünün 100'üncü yılında Sultan 2'nci Abdülhamid konuşuldu. Prof. Dr. Metin Hülagü "Batı'da Sultan Abdülhamid Algısı" konulu seminerde, Osmanlı İmparatorluğu'nun 34'üncü padişahının kişilik özelliklerini ve Batı tarafından sevilmeme sebeplerini anlattı.

"Çok zeki bir padişahtı"

Abdülhamid'in zeki bir padişah olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Metin Hülagü, Osmanlı Devleti'nin en tartışılan padişahını şu sözlerle anlattı: "Abdülhamid iyi bir siyasetçiydi. Bugünkü siyasetçiler eline su dökemez. Aynı zamanda iyi bir tüccar, yenilikçi bir padişahtır. Özgün bir politika izlemiş, farklı projeler geliştirmiştir. 33 yıl iktidarda kalmış ve ciddi hizmetlere imza atmıştır. Tahta geldiğinde maliye iflas etmiş olmasına rağmen, Hicaz Demiryolu'nu Müslümanlara çağrıda bulunarak, toplanan paralarla yaptırmıştır. Borçlanmamaya gayret etti. Beş vakit namaz kılan, içki içmeyen bir padişahtır ve kendi yerine bir başkasını hacca göndermiştir. Öte yandan çağın şartlarına da uymuş, teknolojiyi hiçbir zaman ihmal etmemiştir."

"Abdülhamid, Batı ile dalga geçmiştir"

Prof. Dr. Metin Hülagü, 2'nci Abdülhamid'in tüm dünyada sevilmediğini ve aleyhine pek çok karikatürler çizildiğini söyleyerek, "Batı; özellikle İngilizler ve Fransızlar Abdülhamid'i sevmez. Çünkü Müslüman'dır. Müslümanlık Batı'da suçtur. Abdülhamid zekidir. Uyguladığı politikalarla Batı ile adeta dalga geçmiştir. 20 adım sonrasını düşünüp hareket eden bir padişahtır. Onunla başa çıkamadılar. Bu yüzden ona saldırdılar. Bugün Abdülhamid biyolojik olarak vefat etse de felsefesi ve eserleriyle yaşıyor. Onun attığı felsefi temel devam ediyor. 1918'de vefat etse de manevi mirası devam ediyor" diye konuştu. - İSTANBUL

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Prof. Metin Hülagü: 'Batı ile Dalga Geçen Bir Padişah: Sultan 2'nci Abdülhamid' - Son Dakika


Son Dakika

BioNTech'in üst düzey yöneticisi Dr. Özlem Türeci: İngiltere'nin onay verdiği aşıların dağıtım sürecine başladık İzmir Valiliği, salgın nedeniyle spor salonunun hastaneye çevrildiği iddiasını yalanladı RTÜK, CHP'li Başarır'ın sözleri nedeniyle Habertürk'e %5 idari para ve 5 kez program durdurma cezası verdi İmamoğlu suikast hazırlığı iddialarıyla ilgili ilk kez konuştu: Benim gündemimde pandemi var, bu iddialar yeni değil Bebek arabasındaki kazı gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi Son Dakika! Interpol'ün kırmızı bültenle aradığı PKK'lı Şanlıurfa'da yakalandı Oyuncu Caner Cindoruk'un iki erkek kardeşi de oyuncu çıktı Madde bağımlısı genç kadının ibretlik görüntüleri! Ayakta durmakta güçlük çekti, kendini oradan oraya attı