Psikolog Rojin Nazik psiko diyetin önemini anlattı - Son Dakika

Psikolog Rojin Nazik psiko diyetin önemini anlattı

03.03.2021 15:33
Psikolog Rojin Nazik psiko diyetin önemini anlattı, System.String[]

Eğer doğru yöntemleri uygulamanıza rağmen kilo vermekte zorlanıyorsunuz bunu nedeni psikolojik olabilir. Psikolog Rojin Nazik psiko diyet hakkında bilgi verdi.

Rojin Nazik "Bazı psikolojik sorunlar yemek yeme alışkanlığını arttırabiliyor veya azaltabiliyor. Kişi bu yüzden aşırı kilo alıyor veya veriyor. Tam bu noktada psiko diyet metodunu devreye sokarak psikolog ile diyetisyen eşliğinde süreci yönetip başarıya ulaşıyoruz" dedi.

Her insanın yemek yeme düzeni, uyku saati, vücut çalışma şekli, ruh hali farklıdır. Bu sebeple bir kişiye işe yarayan diyet yöntemi diğerinde işe yaramayabilir. Psikoloji yemek alışkanlığını etkiler, aynı şekilde yemek yeme alışkanlığı da psikoloji etkiler. Yani yemek yeme alışkanlığı ile psikoloji aslında iç içedir. Özellikle sorun psikolojik temelliyse mutlaka psikologtan da destek almak gereklidir.

YEMEK İSTEĞİ SADECE FİZYOLOJİK DEĞİLDİR

Yemek yeme süreci sadece fiziksel değil duygu düşünce durumdan da kaynaklanıyor olabilir. Bu karmaşık bir süreçtir.

Bu nedenle bir kişinin "yemek yeme" alışkanlığını düzenleyebilmek için tüm süreci bütünüyle incelemek gerekir. Yemek yeme davranışının psikolojik, duygusal ve yaşamsal yönünü ele almadan diyet programı başarı sağlayamamaktadır. Böyle durumlarda süreç diyetisyen+psikolog eşliğinde yürütülmelidir.

Psikodiyet nedir?

Psikodiyet; beden, beyin, ruh ve çevre etkileşimini inceleyen bilimsel diyet programıdır. Psikodiyet içerisinde hem diyet hem de psikoloji alanını barındıran multidisipliner bir programdır. Temel amaçları arasında kilo kaybının sağlanması, verilen kilonun korunması, sağlıklı beden algısının oluşturulması, özgüven geliştirme ve sorun çözme becerileri bulunmaktadır.

Psikolog Rojin Nazik psiko diyetin önemini anlattı

Son Dakika Güncel Psikolog Rojin Nazik psiko diyetin önemini anlattı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Salgın için komplo teorisi diyen Norveçli evinde verdiği iki partiden sonra koronavirüsten öldü Salgın için komplo teorisi diyen Norveçli evinde verdiği iki partiden sonra koronavirüsten öldü Mustafa Cengiz'den Avrupa Süper Ligi açıklaması: Başkan Perez yakın dostum, bize teklif gelirse değerlendiririz Mustafa Cengiz'den Avrupa Süper Ligi açıklaması: Başkan Perez yakın dostum, bize teklif gelirse değerlendiririz Tüp bebek yöntemiyle hamile kalan kadın, önce bebeğini sonra hayatını kaybetti Tüp bebek yöntemiyle hamile kalan kadın, önce bebeğini sonra hayatını kaybetti Bakan Elvan, 128 milyar dolar iddiaları hakkındaki bir soruda topu Merkez Bankası'na attı Bakan Elvan, 128 milyar dolar iddiaları hakkındaki bir soruda topu Merkez Bankası'na attı Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, bu kez de kolları sıvayıp fırının başına geçti Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, bu kez de kolları sıvayıp fırının başına geçti Son Dakika: Bir İngiliz savaş gemisi, mayıs ayında Karadeniz'e geçiş için Türkiye'ye bildirimde bulundu Son Dakika: Bir İngiliz savaş gemisi, mayıs ayında Karadeniz'e geçiş için Türkiye'ye bildirimde bulundu TikTok videosu çekmediğiniz bir burası kalmıştı! Türbedeki görüntülere tepki yağıyor TikTok videosu çekmediğiniz bir burası kalmıştı! Türbedeki görüntülere tepki yağıyor Korsan taksici, aracına aldığı yolcunun polis olduğunu öğrenince şaşkına döndü Korsan taksici, aracına aldığı yolcunun polis olduğunu öğrenince şaşkına döndü