Rus muhalif siyasetçiden bomba iddia: Putin, 1.4 Milyar dolarlık gizli saray yaptırdı - Son Dakika
BBC

Rus muhalif siyasetçiden bomba iddia: Putin, 1.4 Milyar dolarlık gizli saray yaptırdı

21.01.2021 15:52

Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalni'nin yaptığı paylaşım ile Putin'in 1.4 Milyar dolarlık gizli sarayını ifşa ettiği ileri sürüldü. Navalni ve ekibinin yayınladığı video sosyal medyada kısa sürede yayılırken, video 24 saat içinde 20 milyondan fazla izlenme aldı.

Rusya tarafından zehirlendiği iddiasıyla Almanya'ya sığındıktan sonra geçen hafta Rusya'ya geri dönen Rus muhalif Alexei Navalny'nin ülkeye girişi sırasında tutuklanmasının etkisi dünyada ve ülkede etkisini sürdürüyor. Resmen Putin'in belalısı olan Navalni'nin tutuklanmasından kısa süre sonra ekibi bir video yayınladı ve Putin'in yaklaşık olarak 1 milyar sterlinlik sarayını ifşa etti.

"DÜNYADAKİ EN BÜYÜK RÜŞVET"

Videoda sarayın "Dünyadaki en büyük rüşvet" ile inşa edildiği öne sürüldü. Kremlin ise bu binanın Putin'e ait olmadığını açıkladı.

Putin'in gizli sarayını ifşa eden video 24 saat içinde milyonlar kişi tarafından izlendi

SARAYIN BİNASI MONACO'NUN 39 KATIYMIŞ

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, mülkü federal görevlilerin koruduğunu iddiasını da reddetti. Navalni'nin ekibine göre binanın bahçesinin büyüklüğü Monaco'nun 39 katı.

Putin'in gizli sarayını ifşa eden video 24 saat içinde milyonlar kişi tarafından izlendi

"PATRONLARI İÇİN BÖYLE BİR SARAY YAPTILAR"

Krasnodar'da bulunan Gelencik'te inşa edilen binanın Putin tarafından, kendisine yakın petrol devlerine rüşvet olarak sipariş edildiğini öne süren Navalni'nin ekibi, "Patronları için böyle bir saray yaptılar" ifadeleri kullanıldı.

Putin'in gizli sarayını ifşa eden video 24 saat içinde milyonlar kişi tarafından izlendi

KUMARHANE, YER ALTI BUZ HOKEYİ SAHASI VE ÜZÜM BAĞLARI OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Videoya göre mülkün etrafındaki 70 kilometrekarelik toprağın sahibi ise Federal Güvenlik Servisi (FSB). Binada kumarhane, yer altı buz hokeyi sahası ve üzüm bağı olduğu öne sürülüyor.

"AYRI BİR DEVLET GİBİ"

YouTube videosunda konuşan Navalni, "Mülkün etrafı aşılamaz tellerle kaplı, kendi limanı, kilisesi, güvenlikleri, özel izin sistemi, uçuşa yasak bölgesi ve hatta sınır kontrolü var" diyor ve ekliyor: "Bu toprak Rusya içinde ayrı bir devlet gibi ve değiştirilmesi mümkün olmayan tek bir çarı var: Putin"

"PUTİNE'E DOĞRUDAN BİR MEYDAN OKUMA"

BBC'nin Moskova Muhabiri Steve Rosenberg konuyla ilgili olarak analizde bulundu. Rosenberg, "Aleksey Navalni, Rusya'ya geri dönerek bahsi yükseltmişti. Bu kendisini zehirlediğini söylediği Vladimir Putin'e doğrudan bir meydan okumaydı. Havalimanında tutuklanıp 30 günlüğüne cezaevine gönderilmesi de bu nedenle şaşırtıcı değildi. Fakat Rusya'nın en bilinen muhalif siyasetçisi, demir parmaklıklar ardından bile Kremlin'i zor duruma düşürmeyi başarmış gibi gözüküyor" ifadelerine yer verdi.

Rus muhalif siyasetçiden bomba iddia: Putin, 1.4 Milyar dolarlık gizli saray yaptırdı

Son Dakika Dünya Rus muhalif siyasetçiden bomba iddia: Putin, 1.4 Milyar dolarlık gizli saray yaptırdı - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Paloma Faith, fazla süt üreten göğüslerinin ağrısını dindirmek için çözümü lahanada buldu Davutoğlu'ndan Berat Albayrak açıklaması: Bakan yapmayın diye Erdoğan'a yalvardım Kayseri Valisi Günaydın'dan 'normalleşme' değerlendirmesi: Bu tabloya göre mümkün değil Bakım merkezinde zihinsel engelli gencin darbedildiği anların görüntüleri ortaya çıktı Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca, Muhammed Emin Saraç'ın cenazesindeki kalabalık görüntülerle ilgili özür diledi Evinde çıkan yangında her şeyi küle dönen Çılgın Sedat'a belediye kapılarını açtı Gonca Vuslateri'nin faturalarını Şevket Çoruh ödemiş Kılıçdaroğlu'nun "128 milyar doları ne yaptın, kime verdin?" sorusuna Erdoğan'dan yanıt