Rusya'nın yeni başbakanı Mihail Mişustin oldu - Son Dakika

Rusya'nın yeni başbakanı Mihail Mişustin oldu

4 gün önce

Putin'in istifa eden Başbakanı Dimitri Medvedev'in yerine önerdiği eski Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin Rusya'nın yeni Başbakanı oldu. Musiştin 1988'den beri devlet memuru olarak görev yapıyordu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in istifa eden Başbakanı Dimitri Medvedev'in yerine önerdiği eski Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin parlamentoda yapılan oylamada Rusya'nın yeni başbakanı seçildi.

DEVLET MEMURUYDU

Federal Vergi Dairesi Başkanlığı'na 2010 yılında getirilen 53 yaşındaki Mihail Mişustin, 1988 yılından bu yana devlet memuru olarak görev yapıyordu.

VERGİ GELİRLERİNİ İKİYE ÇIKARDI

Başında bulunduğu vergi dairesi son on yıldaki vergi gelirlerini iki katına çıkararak, geçen yılın ilk 11 ayında 20.4 trilyon Ruble'lik (331.92 milyar dolar) vergi toplayınca özellikle Putin tarafından büyük övgü kazandı.

Fakat bu 'başarıya' rağmen Mişustin'in ismi daha önce böyle bir görev için belirlenen potansiyel aday listelerinde yer almadı.

"SİYASİ DENEYİMİ YOK"

Carnegie Moskova Merkezi'nden araştırmacı Tatiana Stanovaya konuyla ilgili olarak sosyal medyada yaptığı açıklamada, "Mişustin'in seçmenlerle herhangi bir siyasi deneyimi yok ve Putin'in yakın siyasi çevresinin bir parçası değil" ifadesini kullandı.

Mişustin'in, dördüncü dönemi 2024'te sona erecek olan Putin'in yerine cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yer almasının pek olası olmadığını söyleyen Stanovaya ayrıca "(Mişustin) 2000'li yılların başlarındaki teknokrat vekillere çok benziyor," yorumunda bulundu.

İKİSİ DE SIKI BUZ HOKEYİ TARAFTARI

Eğitimini mühendislik alanında yapan Mişustin ile Putin'in bilinen tek orta noktası ise ikisinin de sıkı birer buz hokeyi taraftarı olması.

Rusya'nın yeni başbakanı Mihail Mişustin oldu
Kaynak: Euronews.com

Haber Yayın Tarihi: 16.01.2020 03:41 Son Dakika

Dünyanın kilitlendiği 11'li zirveden ilk fotoğraflar geldi
Tayfur Havutçu, Kasımpaşa'dan istifa etti Yangınlarla mücadele eden Avustralya'yı bu kez dolu ve kum fırtınası vurdu Libya'da Hafter milisleri başkent Trablus çevresinde ateşkesi ihlal ediyor

Son Dakika Haberleri