Prof. Nutku: İsrafçılık Çağın En Dehşet Hastalığı - Son Dakika

Prof. Nutku: İsrafçılık Çağın En Dehşet Hastalığı

05.01.2012 18:31
Prof. Nutku: İsrafçılık Çağın En Dehşet Hastalığı, System.String[]

Batman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mustafa Nutku, israfçılığın çağın en dehşet hastalığı olduğunu belirterek, "İnsanlık alemi, "medeniyet" zannı ve görünüşü ile içine düştüğü "israfçılık" batağının zararını geç de olsa fark edebilmiş ve bu bataktan kurtulmak atakları ile harekete geçmiştir." dedi.

Batman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Nutku, israfçılığın çağın en dehşet hastalığı olduğunu belirterek, "İnsanlık alemi, "medeniyet" zannı ve görünüşü ile içine düştüğü "israfçılık" batağının zararını geç de olsa fark edebilmiş ve bu bataktan kurtulmak atakları ile harekete geçmiştir." dedi.

Batman Üniversitesi'nde Prof. Dr. Mustafa Y. Nutku tarafından "Kainatta Enerji Tasarrufu" konulu konferans verildi. Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, merkez kampus konferans salonunda verilen konferansta teşekkür konuşması yaparak enerjinin önemine değindi. Daha sonra Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Giray Topal açılış konuşmasını yaparak sözü Prof.Dr. Nutku'ya bıraktı.

Konferansa, "Enerji, her zaman insanların büyük hedeflerine ve "daha iyi dünya" rüyalarına anahtar olmuştur sözüyle başlayan Prof. Dr. Nutku, "Teknolojik gelişmelerin bir kısmı, kömür, petrol ve çeşitli elektrik enerjisi şekillerine gem vurup istifade etmek mahiyetindedir. Asrımızda, enerjiyi daha karmaşık ve tesirli olarak kullanabilmekle alakalı vasıtalar geliştirilmektedir. Uzay projeleri, buna misal olarak verilebilir" dedi.

Nutku konferansında ülkelerin kalkınma seviyelerine yer vererek, pahalı enerji çağında yaşanan petrol krizine ve petrol fiyatlarındaki artışa karşılık, gelişmiş ülkeler, enerji kullanmaktaki verimliliği arttırmak, yerli enerji kaynaklarının ithal edilen enerjiye nisbeten ekonomik olanlarından istifadeyi temin eden yatırım programları tatbik etmek gibi bazı tedbirler almış olduklarına vurgu yaptı.

"İSRAFÇILIK EN DEHŞET HASTALIKTIR"

"Kainatta Enerji Tasarrufu" sunumunda, israfçılığın çağın en dehşet hastalığı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nutku şunları dile getirdi. "İsrafçılık, bu asrın en dehşetli hastalıklarından biridir ve çok çeşitleriyle insanların ekseriyetinin hayatlarının vazgeçilemez gibi görünen bir alışkanlığı haline gelmiştir. Bu alışkanlıkla insanların yaptıkları en büyük israfları ise en kıymetli sermayeleri olan ömürlerinin israfıdır. İnsanlık alemi, "medeniyet" zannı ve görünüşü ile içine düştüğü "israfçılık" batağının zararını geç de olsa fark edebilmiş ve bu bataktan kurtulmak atakları ile harekete geçmiştir."

Prof. Dr. Nutku'ya konferanstan ötürü Rektör Prof. Dr. Uluçam tarafından plaket verildi.

Prof. Nutku: İsrafçılık Çağın En Dehşet Hastalığı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Prof. Nutku: İsrafçılık Çağın En Dehşet Hastalığı - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Rus savaş uçakları İdlib'de ılımlı muhaliflerin eğitim kampını vurdu Aslı Hünel ve Saruhan Hünel'in babaları koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti iPhone tutkunları, kutulara kulaklık ve şarj aletinin eklenmesi için TBMM'ye başvurdu Kim Milyoner Olmak İster'den 125 bin TL kazanan Hikmet Karakurt, kardeşine verdiği sözü tuttu Altın gibi sürekli yükseliyor! Ihlamurun kilosu 220 lira oldu, vatandaş gramla satın alıyor Son dakika: Altının gram fiyatı 493 lira ile rekor tazeledi Yarı çıplak haldeki genç, 5. kattan böyle düştü Vicdansızların sıpaya yaptığı işkence cezasız kalmadı