Putin Ajanları Kutladı - Son Dakika

Putin Ajanları Kutladı

24.02.2012 13:59
Putin Ajanları Kutladı, System.String[]

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Soğuk Savaş döneminde ABD'nin gizli bilgilerini çalan Sovyet ajanlarını kutladı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Soğuk Savaş döneminde ABD nükleer gizli bilgilerini çalarak Moskova'ya getiren ve ABD'nin tek atom bombasına sahip güç olarak kalmasına engel olan Sovyet ajanlarını kutladı.

Ajanların çantalarında taşıdıkları bilgilerin Sovyetler Birliği'nin de atom bombası üretmesine büyük katkı sağladığını hatırlatan Putin, "ABD nükleer silahlara sahip olduğunda, Sovyetler Birliği henüz çalışmalarını sürdürüyordu. Sovyet ajanları kanalından önemli bilgiler elde ettik. Onlar bilgileri mikrofilmle taşımıyordu, basit çanta ile taşıyordu." dedi.

ABD'nin Manhattan Projesi'nde çalışan bilim adamlarının nükleer silahın farkında olduklarını, Hiroşima ve Nagasiki'ye atılan bombaların nasıl bir sonuç verdiği gördüklerini kaydeden Rusya Başbakanı, "Onlar da böylesine güçlü bir silahın tek elde olmasını doğru bulmuyordu…" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin Gürcistan'ı silahlandırmaya başladığını ve istihbarat elemanları aracılığı ile bölgeye gönderilen askeri mühimmattan bilgi sahibi olduklarını ifade eden Putin, ABD'den Gürcistan'ı yeni bir saldırı konusunda teşvik etmemesini ve silahlandırmamasını istedi. Putin'e göre Amerikan yönetimi Tiflis'i silahlandırarak büyük bir hata yapıyor.

Putin önceki gün Vatanın Koruyucuları Günü nedeni ile Tamanskaya motorize birliğinde yaptığı konuşmasında ABD'nin dengelenmesi gereken bir ülke olduğunu ve bunu tarihin birçok döneminde başardığını vurguladı. ABD'nin yeni START anlaşmasını bozacak şekilde füze savunma sistemi kurmasını eleştiren Putin, gerekli karşılığı asimetrik yöntemler kullanarak vereceklerini ifade etti.

Rusya'nın ABD karşısında denge oluşturması ve çok kutuplu dünyanın korunması gerektiğini sıklıkla vurgulayan Putin, ABD öncülüğünde Libya'da gerçekleşen rejim değiştirme operasyonunu da haçlı seferlerine benzetmişti. Suriye'de değişime karşı çıkan Rusya yönetiminin, İran nükleer programı ve diğer uluslar arası konularda batı karşıtı duruşunu 4 Mart'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin ardından sürdürmesi bekleniyor.

İkinci Dünya Savaşı başlamadan önce 1939'da Albert Einstein öncülüğündeki bilim adamları Franklin D. Roosevelt'e bir mektup yazarak Nazi Almanya'sının atom bombasını üretmek üzere olduğu uyarısı yapmıştı. Ardından 6 yıl sürecek Manhattan Projesi başlatılmış ve 2 milyar dolar harcama yapılarak ilk atom bombasının üretimi gerçekleştirilmişti. Nazi Almanya'sından kaçan fizikçiler ve ABD'den yapılan ajan faaliyetleri ile de Sovyetler Birliği 1949'da dünyanın ikinci büyük nükleer gücü olmuştu.

Putin Ajanları Kutladı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Putin Ajanları Kutladı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

İYİ Parti'nin Kayseri ve Gaziantep teşkilatlarında 'Özdağ' istifaları: Partinin kuruluş ilkelerinden sapıldı Son Dakika: Galatasaray, evinde Kayserispor ile 1-1 berabere kaldı İzmir'de suya yüzde 15 zam yapıldı! 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak Son Dakika! ABD'nin seçilmiş başkanı Joe Biden, Antony Blinken'i Dışişleri Bakanlığı'na atadı Ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, La Casa de Papel dizisinin kadrosuna dahil oluyor Son Dakika: Türk gemisindeki hukuk dışı aramayla ilgili AB, Almanya ve İtalya büyükelçilerine nota verildi Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum Türk gemisine baskın emrini AB Akdeniz Deniz Kuvvetleri verdi: Sabaha kadar beklediler