Son Dakika Haberleri: Profesör Yücel: Kalp Daha Çok Öldürüyor, İnsanlar Kanserden Korkuyor

Profesör Yücel: Kalp Daha Çok Öldürüyor, İnsanlar Kanserden Korkuyor

8 yıl önce

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İdris Yücel, ölüme neden olan hastalıklar sıralamasında ilk sırada kalp hastalıklarının bulunduğunu belirtti.

Profesör Yücel: Kalp Daha Çok Öldürüyor, İnsanlar Kanserden Korkuyor, System.String[]

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İdris Yücel, ölüme neden olan hastalıklar sıralamasında ilk sırada kalp hastalıklarının bulunduğunu belirterek buna rağmen insanların kanserden daha fazla korktuğunu söyledi.


Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İdris Yücel, kanser vaka sayısında artış yaşandığını söyledi. 1970'li yıllarda insanların ölümüne neden olan hastalıklar sıralamasında kalp hastalıkları birinci sırada kanserin ise 4'üncü sırada olduğunu belirten Prof. Dr. Yücel, "Bugün kalp hastalıkları birinci sırada. Kanser ikinci sıraya yükseldi. Yani bir artış gösterdi. Bu hesaba göre 20- 30 yıl sonra kanserin birinci sıraya gelme ihtimali var. Sık görülmesindeki başlıca nedenler, sigara kullanımının artması, yediğimiz içtiğimiz ürünlerin saf olmaması, çevre kirlenmesi, sanayi açısından kirlenmeyi de eklediğimizde kanser artıyor" dedi.


KANSERDE TAM İYİLEŞME ŞANSI VAR


Ölüme neden olan hastalıklarda bir numarada kalp hastalıkları bulunmasına karşın insanların kanserden daha fazla korktuğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yücel, "Doğumsal olan ve ameliyatla düzeltilen kalp hastalıklarının dışında erişkinlerde görülen kalp ve damar hastalıklarında kesin tedaviyi görmüyoruz. Yapılan tedavi hastanın yaşam süresini uzatmaya yöneliktir. Ama kanser öyle değil. En az yüzde 50- 60 hatta bazı kanser türlerinde yüzde 80'e varan tam iyileşme söz konusu. Hal böyle iken bir tarafta tam iyileşme olan bir hastalık grubu var diğer tarafta kesinlikle tam iyileşme olamayacak bir hastalık grubu var. Ama insanlar kanserden daha fazla korkuyorlar. Bu bir çelişki. Kanser hastalığının tedavisi zahmetli ve pahalı. Belki halkımız bundan korkuyor ama iyileşme oranı yüksek ve giderekte artıyor" diye konuştu.


OBEZİTE KANSERİ TETİKLİYOR


100 kişiden 40'ının kanser olmasının engellenebileceğini dile getiren Prof. Dr. Yücel, "Beslenme alışkanlıklarından yaşam tarzınıza kadar değişimle kanser riskini azaltabilirsiniz. Obezitenin kanser için tetikleyici olduğunu biliyoruz. Nasıl kalp ve damar hastalıkları için obezite risk faktörü ise kanser için de aynı şey geçerli. Özellikle obez kadınlarda meme kanseri görünme ihtimali daha fazla. Ayrıca meme kanseri olmuş bir kadın kanser teşhisinden sonra kilo alırsa kanser nedeniyle ölme ihtimali artıyor. Akdeniz tipi diyet yaparak, fiziksel aktivite yaparak, işlenmemiş doğal gıdaları tercih ederek, sigara içmeyerek insanların ölümüne neden olan iki hastalıktan korunabilirsiniz. Bu çok zor değil" dedi.


- Samsun

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 02:22 Kaynak: DHA

YORUMLAR


Bebek dünyaya gelince ortaya çıktı! Mide bulandıran tecavüz iddiası
Konya'da DEAŞ üyesi Suriyeli yakalandı 10 Kasım'da göbek atan müdür, eski okuluna geri döndü