Psikolojik Kökenli Bedensel Şikayetler - Son Dakika

Psikolojik Kökenli Bedensel Şikayetler

09.08.2013 06:02
Psikolojik Kökenli Bedensel Şikayetler, System.String[]

Somatoform Bozukluk Denilen Psikolojik Kökenli Bedensel Yakınmalar; Erkelere Oranla Kadınlarda Daha...

Yoğun bedensel yakınmalarınız varsa, farklı branşlarda birçok doktora gitmenize rağmen, fiziksel olarak bir hastalık bulunamadıysa; şikayetlerinizin kaynağı psikolojik olabilir. Uzm. Dr. Orhan Karaca, 'somatoform bozukluk' olarak bilinen psikolojik kökenli bedensel şikayetlerle ilgili bilgiler verdi:

Somatoform bozukluk yaşayan hastalarda; ağrı, uyuşma, döküntü, kasılma, tutulma gibi semptomlar görülebilir.

SAĞLIĞA AŞIRI DÜŞKÜNLÜK

Bu sorun, beş kategoride incelenebilir:

Somatizasyon bozukluğu: Vücudun farklı yerlerindeki ağrı, uyuşma gibi belirtilerin fiziksel bir nedene bağlanamamasıdır. Psikolojik sıkıntıların yoğunluğu ile hastalık daha da şiddetlenir. Kadınlarda, erkeklere göre 20 kat fazla görülür. Somatizasyon, yani bedenselleştirme; bir çeşit kendini ifade biçimidir. Bu hastalığı olanlarda; baş, boyun, omuz, sırt ağrıları ve ellerde uyuşma olabilir. Tedavide antidepresan kullanımı ve psikoterapi büyük yarar sağlar.

Ağrı bozukluğu: Kişinin, herhangi bir doku problemi olmamasına karşın; uzun süreli ağrı yaşamasıdır. Yapılan tetkiklerde vücutta ağrıyı açıklayacak bir fiziksel neden tespit edilemez. İlaca ek olarak psikoterapi uygulanmalıdır.

Hipokondriazis: Kişinin zamanının önemli bir bölümünü sağlığıyla ilgili konulara harcamasıdır. Hastalar tatmin edici açıklamalara rağmen, ikna olmakta zorlanabilirler. Kimi zaman, pahalı tetkikleri tekrar tekrar yaptırarak ekonomik zorluk yaşarlar.

FİZİKSEL GÖRÜNÜMLE İLGİLİ TAKINTI

Beden dismorfik bozukluğu: Gerçek bir neden olmamasına rağmen, fiziksel görünümle aşırı uğraşılmasıyla kendini gösteren bir bozukluktur. Bu rahatsızlığın, kadın ve erkekler arasındaki görülme sıklığı eşittir. Yapılan girişimler veya operasyonlar hastaları tatmin etmez. Yüz, saç, burun, kaslar ve cinsel bölgelerle ilgili takıntılar çoğunluktadır. İlaç tedavisi ve psikoterapi şarttır.

NÖBETLER EPİLEPSİ İLE KARIŞTIRILIR

Konversiyon bozukluğu: Psikolojik kökenli bir nöbet geçirme sorunudur. Bu nöbet; bayılma, kol ve bacaklarda tutulma, denge kaybı, titreme, ses çıkaramama, çift görme, körlük, işitme ve his kaybı şeklinde olabilir.

KADINLARDA DAHA SIK

Kişi, genelde bir çatışmanın içindedir. Bu çatışmalar; kişinin iç dünyasında olabileceği gibi, etkileşimde olduğu dış çevresiyle de ilgili olabilir. Konversif nöbet ile kişi yaşadığı çatışmalarından geçici de olsa kurtulur, rahatlama sağlar. Sorun kadınlarda, erkeklere göre daha sık görülür. Fiziksel, ruhsal ya da cinsel travmaya maruz kalmış kişilerde bu nöbetlere sık rastlanır. Genelde epilepsi (sara hastalığı) ile karıştırılır; hasta ve yakınları buna yönelik tedavi arayışı içine girer.

Sabah : http://www.sabah.com.tr

Psikolojik Kökenli Bedensel Şikayetler

- Kaynak: Sabah.com.tr

Son Dakika Magazin Psikolojik Kökenli Bedensel Şikayetler - Son Dakika Magazin


YORUMLAR

Son Dakika

Erdoğan, kriz iddiasının ardından Putin ile görüştü: Karabağ'daki Ortak Merkez hemen faaliyete geçsin Azerbaycan ordusu 27 yıldır işgal altında bulunan Kelbecer'e girdi Muharrem İnce, sesi titreyerek açıkladı: 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde keşke CHP'ye güvenmeseydim G.O.R.A'daki efsane repliğiyle hafızalara kazınan oyuncu Muhittin Korkmaz hayatını kaybetti Yüz binlerce kişi izledi! Düğünde geline yanlışlıkla tekme atan damat TikTok'da viral oldu Hakan Altun ile Gonca Vuslateri, yeni aşka yelken açtı ABD'de çölde keşfedilen gizemli metal blok paniğe neden oldu Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan tespih otomobil fiyatına satıldı